Esansiyel Bitkisel Yağlar – Doğadaki Gizli Hazine

Esansiyel-bitkisel-yağlar

Esansiyel Bitkisel Yağlar – Doğadaki Gizli Hazine

Hep düşünmüşümdür… Doğanın bize sunduğu en güzel hediyedir esansiyel bitkisel yağlar. Benim için yağ ile tedavi ve bakım vazgeçilmez bir tutku. Zaten biliyoruz ki bitkisel yağlar hem gıda olarak hem de cilde uygulanarak insanoğluna asırlardır hizmet ediyor. Tarihi İpek yolu tarihinden çok öncesine dayanıyor ve güzellik unsurunun da vazgeçilmez bir parçası. Hangi kadın Kleopatra’nın güzellik sırlarını bugün de uygulamak istemez ki?

Yağlarla aklını bozmuş biri olarak, blogumda sık sık esansiyel yağlarla yapılan ev yapımı bakım tarifleri paylaşıyorum. Bu nedenle nedir, ne işe yarar  biraz bahsetmek istedim…

esansiyel bitkisel yağlar

Esansiyel Bitkisel Yağlar

Esansiyel Bitkisel Yağlar :

Çok fazla kafa karıştırmadan genel bir tanımlama yapmak gerekirse,

Bilindiği üzere bitkisel yağlar farklı cilt tipleri ve özelliklerine göre cildi besleyip güçlendirir. Ayrıca cildin iyileşmesini de sağlamaktadır.

 

 

Cilt için  doğal ve bitkisel yaklaşık  46 çeşit faydalı yağ vardır. Cilt bakımı ve güzellik için kullanılan faydalı bitkisel yağlar yaşlanma etkilerini geciktirdikleri gibi cilt sorunları, cilt lekeleri, siyah nokta ve sivilce problemlerinde de etkili olmaktadır. Aktarlardan kolaylıkla elde edebileceğiniz doğal bitkisel yağlar esansiyel ve taşıyıcı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Örnek verecek olursak limon yağı esansiyel bitkisel yağ, zeytinyağı taşıyıcı (inceltici) yağ kategorisindedir. Bu yağlar çok kuvvetli oldukları için doğrudan tatbik edilmesi sakıncalı olacağından cilde uygulama öncesinde mutlaka gerekli oranda taşıyıcı yağ ile inceltilmelidir.

Esansiyel Bitkisel Yağlar : Gül Yağı

Esansiyel Bitkisel Yağlar : Gül Yağı

Taşıyıcı yağlar içinde en az/en çok kullanılabilecek  bitkisel yağların oranı ne olmalıdır ?

 1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağ içinde          2-5 damla esansiyel yağ
 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ içinde     6-15 damla esansiyel yağ
Bilgi için:
1 tatlı kaşığı ~~ yaklaşık 5 ml
1 yemek kaşığı ~~yaklaşık 15 ml
Esansiyel yağlar:
20 damla ~~ 1/5 tatlı kaşığı
100 damla ~~ 1 tatlı kaşığı
Bu çok kıymetli yağların kullanım alanları ile ilgili buraya bir göz atın derim ben. Kendi tariflerimi oluştururken de çok sık başvurduğum bir kaynak. İlerleyen günlerde de bol bol esansiyel yağ içeren ev yapımı tarifler paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Eğer sizin de bildiğiniz, uyguladığınız tarifler varsa lütfen yorum bölümünde paylaşın.
Sevgiyle kalın 💕

 

 

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu