Yeşil Kahve – Hem Keyif Hem Sağlık

Yeşil Kahve – Hem Keyif Hem Sağlık

Esas konumuz yeşil kahve ama yine de bir fincan kahvenin verdiği keyfi veremeyen insanlar var… Ne demek istediğimi ancak benim gibi kahve tiryakileri anlayabilir. Çaya şiirler şarkılar yazılır da kahvenin hakkı verilmez sanki, hele ki en güzel çeşidine bir milletin adı verilmişken. Yıllarca kahvenin zararlarından dem vuruldu, günde bir iki fincandan fazlası kahve sevenlere kabus oldu. Verdiği keyif bir yana artık saymakla bitmeyecek faydası biliniyor kahvenin. Antioksidan etkisi listenin başında ama en son haberler kahvenin tüm nedenlerden ölme riskini gözlemsel olarak azalttığı yönünde.

En şaşırdığım nokta ise günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla olduğu. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması. Kahveyi bu kadar çok sevmem benim için sevindirici tabii :))

Son zamanların Fenomeni: Yeşil Kahve

Son zamanların fenomeni ise yeşil kahve !! Kahve çekirdeklerinin ham olarak yani kavrulmadan öğütülmesinden elde edilen ve tadının bitki çayı gibi olduğu söylenen yeşil kahve keyif ve sağlık kaynağı. Ancak yeşil kahvenin de kavrulmuş kahve gibi çok faydalı olduğu bir gerçek.

  • Antioksidan
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici
  • Kan şekerini düzenleyici etkisinin yanı sıra klorojenik asit içermesi nedeniyle yüksek yağ yakma özelliğine sahip olduğu söyleniyor.

Tam da yaz yaklaşırken hem kahveyi bu kadar sevip hem de yağ yakma özelliğinden faydalanmamak olmaz :))

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu