Süt Reçeli-Dulce De Leche | Ev Yapımı Doğal Lezzet

Süt Reçeli

Süt Reçeli-Dulce De Leche | Ev Yapımı Doğal Lezzet

Kış meyvelerini yaza, yaz meyvelerini kışa aktarmanın en güzel yolu reçel yapmak. Benim favorim her ne kadar bal olsa da kahvaltıda reçelin yeri büyük. Portakal, elma, muz hatta patlıcan reçeli derken uzun zamandır yapmadığım bir tarif geldi aklıma: Süt reçeli. Genelde hazır almaya alışık olmadığımızdan olsa gerek pek bilinmez süt reçeli. Ama bir kere deneyen de bir daha vazgeçemez bence?. Hele ki karamel tadını seviyorsanız… Menşei aslen Fransa olan bu lezzet ne zaman katıldı Türk Mutfağına bilinmez. Ancak hem lezzeti hem de kolay yapımı açısından mutlaka denemelisiniz bence.

Malzemeler :

1 Litre süt için 1 su bardağı toz şeker , 1 silme çay kaşığı karbonat ya da kabartma tozu

Süt Reçeli Yapılışı :

Süt reçeli yapımı: Pişme süresine göre kıvam ve rengi değişir.

Süt reçeli yapımı: Pişme süresine göre kıvam ve rengi değişir.

Sütü şeker ile beraber derin bir tencereye alın, ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca karbonatı ekleyin. Karbonat eklendiğinde süt kabaracaktır bu yüzden tencerenin derin olması çok önemli. Bu aşamada devamlı karıştırmanız da çok önemli. Bir süre sonra süt kıvam almaya başlayacak. Karıştıma ve ocakta kalma süresi reçelinizin rengini ve kıvamını belirliyor. Reçelin ortalama 30 dk. olan pişme süresini uzatırsanız rengi ve kıvamı koyulaşacak, tadı da tam karamel tadına ulaşacaktır. Ortalama 30 dk. kaynatılan reçel daha açık renkte ve daha akışkan kıvamda olacaktır. Tadı ise karamelden ziyade daha sütümsü bir tat olacaktır. Bir kaç denemede damak zevkinize en uygun tadı ve kıvamı yakalayabilirsiniz.

1 litre sütten ortalama 250 gr. reçel elde ediliyor fakat daha çok reçel yapabilmek adına bir kerede en fazla 2 lt. süt kullanarak yapmanızı tavsiye ederim, çünkü süt miktarı arttıkça sütün koyulması zorlaşıyor.

Soğuyan reçeli cam kavanozda ve buzdolabında 2 ay kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca reçeliniz çok koyu kıvamlı olduysa tüketmeden önce süt ile inceltmeniz de mümkün.

Karamel kıvamlı süt reçeli

Karamel kıvamlı süt reçeli

Süt reçelini ekmek üstüne sürerek yiyebileceğiniz gibi  pasta kek süslemelerinde de kullanmanızı tavsiye ederim. Bu lezzete bir kere alıştınız mı bir daha vazgeçmeniz kolay olmayacak. Eğer denerseniz yorumlarınızı bekliyorum..

Sevgiyle kalın 🌿

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu