Demirhindi Nedir? Nereden Alınır? Hızlı Bir Metabolizma İçin

Demirhindi-Tamarind

Demirhindi Nedir? Nereden Alınır? Hızlı Bir Metabolizma İçin

Demirhindi ve faydaları: Tropikal bir meyve olan tamarind aslında hint hurması olarak ta biliniyor. Dilimize Arapçadan tamr hindi-demir hindi olarak geçmiş.

Bu meyvenin adını daha önce hiç duymamıştım. Yaz yaklaşıyor ve hepimiz o malum 4kg. fazlalıktan kurtulma derdindeyiz. Etkisi birkaç haftadan öteye gidemeyen ama ismi çok havalı olan diyetler yerine bu gibi durumlarda metabolizma hızlandıran , doğal ve sağlıklı besinlere yönelmeyi daha doğru buluyorum ben kendi adıma. “Metabolizma hızlandırıcı” meyvelerle ilgili ufak bir araştırma yaparken rastladım bu meyveye. Her ne kadar Osmanlı döneminde saraylarda her derde deva şerbeti yapılmış olsa da tropikal bir meyve olmasından dolayı ülkemizde pek bilinen bir meyve değil maalesef.

Demirhindi (Tamarind) Nedir?

demirhindi

Diğer bütün kadim meyveler gibi demirhindinin de medikal kullanımı oldukça eskilere dayanıyor. Özellikle laksatif etkisinden dolayı mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında oldukça etkili bir meyve. Demirhindi ile hazırlanan preparatlar yüksek ateş, boğaz ağrısı, romatizma, iltihap ve güneş yanıkları tedavisinde ise ön planda. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı da kilo vermeye yardımcı bir meyve.

Kozmetik alanında da demirhindinin faydaları saymakla bitmiyor. A C E vitaminleri ve selenyum açısından çok zengin bir meyve olduğundan tam bir antioksidan kaynağı. Saça ve tırnaklara çok iyi geliyor. Demirhindi ile hazırlanan solüsyonun cilt lekeleri ve çillenmeye çok iyi geldiği söyleniyor.

26.04.2021 tarihli güncelleme: Demirhindinin ayrıca vücudumuzda biriken florürü de temizlemeye yardımcı olduğunu öğrendik. Detayları aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

İlgili yazı: Florür Detoksu Mümkün Mü? | Tehlikenin Ne Kadar Farkındayız?

Demirhindi nereden bulunur, nasıl hazırlanır ?

Demirhindiyi kurutulmuş ya da toz olarak aktarlarda ve baharatçılarda bulmak mümkün. Yarım kilosu ortalama 20 TL civarında.

Tülbent içinde kaynatıp süzüyorsunuz ve bu suyu şeker, bal ya da sıvı tatlandırıcı ile tatlandırarak şerbet haline getiriyorsunuz. Toz halini direk yoğurda ya da salatalara karıştırarak ta tüketebilirsiniz. Ayrıca kaynatılmış demirhindi suyunu cilt lekeleri ve çillenme için bir pamuk yardımıyla geceleri yüzünüze de sürebilirsiniz.

Aklıma gelmişken, müshil etkisinden dolayı geceleri tüketmekte fayda var bence. Denediyseniz etkisi ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Ben çok faydasını gördüm şahsen.

Sevgi ve sağlıkla kalın,

Berna Yenigün

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu