Aydınlatıcı Kontür İle Daha Belirgin Yüz Hatları

Aydınlatıcı Kontür İle Daha Belirgin Yüz Hatları

Hemen hemen her kadının sahip olduğu bir makyaj malzemesidir aydınlatıcı kontür. Genellikle göz altlarımızda veya yüzümüzde oluşan lekeleri kapatmak için kullanırız. Kimi zaman görevini yapar ama çoğu zaman pek işe yaramaz ? ama bilinçli ve doğru şekilde yapılan aydınlatıcı kontürün  cildimizde oluşturduğu etki de inkâr edilemez.

Aydınlatıcı kontür ile daha belirgin yüz hatları

Aydınlatıcı kontür ile daha belirgin yüz hatları

Profesyonellerin kullandığı teknik – Aydınlatıcı Kontür Tekniği:

Profesyonel makyaj uzmanlarının yöntemi olan, doğru noktalara uygulanan ışık ve gölge tekniğiyle daha belirgin yüz hatlarına ve ışıltılı bir görünüme kavuşmak mümkün. Bu denli yoğun fondöten ve kapatıcı bana kalırsa günlük makyaj için pek uygun değil. Ancak özel günlerde kesinlikle uygulanabilir.

Nasıl Yapılır ?

Öncelikle yüzünüzde aydınlık ve karanlık kalması gereken bölgeleri iyi bilmeniz ve bu renk geçişini sağlamak için uygun malzemelere sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden işe, cilt tonunuzu tanımakla başlayabilirsiniz. Yüzünüze, cilt tipinize ve cilt tonunuza uygun malzemeler konusunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Oval yüz için doğru tonlama alanları

Oval yüz için doğru tonlama alanları

Yukarıdaki resimde oval/uzun bir yüzde aydınlık ve karanlık olarak kontürlenmesi gereken bölgeler belirtilmiş. Siz de bir kaç denemeden sonra yüz tipinize en uygun kontürleme yöntemini keşfedebilirsiniz. Bu bölgeleri doğru tonlarda kontürledikten sonra yumuşak bir fondöten süngeri ile -açık tonlardan başlayarak cilde yaymanız ve pudra ile sabitlemeniz gerekiyor. Daha sonra kaş/göz/dudak makyajınıza devam edin ve allık ile tamamlayın.

Günlük makyaj için ise sadece aydınlatıcı kullanarak doğru bölgeleri hedeflediğiniz taktirde ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Günlük makyajda yüz kontürleme

Günlük makyajda yüz kontürleme

Siz de benim gibi pek makyaj yapmayı sevmiyor olabilirsiniz ? Bir allık bir de ruj bana yeter diyorsanız bile beyaz bir göz farını temiz bir fırça ile çok hafif olmak kaydıyla, elmacık kemiklerinin üstüne, kaş hattınızın hemen altına, göz pınarlarının dışına, burun çizgisi ve üst dudak çizgisinin hemen üstüne uygulamanızı tavsiye ederim. Yarattığı efektin sizi çok şaşırtacağından eminim.

Sevgiyle kalın..

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu