Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı : Yüz Traşı

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı: Yüz Traşı

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı : Yüz Traşı

Yüz traşı ve kadın. Bunları aynı cümle içinde kullanmak bile tuhaf geliyor insana  ama yıllardır Asya’da kadınların hatta Hollywood’da Marilyn Monroe, Liz Taylor gibi ünlülerin yüzlerini tıraş ettiğini duyunca dilim tutuldu diyebilirim. Ne zaman konu erkeklerin kadınlardan daha yavaş yaşlanmasından açılsa  ” Onlar hem makyaj yapmıyor hem de her gün traş oluyorlar . ” der annem hep. Ama bir kadını aynanın karşısında yüzünde tıraş köpüğü ile düşünmek de ne bileyim…  Hoş biz kadınların daha güzel görünmek adına yapmayacağımız şey de kalmadı aslında.

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı

Asyalı Kadınların Güzellik Sırrı

 

Asyalı kadınlar pürüzsüz ve kusursuz görünen ciltleriyle bilinirler. Tabii bunda beslenme alışkanlıklarının ve muhteşem genlerinin payı büyük. Ama görünen o ki son dönemde özellikle Japonya’da hızla yükselen bir güzellik trendi var kadınlar arasında : Yüz Tıraşı

Erkeklerin sakal tıraşı ile kadınların uyguladıkları yüz tıraşı arasında pek bir fark yok aslında. Kadınların yüz tıraşında amaç cilt üzerindeki ölü tabakadan ve ince tüylerden kurtulurken aynı zamanda masaj etkisi ile cildin elastikiyetini arttırmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak.

Bu konu ile ilgili araştırma yaptıkça hayretten hayrete sürükleniyorum. Asyalı kadınlar arasında yaygın olan bu yöntem Avrupa ve Amerika’da da bir çok uzman tarafından tavsiye edilmeye ve güzellik salonlarında uygulanmaya başlanmış bile. Bir uzman tarafından yapılan uygulamanın ardından masaj ve sıcak havlu uygulamasının da 185 $ lık pakete dahil olduğu söyleniyor ki inanılır gibi değil.

Kadınlar için yüz tıraşı

Bu yöntemin anlatılan faydalarına gelecek olursak, yüzdeki ince tüylerden kurtulmayı sağlamasının yanı sıra makyaj kalıntılarını ve üst tabakadaki ölü hücreleri temizlemesi, ciltte masaj görevi nedeniyle elastikiyetin artmasını sayabiliriz. Tabii bu yöntemi savunanlara göre tıraşın tüyleri sertleştirip çoğaltması tamamen bir şehir efsanesi. Uzmanlar en az ayda bir kere yapılan yüz tıraşının yaşlanmayı geciktirdiğini ve daha pürüzsüz bir cildin sırrı olduğunu söylüyorlar ama yine de ihtiyatlı davranmakta fayda var. Kaldı ki yağlı ve sivilceli ciltlerde problem olabileceği de belirtilmekte.

Asya’da kadınlar tarafından yıllardır uygulanan bu yöntem ne kadar doğru ya da etkili bilmek zor. Şahsen ben böyle bir şeyi denemeye cesaret edemem gibi geliyor. Sizi bilemem ama benim güzellik uğruna yapılacaklar listeme girebilecek bir yöntem değil…

Yine de denerseniz ya da zaten denediyseniz fikrinizi yorum olarak bırakın. İnsan merak ediyor işte..

Sevgiyle kalın.

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu