Ev Yapımı Pratik Kil Maskesi

Ev Yapımı Pratik Kil Maskesi

Ev Yapımı Pratik Kil Maskesi

Ev Yapımı Pratik Kil Maskesi: Bahara girdiğimiz şu günlerde hem vücudumuz hem de cildimiz tazelenmeye ihtiyaç duyuyor. Kışın kapalı kapılar ardında güneşin faydalı ışınlarından ve yeterli oksijenden mahrum kalan cildimizin yenilenmeye ve tazelenmeye gereksinimi var. Bunun için ise cildin derinlemesine temizlenmesi ve kış aylarının ardında bıraktığı ölü hücrelerden kurtulması gerek elbette. Evde hazırlayacağımız basit bir maske tarifiyle cildimize hak ettiği ışıltıyı geri kazandırmak mümkün.

Ev Yapımı Pratik Kil Maskesi

Kil Çeşitleri

Genel anlamda kil, içerisinde barındırdığı mineraller bakımından cildimizdeki mineraller ile aynı özelliği taşıdığından kozmetik bakımda çokça kullanılıyor. Ciltteki ölü tabakayı soyarken aynı zamanda cildin alt katmanına da işlediği için derinlemesine temizlik sağlıyor.

Kil,  aktarlardan toz halinde kolayca bulabileceğimiz bir madde. Rengine göre ise faydaları değişiyor.

Renklerine göre Kil Maskesi ‘nin cilt üzerindeki etkileri :

 

Gri Kil (Bentonit) : Bentonit kil diğer tüm kil çeşitlerinin anası durumunda bana göre. Konumuz cilt maskesi olduğundan tüm cilt tiplerine uygun diyebilirim kısaca. Ancak bentonit kilin faydaları ve kullanım alanları apayrı başlı başına bir yazıyı hak ediyor. En kısa zamanda bu mucize ile ilgili özel bir yazı paylaşacağım.

Yeşil Kil : Yaygın olarak kullanılan yeşil kil yağlı ve sivilceli ciltler için çok faydalı.

Pembe Kil: Hassas ve sıcak/soğuktan kızaran ciltler için tedavi edici özelliğe sahip.

Beyaz Kil: Kuru ciltlerde yoğun nemlendirme etkisinden dolayı mucizelere neden oluyor diyebilirim.

Kırmızı Kil: Aşırı kuru ve hassas ciltler için çok önemli bir nem kaynağı. Kuruluktan kaynaklanan pullanma ve kaşınmaya karşı çok etkili.

Mavi Kil: Pigment bozukluğundan oluşan lekelenmelere ve güneş lekelerine bire bir çözüm.

Sarı Kil: Cildin üst ölü tabakasını soyarken alt tabakasını da güçlendiriyor.

Kil Maskesi Yapımı:

Öncelikle cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun olan kil çeşidini belirleyip aktardan satın alırken tamamen pudra kıvamında olmasına dikkat edin. Eğer satın aldığınız kilin sert ve pütürlü olduğunu düşünürseniz evde mutfak robotundan geçirebilirsiniz. Ayrıca kuru toz kil buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı toz kil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı su
  • 2 damla lavanta esansiyel yağı ya da saf zeytinyağı

 

Kil Maskesi Yapımı

Kil Maskesi Yapımı

Bu malzemelerle her cilt tipine uygun maske yapabilirsiniz. Hatta kili sadece su ile karıştırarak da kullanmanız mümkün. Ama doğal bir mucize olan baldan neden faydalanmayalım ?

Koyu bir çamur kıvamına gelen kili göz çevresi ve dudaklar açıkta kalacak şekilde yüzümüze sürüyoruz. Kil , kuruyana kadar bütün faydasını cilde vereceğinden 20 dakikadan fazla bekletmek doğru değil. Ilık su ile yıkayıp daha önce tarifini verdiğim ev yapımı tonik ve ev yapımı onarıcı krem ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Son not: Ayda 2 kereden fazla kil maskesi uygulamak ciltte hassasiyete neden olabilir. Kendiniz için en uygun olan süreyi cilt tipinize göre belirleyebilirsiniz.

Sevgiyle..

 

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu