Serinleten Detoks | Limonata Detoksu

Serinleten Detoks: Limonata Detoksu

Serinleten Detoks | Limonata Detoksu

Limonata Detoksu : Sıcak günlerin olmazsa olmazı olan limonatanın serinletici ve ferahlatıcı özelliğinin yanı sıra aynı zamanda detoks etkisinin de olduğunu biliyor muydunuz? Limonun antiseptik özelliğinden daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Aynı zamanda C vitamini açısından da  “bomba” olan limon içine katıldığı her şeyi ayrı bir şenlendiriyor? Verdiği lezzet bir yana müthiş bir temizleyici bana göre. Bu nedenle ferahlamak için içtiğimiz limonatayı bir kaç küçük dokunuşla keyif veren bir detoks kürüne çevirmek mümkün.

Limonata, Keyifli Bir Detoks Kürü

Limonata, Keyifli Bir Detoks Kürü

Limonata yapmayı bilmeyen yoktur sanırım. Ama yine de kısaca bir tarif vermek istiyorum.

1 kg. sulu, yumuşak, mümkünse eski limonun (yaklaşık 10/12 adet) yarısının kabuklarını genişçe bir kaba rendeliyoruz. Daha sonra bütün limonların kabuklarını soyup, çekirdeklerini ayıklayıp küçük parçalara bölüyoruz ve aynı kaba ilave ediyoruz. Üzerine 1 kg. toz şeker ya da denk gelecek miktarda toz tatlandırıcı ekleyerek 1 gece bekletiyoruz. Kaynaşmaları ve şekerin tamamen erimesi için arada karıştırmakta fayda var.

Ertesi gün bu karışımı süzgeçten geçiriyoruz. Konsantre limonatamız hazır. Yeterli miktarda sulandırarak içebiliriz artık. Benim ölçüm ortalama 5 lt. su kaldırıyor.

 

Konsantre Limonata Yapımı

Konsantre Limonata Yapımı

Limonata Detoksu :

Gelelim limonatamızı detoks kürüne dönüştürmeye. Öncelikle kullandığımız şeker miktarı yarı yarıya azaltılmalı ya da yerine toz tatlandırıcı kullanılmalı. Ayrıca limonatamıza nane yaprağı, zencefil kökü ya da çilek dilimleri ekleyerek hem tadını zenginleştirmek hem de vücudumuzu toksinlerden arındırmak mümkün. İçerisinde bir gece biberiye, lavanta yaprakları, kuru papatya ya da gül, çubuk tarçın, kök zencefil ve dilimlenmiş taze meyveler ile bekleteceğiniz  limonatayı 1 hafta boyunca günde 4/5 bardak  içtiğiniz taktirde, hem metabolizmanızın hızlandığını hem de tazelendiğinizi hissedeceksiniz.

Limonata Detoksu

Limonata Detoksu

Limonatanızı zenginleştirmek tamamen size kalmış. Ben tarçın ve çileği birbirine çok yakıştırdığımdan özellikle bu ikisini tercih ediyorum. Çileğin bol olduğu şu zamanlarda benim vazgeçilmezim.

Ferah ve keyifli pazarlar..

Etiketler »
, , , ,
Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu