Ev Yapımı Oyun Hamuru | Glütensiz ve Doğal

EV YAPIMI OYUN HAMURU

Ev Yapımı Oyun Hamuru | Glütensiz ve Doğal

Ev Yapımı Oyun Hamuru: Çocukların ilgisini çeken ve yaratıcılıklarını güçlendiren en önemli malzemelerden biridir oyun hamurları. Bir şeyleri karıştırmak, yoğurmak, şekillendirmek, bozup yeniden yapmak çocukların ince motor gelişimini desteklerken  hayal dünyalarını da besler ve renklendirir. Bu nedenle pedagoglar, çocukların  erken çocukluk döneminde (Özellikle okul öncesi dönem) mutlaka oyun hamuruyla oynatılmasını isterler.

EV YAPIMI OYUN HAMURU

EV YAPIMI OYUN HAMURU

Biz küçükken tabi ki şu an piyasada bulunanlar gibi çeşit çeşit oyun hamurları yoktu. Genellikle toprakla ya da toprağı biraz sulandırarak çamurla oynardık ? Çamurun vıcık vıcık parmaklarımızdan süzülüşü ve verdiğimiz şekiller ne büyük eğlenceydi. Bazen de annelerimiz hamur açtığında bir avuç alır, artık oynanmayacak hale gelene kadar kendi hayali çay soframızı kurardık o hamurla. En azından doğaldı, zararsızdı…

Bugünlerde ise çoğu anne oyun hamurlarının içeriğine oldukça şüphe ile yaklaşıyorlar. Bence çok da haklılar. Piyasaya hakim olan kaliteli markalar, içeriklerinin tamamen doğal olduğunu iddia etseler de , çocuğunun sağlığını önemseyen, yoğurdu bile evde kendi mayalayan bir anne bu durumdan ne kadar tatmin olabilir ki?

Evde yapılan ve içine ne kattığınızı bildiğiniz diğer her şey gibi, ev yapımı oyun hamuru da çocuğunuza güvenle sunabileceğiniz bir tarif. Ve yapımı çok kolay, hesaplı.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Malzemeleri:

  • 1 bardak glütensiz un ya da pirinç unu
  • 1/2 bardak mısır nişastası
  • 1/2 bardak tuz
  • Tercihe göre 1 yemek kaşığı krem tartar (aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz bir çeşit toz)
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı
  • 1 bardak ılık su

Yapılışı:

Bütün kuru malzemeleri bir kapta karıştırın. Daha sonra su ve yağı ekleyin. Elinizle iyice yoğurduktan sonra orta ısıda 3 dk. kadar fırınlayın. Hamurunuz bir top halini alacak şekilde kabaracaktır. Fırından çıkardığınız hamuru soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra tamamen pürüzsüz hale gelene kadar tekrar yoğurun.

Oyun hamurunuz hazır. Hava almayan plastik kaplarda saklayabilirsiniz.

EV YAPIMI OYUN HAMURU

Eğer hamurunuzu renklendirmek isterseniz gıda boyası kullanabilirsiniz. Yine aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz farklı renklerde gıda boyalarını, parçalara ayırdığınız hamurunuzun her bir parçasına farklı renk olmak üzere 1/4 çay kaşığı ekleyin. Ve daha sonra renk tamamen hamura işleyene kadar yoğurun.

EV YAPIMI OYUN HAMURU

Eğer arzu ederseniz hamurunuza rengiyle aynı renkte sim de ekleyebilirsiniz. Kız çocukları simli şeylere bayılıyorlar malum.

EV YAPIMI OYUN HAMURU

Sağlığa zararlı mı?

Yukarıdaki ölçüden, 4 adet ortalama boyda oyun hamuru elde ediliyor. Eğer isterseniz ölçüyü arttırabilirsiniz. Ev yapımı oyun hamurunun en güzel tarafı tamamen doğal ve glütensiz olması. Eğer çocuğunuz ağzına götürürse, tadına bakarsa hatta yutarsa bile endişelenecek hiç bir şey yok. Ama tabi ki yüksek oranda tuz içerdiğinden gıda gibi tüketilmemesi gerekmekte. Çocuklarınıza gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu