Düşük Kalorili Ev Yapımı Nutella

EV YAPIMI NUTELLA

Düşük Kalorili Ev Yapımı Nutella

Ev yapımı Nutella: Çikolata bir tutku, aşk, mutluluk.. Ben de çikolataya takıntılı olanlardanım ama nutellanın yeri bir başka. Genelde kavanozu elime aldığımda kendime bir kaşık diye söz veriyorum ama hiç anlamadan bir bakıyorum kavanoz yarıya inmiş. Sonra da gelsin pişmanlıklar, vicdan azabı, ben neden bu kadar kontrolsüzüm diye kendini suçlamalar suçlamalar…? Yakın zamanda bu pişmanlıkları en azından yarıya indirecek bir formül keşfettim, Ev Yapımı Nutella.

Yapımı çok kolay, zahmetsiz, en az %50 oranda daha az kalorili, verdiği keyif paha biçilemez… Her zaman olduğu gibi ev yapımı olması nedeniyle içeriğinden emin olmam da ayrı bir gönül rahatlığı.

Ev Yapımı Nutella

Ev Yapımı Nutella Malzemeleri: (1 kavanoz için)

  • 2 su bardağı fındık içi
  • 1/2 su bardağı su ya da kaynatılıp soğutulmuş süt
  • 5 yemek kaşığı toz kakao
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ya da riviera zeytinyağı
  • 1 tutam tuz ,1 çay kaşığı sıvı vanilya ya da 1 paket toz vanilin

Tatlandırmak için : (Tercihe göre)

1/2 su bardağı keçiboynuzu pekmezi ya da

1/2 su bardağı pudra şekeri

Adım adım yapılışı :

Fındıkları 180° de 10 dakika kadar fırınlayın ve soğumaya bırakın. Soğuyan fındıkları tamamen un haline gelene kadar en az 10 dk. robottan geçirin.

Ev Yapımı Nutella

Fındıkları un haline gelene kadar robottan geçirin.

Daha sonra kalan kuru malzemeleri ekleyin ve tekrar robotta karıştırın.

Ev Yapımı Nutella

Son olarak sıvı malzemeleri (su ya da süt, sıvı yağ, pekmez) ekleyin ve robotta tamamen pürüzsüz bir hal alana kadar bir daha karıştırın. Nutellanız hazır. Kavanoza alabilirsiniz.

Ev Yapımı Nutella

Hindistan cevizi yağı aktarlarda kolaylıkla bulunuyor. Hoş kokusu nedeniyle de bu tarife çok yakışıyor. Bulamazsanız da telaşlanmayın. Parlaklık vermesi açısından riviera zeytin yağı da aynı işi görüyor. Ayrıca tatlandırmak için keçiboynuzu (harnup) pekmezi çok uygun. Yerine üzüm pekmezi de kullanabilirsiniz. Pekmez tadını sevmiyorsanız pudra şekeri ya da normal şeker de seçenek tabi. Eğer su yerine süt tercih ediyorsanız da sütü mutlaka kaynatıp soğutun ve öyle kullanın.

Çikolata tadında Pazarlar olsun…

Sevgiyle kalın 🍀

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu