NAKIŞTA BOYUT ATLAMAK : SANATÇI GÖZÜYLE NAKIŞ

Sanatçı Gözüyle Nakış

NAKIŞTA BOYUT ATLAMAK : SANATÇI GÖZÜYLE NAKIŞ

Nakış, nakş etmekSüslemek, bezemek. Kalıcı ve etkili olmasını sağlamak, işlemek. Büyük annelerimizin elinden düşmeyen kasnaklar vardı hatırlar mısınız? Çeşit çeşit el işleri çıkardı o kasnaklardan. Her biri göz nuru. Sehpa örtüleri, masa örtüleri, yatak örtüleri, havlu kenarları, kırlentler… Bazısı iğne oyası ya da etamin, bazısı da nakış ya da goblen. Renkli renkli ipler başka alemlerden gelen ılık bir rüzgarla dans ederek kasnağın üzerindeki kumaşa mıhlanır, bazen kuş olur uçardı bazen de çiçek olur mis gibi kokardı sanki.

Nakış

Kasnakta kanvas nakış

Bir çok el emeği gibi nakış işi de unutulmaya yüz tuttu günümüzde. Ancak kıymetini bilenler tarafından saklanan bir kaç parça göz nuru dışında yenileri yapılmıyor. En kötüsü de nasıl yapıldığı bile unutuluyor artık. Yazı yazmak için neredeyse kalem tutmayı bile unutmuşken, kimsenin aklına kasnak, iğne, iplik gelmiyor maalesef.

SANATÇI GÖZÜYLE NAKIŞ :

İlginç olan ise unutulmaya yüz tutan bu el sanatının yeniden keşfedilmesi. Hatta boyut atlaması bile diyebiliriz. 21. yy. sanatçılarının sanata bakış tarzı ile çok farklı anlamlar kazanan ifade yollarından biri olduğunu görmek çok ilginç. Kırk yıl düşünsem metali delip üzerine nakış yapmak aklıma gelmez şahsen. Ama 21. yy. da sanatçı olanların aklına gelmiş ve ortaya çok ilginç sonuçlar çıkmış.

Metal üzerine Nakış

Metal üzerine Nakış

Yokluğun hayal gücünün sınırlarını zorladığı, düşünmeye ve üretmeye sevk ettiği zamanlarda değiliz artık. Her şey ulaşılabilir, her bilgi öğrenilebilir durumda. Bir Rönesans gibi olmasa da yine de böyle bir zamanda yaratıcılığı körükleyen, ilham veren fikirlere rastlayabilmek keyif verici. Mesela nakış ile kara kalemin bir araya gelmesi gibi…

Kara kalem ve nakış

Kara kalem ve Nakış

Bana göre en çarpıcı olanı ise nakış ile yapılan tablolar. Kanvas ya da denim kumaş üzerine yapılan çalışmalar tek kelimeyle mükemmel. Bunu anlamam için sanatçı gözüne sahip olmam gerekmiyor elbette, bir şekilde ruhuma hitap etti diyebilirim. Hani sanat eleştirmenlerinin sıklıkla kullandıkları bir söz var ya “modern çağın algısını geleneksel metodlarla harmanlamak” ya da buna benzer bir söz, heh işte tam da bu!

Michelle Kingdom Kanvas Nakış Tablo

Michelle Kingdom Kanvas Nakış Tablo

Büyük annelerimizin elinden kayıp yavaş yavaş kaybolan ama el emeğinin hakkını veren bir kaç sanatçı tarafından yeniden canlandırılan bir el sanatı… Ve günümüzde ulaştığı son noktayı merak ediyorsanız galeriye bir göz atın bence. Eğer el işleriyle aranız iyiyse ve sehpa örtüsü vs. işlemekten sıkıldıysanız, ilham alabileceğiniz çok ilginç çalışmalar var. Klavyeyi kenara bırakıp arada kalem de tutmak gerek…

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu