DUDAK KORUYUCU LIP BALM-Ev Yapımı

Ev Yapımı Dudak Koruyucu Lip Balm

DUDAK KORUYUCU LIP BALM-Ev Yapımı

Yazın sıcağı, kışın soğuğu cildimize olduğu kadar dudaklarımıza da zarar veriyor. Ne kadar kaliteli bir ruj kullanırsak kullanalım çatlamış, pul pul olmuş dudaklarla istenilen etkiyi yakalamak çok zor. Ayrıca sağlıksız ve bakımsız görünmek de var. Bu yüzden dudaklara da ihtiyacı olan nemi dışarıdan takviye etmek, yumuşatmak gerekiyor. Bunun için ise piyasada çeşit çeşit dudak koruyucu lip balm bulmak mümkün.

Son dönemde kozmetik ürünlerde özellikle de ruj ve dudak koruyucu/yumuşatıcılarda kurşun kullanıldığını öğrendiğimden beri, ben olaya biraz tedirgin yaklaşıyorum açıkçası. Sonuçta direkt olarak dudağımıza değen bir malzeme ve belki de bilmeden kendimizi yavaş yavaş zehirliyoruz. Ve her zaman olduğu gibi aklıma şu soru geliyor: Neden bunu evde kendim yapmayayım ? ?

Ev Yapımı Dudak Koruyucu Lip Balm

Ev Yapımı Dudak Koruyucu Lip Balm

Paylaşacağım tarif çok basit ve yapımı çok keyifli. Bir kaç denemeden sonra tarifi geliştirmek, kokusunu, kıvamını hatta tadını zevkinize göre ayarlamak ise tamamen size kalmış.

MALZEMELER :

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı kakao yağı
  • 1 yemek kaşığı balmumu
  • 1/2 yemek kaşığı mika tozu (eğer renklendirmek isterseniz)
  • 15 damla esansiyel bitkisel yağ (tercih size kalmış, nane, gül ya da limon yağı olabilir)
  • 6/7 adet küçük kap
Dudak Koruyucu Lip Balm için Küçük Kaplar

Dudak Koruyucu Lip Balm için Küçük Kaplar

DUDAK KORUYUCU LIP BALM YAPILIŞI :

Balmumu, kakao yağı ve hindistan cevizi yağını benmari yöntemiyle eritin. Eridikten sonra ocağı kapayın ve tahta bir çubuk ya da spatula ile çok iyi şekilde karıştırın. Kokusunu sevdiğiniz herhangi bir esansiyel bitkisel yağdan 15 damla kadar ekleyin ve yine karıştırın.

Eğer renklendirmek isterseniz mika tozu kullanabilirsiniz. Büyük aktarlardan bulabileceğiniz kozmetikte kullanılan bir toz. Tam renk için 1/2 yemek kaşığı yeterli oluyor.

Mika Tozu

Mika Tozu

Mika tozunun simli olanları da var. Ben hazırladığım karışımı ikiye bölüp, yarısını simli/renkli yarısını da sade yapıyorum.

Simli Mika Tozu

Simli Mika Tozu

En önemlisi karışım donmadan çok hızlı hareket etmek ve hemen kaplara almak gerekiyor. Eğer donmaya başladığını hissederseniz tekrardan çok hafif ısıtabilirsiniz. Tabi yine benmari yöntemiyle.

Dudak koruyucunuzu kaplara aldıktan sonra tamamen sertleşmesi için 1 saat kadar kapağı açık şekilde bekletin. Donduktan sonra kapaklarını kapatabilirsiniz. Ve dudak koruyucumuz hazır ?

Havuç ve Kayısı yağlı Dudak Koruyucu

Havuç ve Kayısı yağlı Dudak Koruyucu

Dediğim gibi bir kaç denemeden sonra kendi zevkinize uygun renk ve tadı yakalamanız mümkün. Vanilya yağı, kayısı yağı denemeye değer. Ama benim favorim her zaman kakao yağı. Ve yine ev yapımı olan her tarif gibi kullanırken içimiz rahat…

Sevgiyle kalın.