Boraks Nedir? Nereden Alınır?

Boraks Nedir? Nereden Alınır?

Son dönemde bor madenini mutlaka duymuşsunuzdur. Bereketli ülkemizde bol miktarda bulunan bir maden. Boraks da içeriği bordan oluşan bir mineral. Peki Boraks nedir? Boraks her şeyden önce çok güçlü bir dezenfektandır. Oksijen, bor, sodyum ve sudan oluşan doğal faydalı bir mineraldir. Toz ya da kristal formda bulunabilir. Aynı tuzun elde edilmesi gibi, tuzlu göl sularının buharlaşması ve kristalize olması sonucunda elde edilir. Kötü kokuların giderilmesi ve mantar oluşumunun önlenmesinde etkilidir. Bir evin hem içinde hem dışında aklınıza gelebilecek her türlü temizlikte kullanabileceğiniz bir mucizedir kısacası.

Boraks Nedir?

Boraks adını Arapça “burak” kelimesinden alıyor, yani parlayan, parlak, parlatan demek. Şu anlamı bile ne olduğunu açıkça ifade etmeye yetiyor bence. Kullanıldığı her alanda eşsiz ve sağlıklı bir temizlik sağlıyor. Pırıl pırıl yapıyor yani. Temizlik malzemelerine harcanan paraları ve maruz kaldığımız kimyasalları düşünün. Boraks gerçekten de doğanın bize sunduğu mucizelerden biri aslında. Ve isminin pek duyulmamış olması da çok ilginç bence. Buna rağmen boraks hali hazırda; askeri sektörde, enerji sanayiinde, deterjan ve kozmetik sanayiinde kullanılmakta.

Eğer doğal yaşam ve doğal beslenme tercih edenlerdenseniz mutlaka kullanmanız gereken bir mineral.

Boraks nerelerde kullanılır ?

Kısaca tüm ev temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.?? Ama yine de detaylandırmak gerekirse:

 • Çamaşır temizliği
 • Bulaşık temizliği
 • Banyo/Tuvalet temizliği
 • Mutfak temizliği
 • Halı temizliği
 • Koltuk temizliği
 • Ankastre/Beyaz Eşya temizliği
 • Ahşap Mobilyaların temizliği
 • Cam temizliği
 • Bahçe Mobilyaları ve Malzemelerinin temizliği

Boraks tamamen doğal bir mineral olduğundan bahçe, avlu ve veranda temizliğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bitkilere asla diğer kimyasal deterjanlar gibi zarar vermez. Kullanırken doğru ölçülerde arap sabunu, çamaşır sodası ya da karbonat ile karıştırıldığında en pahalı deterjandan bile daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Boraksı ne şekilde kullanabilirim diye merak ediyorsanız,  Ev Yapımı Çok Amaçlı Temizleyici yazıma ve boraksın kullanım alanları yazıma bakabilirsiniz.

Boraks nereden alınır ?

Eğer ekolojik pazar gezme alışkanlığınız varsa zaten boraks mutlaka gözünüze çarpmıştır. Bunun dışında:

 • Organik sertifikalı ürünler satan aktarlardan
 • Organik sertifikalı ürünler satan güvenilir sanal marketlerden alabilirsiniz.

Sanal marketlerde kg. fiyatı ortalama 10 TL civarı. Bu rakam gözünüzü korkutmasın. 1 yemek kaşığı boraksın neler yapabildiğine inanamazsınız. Baz olarak arap sabunu ya da kastil sabunu kullanıldığı için 1 yemek kaşığı boraksla yaklaşık yarım kg. deterjan elde etmek mümkün. Kimyasallara maruz kalmadan, alerji riski olmadan %100 doğal temizlik. ♻️

Eğer sizin de boraksla ilgili bildiğiniz farklı bir kullanım alanı/yöntemi varsa lütfen yorum olarak paylaşın.

Benden şimdilik bu kadar, sevgiyle kalın.

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu