Karite Yağı (Shea Butter) Nedir ? Nereden Alınır ?

Karite Yağı Shea Yağı Nedir?

Karite Yağı (Shea Butter) Nedir ? Nereden Alınır ?

Karite yağı yani kozmetikte bilinen ismiyle Shea butter, ev yapımı güzellik tariflerinde sıkça kullandığımız bir malzeme. Evde kendi kremini kendi yapmayı sevenlerin malzeme listesinde mutlaka olması gerekenlerin başında geliyor.

Karite Yağı (Shea Butter) Nedir ?

Afrika’da shea ağacının fındıkımsı meyvesinden elde edilen doğal bir katı yağdır. Sitric asit, oleik asit, A, D, E vitaminleri zengini. Bu yüzden kozmetik sektöründe nemlendirici özelliğinden dolayı yerini almış durumda. Ayrıca Afrika’da mutfakta da kullanımı yaygın. Kullandığınız nemlendirici ya da losyonların içerik maddelerine dikkat ettiyseniz, mutlaka görmüşsünüzdür. Büyük çoğunluğu karite yağı içerir. Sadece cilt için değil saç bakım malzemelerinde de kullanılır.  Cilt tarafından çok hızlı emilir ve her cilt tipinde etkilidir.

 

  • Cilt için nemlendirici, losyon, iyileştirici olarak
  • Saç için yumuşatıcı, güçlendirici olarak
  • Sabun yapımında
  • Afrika’nın bir çok bölgesinde gıda amaçlı

Bunlara ek olarak  doğal SPF 4-6 koruma özelliği de vardır. Bu nedenle güneş koruyucu kremlerde de sıkça kullanılır. Sağlıklı bronzlaşmak için bir tarife ihtiyacınız varsa, bu yağın kullanıldığı Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi tarifime göz atabilirsiniz. Karite yağı ve doğal yağları bir arada kullandığınız tariflerle evde muhteşem losyonlar ve nemlendiriciler hazırlamanız mümkün.

Nereden alınır ?

Afrika’da çok ucuz olan bu yağ, ülkeleri dolaştıkça pahalanıyor ne yazık ki. Eğer yolunuz Afrikaya düşerse 5-10 kavanoz alın bence..

Tabii ki ülkemizde de bulmak mümkün ama fiyatları çok değişken. 10 TL ye de var 100 TL ye de. Bu yağı:

  • Organik sertifikalı satış yapan aktarlardan
  • Ekolojik marketlerden
  • Güvenilir sanal marketlerden bulabilirsiniz.

Önemli olan, aldığınız ürünün %100 saf ve organik olmasına dikkat edin mutlaka. Sonuçta 100 ml. lik bir kavanoz karite yağı ile balmumu ve diğer doğal yağları kullanarak kavanozlarca nemlendirici ve losyon yapabilirsiniz. Sevdiğiniz doğal yağlarla karıştırarak bir kaç denemeden sonra sizin için en uygun nemlendirici/losyon/saç maskesini evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ben de burada karite yağı kullanılan tariflere sıkça yer vereceğim. Gerekli malzemelere sahipseniz, bu tarifleri kendi zevkinize göre geliştirmeniz de mümkün. Sizin de bu yağı kullandığınız ev yapımı tarifleriniz varsa bizimle paylaşın lütfen 💕