SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN EN ETKİLİ 5 YOL

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN EN ETKİLİ 5 YOL

Sağlıklı kilo vermek için en etkili 5 yol: Beslenme ya da diyet uzmanı değilim elbette. Yapılan araştırmalara göre her 3 kadından biri diyet yapıyormuş, ben de onlardan biriyim sadece. Hatta bu performansla 3 kadından 2 si bile olabilirim, kim bilir…

İstediğini yiyebilmek çok güzel. Ama hayatımın hatırladığım büyük bir kısmı hep ne yediğime dikkat etmekle geçti. Küçük bir kısmı da boş vermekle… Boş verdiğim zamanlar bana kilo olarak geri döndü tabii ki. Ya istediğimi yemek ya da istediğimi giymek gibi bir motto oluşturdum ben de. Kilo aldığım dönemlerde denemediğim yöntem kalmadı diyebilirim. Karbonhidrat diyeti, Montignac, Dukan, pasif jimnastik (ki en komik ve anlamsız olanı buydu ?), kalori hesaplama, yağ oranı ölçümü, hafif egzersiz, ağır egzersiz, akupunktur…. İlk anda aklıma gelenler bunlar ama zorlasam herhalde 10 madde daha bulabilirim. Hepsinde de hedeflediğim kilolara ulaştım. Ama normal düzenime döndüğümde fazlasıyla geri aldım. Hele ki 9 ay yatarak geçen bir hamilelik sürecinden sonra 30 kg. almıştım ki tam bir kabustu. 30 kg., yazıyla otuz kilo ? İşte o dönem bir aydınlanma yaşadım? benim normal düzenim normal değildi. Hani derler ya her şey kafada bitiyor diye. Tam da öyle. Olay zayıflamak, fit olmak değil. Olay sağlıklı ve doğru beslenmek. Alışkanlıkların yeniden düzenlenmesi falan. Ve kendi metabolizmanı iyi tanımak. Sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyor.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin En Etkili 5 Yol :

1- Spor

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Kilo vermek için yapılan sporun mantığı elbetteki vücuda giren fazla kalorinin depolanmadan yakılması. Ama hayatı boyunca hiç spor yapmayan bir insan sadece kilo vermek istediği dönemlerde spor yapıyorsa ve kilo verdikten sonra spor yapmayı bırakıyorsa burada zaten mantık olarak bir problem var demektir. Eğer siz de benim gibi pek spor yapangillerden değilseniz en azından günlük aktivitenizi arttırmanızı ve bunu yaşam biçimi haline getirmenizi öneririm. Bir de şöyle bir şey var: Hareket arttıkça hafifliyor, hafifledikçe daha çok ve daha kolay hareket ediyorsunuz. Çok hoş bir döngü ?.

2- Kendi metabolizmanı iyi tanımak

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Diyetlerde hep var olan bir yaklaşım var: Sık sık ama az az yemek. Metabolizmayı dinç tutmak için gerekli olduğu söyleniyor. Muhakkak ki doğrudur. Ama yıllar sonra fark ettim ki bana pek uymayan bir durum bu. Mesela ben sık sık kısmında başarılı oluyordum da az az kısmında pek ayarı tutturamıyordum. Anladım ki ne kadar sık yersem beynim yemekle o kadar çok meşgul oluyor, ne yesem, ne pişirsem, ızgara mı yapsam, yok haşlama mı yapsam sürekli yemek düşünüyorum.

Benim kendime uyguladığım metot şu artık: Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir cilt/tırnak/saç için vücudumun neye ihtiyacı var ? Bundan fazlasına kafa yormuyorum. Kafa yoracak başka uğraşlar buldum kendime, mesela bu blog gibi ?. Ve bende işe yarıyor. Siz de kendi metabolizmanızı tanıyarak ona göre hareket edebilirsiniz. Unutmayın 5 yıl önce trend olan beslenme şekilleri bugün yerin dibine sokulmuş durumda. Beslenme tamamen kişiye özel bir durum bana göre.

3- Düzenli sağlık kontrolü

Sağlıklı beslenmenin en büyük getirisi tabii ki kaliteli bir yaşam. Bunun için de gerekli kontrolleri ihmal etmemek gerek. Belki de gizli şeker hastasıyız. Ya da troidlerimiz düzensiz çalışıyor. Belki de hormonlarımızda bir düzensizlik var ve bütün bunlar kilo alma sebebimiz olabilir. İnterneti açtığımızda karşımıza çıkan ve havalı isimleri olan diyetleri uygulamadan önce küçük bir kan tahlili ile bunları anlamak mümkün. Hem aile hekimliklerinde bütün bu tahlilleri ücretsiz yaptırabilirsiniz.

4-Doğal beslenmeye yönelmek

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Sağlıklı Kilo Vermek için En Etkili 5 Yol

Anneannelerimizin, dedelerimizin zamanlarını düşünmüşümdür hep. Onların beslenme tarzını… Her şeyin doğal olduğu hatta evde yapıldığı, her yere arabayla gidilmeyen, fast food gibi hazır yiyeceklerin olmadığı zamanları. O yüzden mevsiminde dalından yediğim ya da evde yaptığım hiç bir şeyden korkmamayı öğrettim kendime. Tabii diğerlerinden korkmayı… Şimdi doğal olmadığını düşündüğüm bir şey yerken kendimi zehirliyormuşum hatta arsenik içiyormuşum gibi hissediyorum. Sağlıklı beslenmenin anahtarı bana göre doğal beslenmek. Eğer yeterince hareketli iseniz doğal tereyağ, ekmek ya da kuzu etinin vücuda zararı değil yararı olduğunu düşünenlerdenim. Tabiiki vücudumuzun ihtiyacı olduğu miktarda…

5- Beyne sağlıklı olandan tat almayı öğretmek

Bütün bedenimizin yöneticisi olan beynimizin de eğitime ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Mesela sütlacın üzerine tarçın serpmek Osmanlı Mutfağından bizlere miras. Peki tarçının kan şekerini düzenleyici görevi olduğunu biliyor muydunuz ? Tarçın kokusu duyduğum zaman benim aklıma hep sütlaç gelir ?. Geçen gün, kilo vermeye çalışan bir arkadaşım, canı çok tatlı istediğinde süte tarçın serperek içtiğini söyledi. Beynimi böyle kandırıyorum ve işe de yarıyor dedi. Evet çok doğru, ben de yoğurda tarçın serperek aynı şekilde beynimi kandırıyorum yıllardır ?Bu kadar kandırma sonucu beynime sağlıklı olandan tat almayı öğrettim. Siz de buna benzer kandırmacalarla zararlıları mutfağınızdan ve hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Yazımın başında da dediğim gibi, beslenme uzmanı ya da diyetisyen değilim. Sadece beslenme alışkanlıklarımı hatta beslenme anlayışımı değiştirerek o malum 30 kg.dan nasıl kurtulduğumun kısa bir özetini paylaşmak istedim sizlerle. Amacım kilo vermek değildi bu yüzden tartılarla da pek işim olmadı. Her şey zaman içinde kendiliğinden oldu diyebilirim. Arada 1/2 kg.lık sapmalar olsa da halen kendime göre ideal olan kilomu koruyorum.

Sözün özü, bu 5 madde benim yaşam biçimim. Size de kendi yaşam biçiminizi oluşturmanızda yardımı olur umarım.

Sevgiyle 💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu