KLORUN YAN ETKİLERİNDEN NASIL KORUNURUZ ?

Klorun yan etkilerinden nasıl korunuruz?

KLORUN YAN ETKİLERİNDEN NASIL KORUNURUZ ?

Klorun Yan Etkilerinden Nasıl Korunuruz ? Gerek içme suyu gerekse günlük yıkanma vs. için kullanmış olduğumuz musluk sularından maruz kaldığımız yüksek ölçüde klorun sağlımıza yan etkileri malum. Her ne kadar kullandığımız suyu temizleme amaçlı olsa da belli oranda yan etkileri var. Vücudumuz belli bir oranda bu yan etkileri tolere edebiliyor.

Peki ya bu sıcaklarda tatil sezonu da açılmışken havuzlarda maruz kaldığımız klor? Sabah erken saatlerde havuza yaklaştığınızda o keskin klor kokusunu fark edersiniz mutlaka. Havuz suyunun yeterince dezenfekte olduğunun habercisidir bu koku ancak yüksek oranda klorun vücudumuzda ne gibi zararlara yol açabileceğini hiç düşündünüz mü ?

Klorun Yan Etkileri :

Havuzlarda dezenfekte amaçlı kullanılan klor ve benzeri 100’ün üzerinde kimyasal üzerinde yapılan araştırmalarda, klorlanmış havuzda yüzmek kanser riskini ve gelişimini arttırmaktaymış.

İşin ilginç tarafı bu risklerle karşılaşmak için klorlanmış havuzda yüzmemize bile gerek yokmuş. Klorlu havuzlar ve diğer su kaynakları da kloramin içeriyormuş.

Kloramin Nedir?

Kloramin muhtemelen kapalı yüzme havuzlarından kokusuna aşina olduğunuz aynı klor gibi kokan bir gaz.

Ter, güneş koruyucuları, idrar ve diğer kimyasal ve atıklar klor ile birleştiğinde oluşuyormuş kloramin. Klorun okside olmuş hali olan bu gaz, klorlanmış havuz ve su kaynaklarının etrafında havada bile bulunuyormuş. Tahmin edebileceğiniz gibi bu gazın en yoğun olduğu yerler yeterince havalandırmanın olmadığı kapalı havuzlar ancak aynı sorunla açık havuzlarda da karşılaşmak mümkünmüş.

Nasıl Anlaşılır ?

Havuzun etrafında duyduğunuz güçlü klor kokusu havuzda kloramin oluştuğunun en önemli belirtisiymiş. Bu zararlı gaz ayrıca öksürük ve sinüs rahatsızlığı olarak da kendini belli ediyormuş. Daha ciddi sonuçları ise öksürürken hışırtı sesi ve astım semptomlarıymış. (Tevekkeli değil ne zaman havuza gitsem bende bir hapşırma, genzimde ve burnumda yanma oluşuyor…) Bu tarz zararlı gazları solumak mantar ve bakteri türü semptomlara da neden olabiliyormuş.

Buraya kadar felaket tellalı gibi iç karartıcı şeyler yazdım affedin. Ben de okuduğum makalelerin yalancısıyım. Ama bütün bunlar bana da çok mantıklı geldiği için sizlerle paylaşmak istedim. Üç tarafı denizle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Her zaman söylerim en kirli deniz en temiz havuzdan bin kat temizdir diye. Buna rağmen maalesef ki hepimizin denize girme, tatile gitme şansı olamayabiliyor ve küçük hafta sonu kaçamaklarıyla kendimizi havuzlara atıp sıcaklarla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Elbetteki ve şükür ki yukarıda anlattığım zararları mümkün olduğu kadar en aza indirebilmek adına yapabileceğimiz şeyler var. Biraz da onlardan bahsedelim.

Klorun Yan Etkilerinden Nasıl Korunuruz ?

Havuzlardaki Zararlı Gazlardan ve Klordan Korunmanın Yolları:
  • Mümkün olduğu kadar klor kullandığını bildiğiniz havuzlardan kaçının. Artık bir çok yer tuz filtresi ya da UV filtresi kullanıyor. Bu sistemlerde de hala klor kullanımı var ancak çok küçük miktarda.
  • C Vitamini kullanın: C Vitamininin mucizevi bir şekilde klorun zararlı etkilerini ve verdiği hasarı yok edici özelliği var. Hem ağız yoluyla alınan hem de losyon olarak cilde direk sürülen c vitamini bütün zararlı etkilerden koruyor.
  • Cildinizi filtreli losyonlar ile koruma altına alın: Cilt üzerinde UV filtreli losyonlar ile bariyer oluşturmak klorun zararlı etkilerinden korunmak için bir diğer yöntem. Daha önce tarifini verdiğim ev yapımı doğal güneş kremine 2 yemek kaşığı C vitamini tozu ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Tarif burada ⬅ ?
Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi

Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi

 

  • Eğer kendi havuzunuz varsa anti-klor filtreleme sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak havalar sıcak. Bana kalırsa klordan ve zararlı etkilerinden korunmanın başlıca yolu havuza değil denize girmek aslında ?. Ancak tatil köylerinde bile özellikle çocuklu aileler için havuz ilk tercih. Bu yüzden günlük olarak düzenli C Vitamini almak hatta mümkünse tozunu koruyucu losyona katmak bir nebze de olsa tedbir gibi görünüyor…

Sevgiyle kalın, İyi tatiller.

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu