Bal Mumu Nedir? Nereden Alınır?

Bal Mumu Nedir? Nereden Alınır?

Bal Mumu Nedir ? Nereden Alınır ? Ev Yapımı Güzellik tariflerinde kullandığımız çok etkili bir malzeme bal mumu. Doğadan geliyor oluşu ise ayrı bir anlamlı ?. Einstein’ın teorisine göre arılar doğanın ve insanoğlunun devamlılığı için kilit canlılarmış. “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demiş Einstein. Kesinlikle katılıyorum ? Bir kaşık bala saatlerce bakıp yaradılış mucizesini düşünmemek mümkün mü?

Bal Mumu Nedir ? Nereden Alınır ?

Bal Mumu Nedir ? Nereden Alınır ?

Arılar sadece bal yapmakla kalmıyorlar. Bal mumu denilen bir mucizeye de imza atıyorlar. Peki nedir bal mumu ?

Bal mumu nedir ?

Arıların karın halkalarında bulunan segmentlerdeki bezlerden salgıladıkları bir madde bal mumu. Doku olarak yumuşak, renk olarak sarı veya daha koyu renkte. Arılar ürettikleri balları depolamak için bal mumu ile petekler oluşturuyorlar. Petekler önce baldan arındırılıyor daha sonra suda kaynatılıyor. Bal mumunun erime noktası 65º olduğundan eriyen bal mumu  suyun yüzeyine çıkıyor. Esmer bal mumu bu şekilde elde ediliyor.

Sarı Bal Mumu

Sarı Bal Mumu

Esmer bal mumu heykel, boya, mum yapımında ve parke cilalamasında kullanılıyor. 100º de 12 saat kaynatılarak elde edilen sterilize edilmiş sarı bal mumu ise ilaç ve kozmetik sektöründe krem yapımında kullanılıyor.

 

 

 

 

Bal mumu

Bal mumu ile yapılan kremler özellikle yanık ve çatlak tedavisinde oldukça etkili. Ayrıca evde hazırladığımız tariflere kıvam kazandırmak için çok az miktarda eritilmiş bal mumu yeterli. Bütün bunlara ek olarak bal mumunun bilinen hiç bir zararı olmadığı gibi tüm solunum yolu rahatsızlıklarında da yüksek oranda tedavi edici özelliğe sahip.

Bal Mumu Nereden Alınır ?

Öncelikle hatırlatmakta yarar var; satın aldığınız bal mumunun %100 doğal olup olmadığından emin olun. Piyasada doğal bal mumunun kimyasal yapısı taklit edilerek üretilmiş sanayi tipi doğal olmayan bal mumları da var. Bu tarz ürünler boya ya da mum yapımında kullanılabilir ancak. Eğer ev yapımı krem tariflerinde kullanmak istiyorsanız %100 doğal olmasına gayret edin.

%100 doğal bal mumunu:

  • Organik sertifikalı satış yapan aktarlardan
  • Ekolojik marketlerden
  • Güvenilir online marketlerden
  • Arıcılıkla ilgilenen firma/İnternet sitelerinden
  • Arıcılıkla ilgilenen şehirlerin semt pazarlarından bulabilirsiniz.

Fiyatlar çok değişken. 100 gramını 7 liraya da, 20 liraya da aldığım oldu. Doğallığından emin olduktan sonra 100 gr. için en fazla 20 lira çok da abartılı bir rakam değil bana göre. Kaldı ki 100 gr. bal mumunu tariflerinizde en az 10 kere kullanmanız mümkün.. Eğer kalıp halinde alırsanız rendeleyerek cam bir kavanozda oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Daha sonra tariflerinizde kullanırken kolaylık olacaktır.

Sevgiyle kalın 🐝