Ev Yapımı Oda Parfümü Anti-Alerjik | Astım Dostu

Ev Yapımı Oda Parfümü

Ev Yapımı Oda Parfümü Anti-Alerjik | Astım Dostu

Ev Yapımı Oda Parfümü: Uzunca bir aradan sonra yeniden merhaba. Yazın rehaveti, sonbaharın tatlı telaşı ve en sonunda bir kış daha görmek nasip oldu. Okulların açılması, günlük koşturmalar, kışa hazırlık derken pek bir şey paylaşamadım son zamanlarda. Paylaşamadım ama çok ilginç keşiflerim de oldu. Aklımın bir köşesine not ettim hepsini. Zamanla ve sırayla çok farklı ev yapımı doğal tarifler yine burada sizlerle olacak.

Kışın gelmesi ve soğuklarla beraber evlerde kapı cam açamaz olduk. Eskiden cam çerçeveleri ahşapken en azından oradan biraz olsun hava girerdi eve. Şimdiki doğrama çerçeve mantığı ile ne içeri ne dışarı hiç bir hava geçişi mümkün değil. Isı yalıtımı açısından faydalı bir durum elbette ancak temiz ve taze havanın geçişi tamamen engellenmiş durumda. Günün belli saatlerinde camı bacayı açıp evi havalandırmak gerekli mutlaka. Ama benim gibi siz de kokuya aşırı duyarlı iseniz kapalı evdeki bir kaç saatlik koku – hele ki yemek kokusu- son derece rahatsız edici olabiliyor.

Evdeki kötü kokularla mücadele:

Zaman içerisinde bir çok yöntem denedim. Kokulu tütsüler, kokulu mumlar, oda spreyleri hatta şu fişe takılan zımbırtılardan bile. İlk anda çok hoş bir koku ama bir süre sonra bende ve ev halkında anlamsız bir kuru öksürük, geniz yanması… Daha sonra bu gibi oda kokularının alerjik hatta astım tetikleyici olduklarını öğrendim ve kullanmayı bıraktım. Ama havalandırmak yetmiyordu. Komşu bile yemek pişirse kokusu bize geliyordu. Evim mis gibi koksun istiyordum ama elimden hiç bir şey gelmiyordu. Her dakika cam açıyordum bu sefer de üşüyorduk.

Çözümün insanın karşısına nereden çıkacağı hiç belli olmuyor. Geçen gün metrodaydım. Metro kullananlar bilirler, ortada bir ekran olur, arada duraklar yazar, arada da pratik bilgiler paylaşan kısa videolar yayınlanır o ekranda. Tam inerken gözüm çarptı. Evdeki malzemelerle oda parfümü tarifi vardı ekranda yarım yamalak görebildim. Eve gelir gelmez kısa bir araştırma sonrası kendi tarifimi oluşturdum. Evde o an ne varsa. İnanılmaz etkili bir oda parfümü çıktı ortaya… Tarif çok basit, detaylar yazının devamında.

Ev Yapımı Oda Parfümü Yapımı :

Malzemeler:

 • Yarım portakal
 • 2-3 adet çubuk tarçın ya da karanfil
 • 15 damla vanilya aroması
 • 15 damla tarçın yağı
 • Dekoratif cam fanus ya da kavanoz

Hazırlanışı:

Portakalı halka şeklinde dilimleyerek her halkayı ikiye bölün

 

Daha sonra bu dilimleri cam bir fanus ya da kavanoza yerleştirin.

 • Dilimlerin üzerine 15 er damla vanilya aroması ve tarçın yağı damlatın.
 • Kabuk tarçın ya da karanfilleri koyun.
 • Ben yuvarlak bir cam fanus kullandım.
 • Ayrıca kış çayı olarak kullandığım kurutulmuş meyvelerden de biraz ekledim.
  Portakal dilimleri damlattığınız yağları emince üzerini örtecek kadar su doldurun.
 • Evin en sıcak noktasına ağzı açık bir şekilde yerleştirin.
 • Dilerseniz kokuyu daha iyi yayması için içine bambu çubuklar da yerleştirebilirsiniz.

Bu kadar basit.

Ortam sıcaklığı arttıkça su buharlaşacak ve odanıza mis gibi taptaze bir koku yayılacak hem de antialerjik.

Bu tarifi kendi zevkinize göre geliştirebilir mesela portakal yerine elma ya da çilek kullanabilir, lavanta ya da gül yağı ile zenginleştirebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Ancak bu tarifin olmazsa olmazı doğal yağlar unutmayın. Ev yapımı oda parfümü en fazla 10 gün kadar tazeliğini koruyor. 10 gün sonra yenilemeniz gerekecektir.

İnşallah uzun bir kış olmasın, baharla birlikte evlerimize mis gibi çiçek kokuları dolsun 

Görüşmek üzere, sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu