Boraks Kullanılarak Hazırlanan Sayısız Fikirler

Boraks Kullanılarak Hazırlanan Sayısız Fikirler

Boraks ile ilgili olarak daha önceden yazdığım “Nedir Nereden Alınır?” yazım çok okunuyor son zamanlarda. Bütün dünyayı saran slime çılgınlığı nedeniyle sanırım. Biliyorsunuz slime yapımında da kullanılıyor borax. Su bazlı tutkala borakslı su (tutkal ile eşit miktarda ılık suda eritilmiş, çay kaşığının ucuyla eklenen boraks) karıştırılınca slime oluyor. İçerisine gıda boyası ya da sim de katabilirsiniz. Eğlenceli ve rahatlatıcı bir malzeme çıkıyor ortaya. Çocukların ince motor gelişimi açısından da faydalı bir malzeme.

Boraks ile Slime Yapımı

Slime

Ancak boraks sadece slime yapımında kullanılmıyor. Sayısız kullanım alanları var. Tamamen organik bir mineral olduğu için de diğer temizleyiciler gibi kanserojen değil. Detaylı bilgiye bu yazımdan bakabilirsiniz.

Boraks kullanarak neler yapabiliriz?

Bu değerli mineralin en sık kullanım alanı temizlik. Evin içinde ve dışında aklınıza gelebilecek her yerde kullanabilirsiniz.

İşte size bir kaç örnek :

  • Halı yıkama makinenize deterjan yerine 1 yemek kaşığı boraks ekleyin. Halılarınız hem daha temiz ve parlak olacak hem de halılarda oluşan zararlı bakterilerden de tamamen kurtulacaksınız.
  • Banyoda klozet ve küvete geceden 1 fincan borax serpin sabaha kadar bekletin ve sabah fırçayla ovun. Temizlik ve hijyen bir arada.
  • Eşit miktarda karıştırdığınız boraks ve toz şekeri evinizin duvar dip ve köşelerine serpin. Bu yöntemle her türlü haşereyi uzak tutabilirsiniz.
  • Evcil hayvan yatakları, halılar gibi pireli olduğundan şüphelendiğiniz yerlere bir miktar serpin. Salgılanan borik asit pireler için öldürücü olacaktır.
  • 2 ölçü su 1 ölçü boraks karışımı ile ovarak, tüm yüzeylerdeki yapışkan kalıntılarından kurtulun.
  • Porselen, çelik, alüminyum tencerelerinizi de bu mucize mineral ile ovabilirsiniz.
  • 1 ölçü boraks ve çeyrek ölçü limon suyu ile hazırlanan macunla çelik tencerelerinizi ovun. İlk günkü gibi parlak olduklarını göreceksiniz.
  • Zamanla sararan ve kirlenen yataklarınızı ıslak bir bez ile önce iyice ıslatın. Sonra üzerine borax serpip nemli bir bez ile bütün yatağa yayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kalıntıları elektrikli süpürge ile alın. Yataklardaki sararma, kir ve kokuya en etkili ve hijyenik çözüm.
  • Grileşen çamaşırlarınızı tekrar beyazlatmak için makinenizin deterjan gözüne 1 ölçü toz bulaşık makinesi deterjanı ve 1 ölçü borax ekleyin. İlk yıkamada fark edilir bir sonuç elde edeceksiniz.
  • Paslanmaz çelik üzerinde zamanla oluşan her türlü leke ve kararmayı da bu toz ile ovarak yok edebilirsiniz.

Organik sevenler ve her şeyin doğalını tercih edenler olarak, evimizde mutlaka bulundurmamız gerekenler arasında bence borax.

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu