Kanaviçe Hikayesi – Düşler Okyanusum

Instagramda Bir Kanaviçe Hikayesi

Kanaviçe Hikayesi – Düşler Okyanusum

Kanaviçe işleyenler bilirler. Ne kadar emek ister, nasıl bir göz nurudur. Anneannelerimizin, babaannelerimizin evlerinden hatırlarız kanaviçe işlenmiş yastıkları, yatak kenarlarını, örtüleri. Bu sanatı çok farklı yorumlayan bana göre bir sanatçı keşfettim instagramda yakın zamanda. Sayfası sanat eserleri ile dolu kelimenin tam anlamıyla. Kendimi uzun uzun bakmaktan, her bir eserini dakikalarca incelemekten alıkoyamadığım, adeta içinde kaybolduğum bir sayfa: Düşler Okyanusum. Biliyorsunuz instagramda becerilerini sergilemek, satış yapmak olağan bir şey. Ancak o kadar çok alternatif var ki hem iyi hem kötü. Ben rastladıkça kaliteli olduğuna inandığım sayfaları buradan da tanıtmak istiyorum elimden geldiğince. İşte bu da öyle sayfaların ilki oldu benim için. O kadar çok merak ettim ki, kendisinden rica ettim. Ben sordum O cevapladı. Gencecik, marifetli mi marifetli bir hanım, Sümeyye Hanım. Sağ olsun beni kırmadı. Tüm içtenliğiyle kanaviçe yolculuğunu ve bu kıymetli hobisini nasıl ek gelir kaynağına dönüştürdüğünü anlattı.

IMG_20161205_164313_resized

Sümeyye Hanım, kendinizden biraz bahseder misiniz? 
– 30 yaşındayım, Giresunluyum. Bir oğlum var 3 yaşında son 3 yıldır Bursa’da yaşıyorum.
Evlilik nedeniyle sanırım.
– Evet eşimin tayini nedeniyle Bursa’ya yerleştik. Daha öncesinde İstanbul’da yaşıyordum.
İstanbul’dan sonra Bursa. Alışabildiniz mi ?
– İlk başlarda sıkılacağımı düşünüyordum ama aşık oldum diyebilirim. Artık dönmek istemiyorum. Doğal güzelliği, tarihi dokusu, denizi ve Uludağ aşık olma nedenlerim.
Peki İstanbul’da neler yapıyordunuz? Çalışma hayatınız oldu mu?
– Evet mağaza sorumluluğu yaptım bir dönem ve eşimle de öyle tanıştım.
O zaman çalışma hayatına ve ticarete zaten aşinasınız.
– 3 yıl kadar çalıştım pek uzun bir süre değil aslında. Daha sonra evlilik nedeniyle uzaklaştım çalışma hayatından.

Kanaviçe Kolyeler

Peki şu an yaptığınız işlemelerin adına tam olarak ne diyebiliriz, etamin mi?
– Kanaviçe işleme diyelim. Ayrıca Brezilya nakışı da yapıyorum.
Nasıl bulaştınız kanaviçeye? Hep yapar mıydınız yoksa sonradan keşfettiğiniz bir şey mi?
– Instagram sayfamı açalı yaklaşık 3 yıl oldu. Bursa’ya yeni yerleştiğimiz ve ailemin ve arkadaşlarımın eksikliğini hissettiğim bir dönemdi. Kendimi oyalamak için ilk başlarda keçe ve örgü ile başladım. Yaptıklarımı instagram sayfamda da paylaşıyordum.

Keçe ve örgüden kanaviçeye geçiş

Keçe ve örgüden kanaviçeye nasıl geçiş yaptınız?
– Çok yönlüyüm sanırım. Bir süre sonra aynı şeylerden sıkılıyorum. Nette örneklerini görünce bir hevesle başladım. Sonra güzel tepkiler alınca devam ettim. Örgü küçüklüğümden beri hep bildiğim bir şeydi ama kanaviçe çok yabancıydı. Kendi kendimi yetiştirdim diyebilirim. Bir süre sonra yabancı arkadaşlarda ve pinterestte çok farklı modeller gördüm. Neden ben de yapmayayım dedim ama başlarda çok zorlandım.

Neydi sizi zorlayan ?
– Çerçeveye işlemeyi yerleştirmek gerçekten beceri isteyen bir şey. Sabır, azim ve çaba ile bunun da üstesinden geldim. Kimse eteğinin dibine oturtup şunu şöyle bunu böyle yap demedi. Yani kısacası youtube videoları izleyerek öğrendim çoğu şeyi.
Çerçeveleri temin etmekte zorlandınız mı ?
– O konuda zorlanmadım. İstanbul’da Eminönü’ndeki ya da Bursa’daki bijuterilerden temin ediyorum.
İşlemelerinizi yaparken hazır modeller üzerinden mi çalışıyorsunuz ?
– Evet. Ancak hazır modellerin yanı sıra kendi tasarımlarım da var yaptıklarım arasında. Bazen müşterilerim özellikle belli bir figürü talep edebiliyorlar. Modelini kendim çıkarıyorum ya da tamamen kendim tasarlıyorum.
Kendi tasarımlarınızı şablona döküyor musunuz yoksa tamamen doğaçlama mı işliyorsunuz ?
– İşlemenin yoğunluğuna göre değişiyor. Her iki şekilde de çalışıyorum.

IMG_20161219_001945_resized

Kanaviçe ve Hayaller

Bütün bu güzellikleri işlerken ilham kaynağınız nedir ?
– İlhamımı doğadan, hayallerimden ve sevdiğim tüm şirin objelerden alıyorum. Hayallerimi bir kumaşa aktarıyormuşum gibi hissediyorum.
Instagramdan gördüğüm kadarıyla tasarımlarınızın fotoğrafları ve mizanseni de çok özel. Kendiniz mi çekiyorsunuz fotoğrafları ?
– Evet kendim çekiyorum.

Herhangi bir resim ya da fotoğrafçılık eğitiminiz var mı ?

– Özel bir eğitim almadım, telefonumun kamerasıyla çekim yapıyorum. Mizanseni de kendim oluşturuyorum. Simetri takıntım var, sanırım bu da fotoğraflara yansıyor.
Çok hoş bir şekilde yansıyor hem de… Bu arada kendinize ait bir logonuz da var. Onu da siz mi tasarladınız ?
– Çiçekli kolyelerime benzemesini istedim. Tarzıma uygun olduğu için, hazır etiket yapan bir arkadaşıma hazırlattım. Zamanım olursa kendi logomu da tasarlamak istiyorum.
Tasarımlarınızın ambalajları da çok özel. Bunlar da çok vaktinizi alıyordur sanırım.
– Evet. Onlar işte benim tek farkım. En önem verdiğim şey paketler. Kalıcı olmalı ve müşterilerimin takılarını zarar görmeden muhafaza edecekleri bir kutu olmalıydı. O yüzden kalpli, tatlı, rengarenk bir paket olsun istedim.

Kanaviçe Tasarımlar

Bu kadar özen, emek ve detay gerektiren bir uğraş 3 yaşında bir çocukla zor oluyordur tahminimce. Günün ne kadarını ayırıyorsunuz işlemeye ? Ara vermek istediğiniz zamanlar oluyor mu ?
– Asla ara vermek istemiyorum ama oğlumla da ilgilendiğim için zaman yetmiyor açıkçası. Oğlumun uyuduğu saatler toplamda 3-4 saat. Çok yoğun zamanlarda gece mesaileri yapıyorum.
Eşinizden destek alıyor musunuz peki?
– En büyük destekçim diyebilirim. İşten eve geldiği zamanlarda ben rahat çalışabileyim diye oğlumla O ilgileniyor.

Hobinin ek gelir kaynağına dönüşmesi

İlk müşterinizi merak ediyorum. İşlemelerinizi satma fikri nasıl oluştu?
-İşlemelerden önce de yaptıklarımı sayfamda paylaşıyordum. İlk satışım oğluma ördüğüm pilot bereyi sayfamda paylaşmamla oldu. Beğenip isteyenler oldu. Daha sonra yaptığım işlemeleri sayfamda paylaştıkça yoğun bir taleple karşılaştım. Yani ilk satışım pilot beredir. Sonra arkası geldi.

IMG_20161222_181646_745_resized
Sipariş, kargo ve ödeme aşamalarında sıkıntı yaşadığınız oluyor mu hiç?
– İlk satışımda kargo ücretinin çok fazla olduğunu söylemişti müşterim. Bir bere daha alabilirmişim hatta demişti. Çok rahatsız olmuştum, sonra araştırıp kargo şirketimi değiştirdim.
Bana hep iyi insanlar denk geldi, hiç kimseyle bir sorun yaşamadım. Müşterilerimin çoğunluğu tekrar tekrar sipariş verenlerden oluşuyor, bu da beni en mutlu eden şey.
Ve bu şekilde severek yaptığınız hobiniz size ek gelir kaynağı haline geldi diyebilir miyiz ?
– Evet kesinlikle. Ancak fotoğraf çekmeyi bir tutku olarak görüp paylaşmayı sevdiğimden satış yapmak benim için hiç bir zaman önemli olmadı. Ürünlerimin satın alınmaması durumunda dahi insanların benim el emeklerimi görüp beğenmeleri benim için çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Satış yapmasam bile hobilerimi fotoğraflamaya devam edeceğim.

Bu keyifli sohbet için ve renkli dünyanızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim Sümeyye Hanım. Sayfanıza bakmak büyük keyif veriyor. Bu güzelliklerin devamını diliyorum…
– Ben de teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz beni.

Merak edenler için Sümeyye Hanımın Instagram adresi @duslerokyanusum

Sevgiyle kalın 🍀

 

Etiketler »
, , ,
Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu