Kastor Yağı (Hint Yağı) Kullanmanız için 9 Geçerli Sebep

Kastor Yağı

Kastor Yağı (Hint Yağı) Kullanmanız için 9 Geçerli Sebep

Kastor yağı denilince aklınıza ne geliyor ? Peki ya hint yağı desem… Ülkemizde hint yağı olarak bilinen bu yağın faydaları saymakla bitmiyor. Diğer bütün doğal yağlar gibi bu yağ da bütün faydalı tariflerde karşımıza çıkıyor. Özellikle saç, kaş, kirpik bakımında adeta mucizeler yaratıyor. Bunların yanı sıra aklınıza gelmesi pek muhtemel olmayan faydaları da var. Bu yağ nedir, ne işe yarar diye araştırdığım zamanlarda öğrendim ve çok şaşırdım ben de. O günden beri mutlaka evde bulundururum kastor yağını. İşte size mutlaka kastor yağı kullanmanızı gerektirecek harika 9 sebep…

"<yoastmark

Kastor Yağı ‘nı evde mutlaka bulundurmanız için 9 sebep :

1- Kolik bebekleri rahatlatmak için

Anneler bilirler. Doğumlarından sonraki 2-3 ayda bebeklerde sebepsiz gibi görünen ama şiddetli ve uzun süren ağlama krizleri olur. Bu bebeklere kolik bebekler diyor uzmanlar. Kolik bebeklerin karnına hint yağı ile masaj yapmanın kolik krizi hafiflettiği ve bebeklerin uykuya daha rahat geçtiği ve daha uzun uyudukları gözlemlenmiş.

2- Bozulan uykunuzu düzene sokmak için

Çoğu insanın en büyük sorunu uyku düzensizliği. Hint yağının bu konuda biyolojik olarak nasıl etki ettiği bilinmiyor. Ancak uyku sorunu olan kişilerin saçlarına ya da göz kapaklarına hint yağı sürdükten sonra uykuya dalmalarının daha kolay olduğu ve daha kaliteli uyku uyudukları gözlemlenmiş.

Eğer siz de uyku sorunu yaşıyorsanız, yatmadan önce bir damla hint yağı ile göz kapaklarınızı ovun. Faydasını göreceksiniz.

kastor_yagi-cilt

3- Cilt lekelerini gidermek için kastor yağı

Ciltte sebepsiz oluşan siğil, et beni ya da sivilce lekeleri için de hint yağı (kastor yağı) kullanabilirsiniz. Söz konusu bölgeye pamuk ile hint yağı sürün. 1/2 haftalık düzenli kullanım sonrasında gözle görülür bir iyileşme fark edeceksiniz.

4- Ciltte derinlemesine nemlendirme sağlamak için

Piyasada satılan bir çok pahalı nemlendiricinin içinde kastor yağı bulunduğunu fark etmişsinizdir. Kastor yağı akışkan olmayan yoğun yapısı ve çabuk emilmesi sayesinde cilde tutunur ve cildin alt tabakalarına nüfuz eder. İçerdiği yağ asitleri sayesinde ise yoğun bir nem sağlar. Pahalı nemlendirici kremler yerine kastor yağını doğrudan nemlendirici olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

Beautiful Brunette Girl. Healthy Long Hair

5- Doğal saç rengini canlandırmak ve saçın parlak bir görünüme kavuşması için

Kastor yağı nem tutucu özelliğinden dolayı nemli saça uygulandığında kaybolan nemi geri kazandırır. Her bir teline sağlık ve parlaklık kazandırır. Ev yapımı besleyici saç parfümü tarifime 1 yemek kaşığı kastor yağı ekleyerek kendi saç bakım spreyinizi hazırlayabilirsiniz.

6- Saçı arttırmak ve uzamasını hızlandırmak için ve saçkıran tedavisinde

Her ne kadar hint yağı vücut genelinde tüylenmeye neden olmasa da kafa derisine uygulandığında saçı çoğaltma ve uzamasını hızlandırma özelliğine sahip. Yağı dokunulmayacak sıcaklığa gelene kadar bir cezvede ısıtın ve biraz soğumasını bekleyin. Hafif ılıkken parmak uçlarınızla kafa derinize masaj yaparak yedirin. 2 hafta boyunca her gece düzenli kullanım sonrası büyük fark oluştuğunu göreceksiniz.

Ayrıca bir çeşit cilt rahatsızlığı olan saçkıranın tedavisinde de bu yağdan faydalanabilirsiniz.

7- Kaş ve kirpikleri gürleştirmek için

Dökülen ya da azalan kaş ve kirpiklerinize her gece pamuklu çubukla kastor yağı sürün. Kısa sürede uzadıklarını ve gürleştiklerini göreceksiniz.

8- Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için

İçeriğindeki undesilenik asit sayesinde kastor yağı güçlü bir mantar önleyicidir. Yaygın olan tüm mantar türlerinde en az anti-fungal ilaçlar kadar etkilidir. Hem söz konusu ilaçların sahip olduğu toksik yan etkileri olmadan.

Kastor yağını dokunulabilecek sıcaklığa gelene kadar bir cezvede ısıtın. Yatmadan önce mantar enfeksiyonu olan bölgeye sürün. Etkili bir ilerleme için en az bir hafta bu kürü uygulayın ve enfeksiyon tamamen kaybolana kadar düzenli olarak devam edin.

Kastor Yağı

9- Kas gevşetici masaj yağı olarak kullanmak için

Hint yağının bilinen bir diğer özelliği de vücutta sıvı sirkülasyonunu sağlayan ısıtıcı bir yağ olmasıdır. Huzursuz bacak sendromunuz ya da kas ağrılarınız varsa bu yağ doğru bir kas gevşeticidir. Özellikle ağır egzersiz ya da yoğun yorgunlukların ardından ağrılı bölgeye uygulayacağınız kastor yağı hızlı ve kalıcı bir rahatlama sağlayacaktır.

Bu yağ esansiyel yağlar için çok uygun bir taşıyıcı yağdır. Bir yemek kaşığı kastor yağına bir kaç damla papatya ya da nane yağı damlatarak etkili bir masaj yağı hazırlayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 🍀

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu