Ev Yapımı Siyah Maske | Arındırıcı-Canlandırıcı

Ev Yapımı Siyah Maske | Arındırıcı-Canlandırıcı

Ev Yapımı Siyah Maske : Youtube ya da instagramda görmüşsünüzdür. Bir siyah maske furyasıdır gidiyor. Cildi şöyle temizliyor böyle temizliyor, siyah noktaları yok ediyor diye çeşit çeşit video ve görsel var. Yakın zamanda bir arkadaşım denedi hatta. Gerçekten etkili olduğunu söylüyor ama… İçerisinde aktif “KARBON” dışında neler var bilinmez. Fiyatlarına baktığınızda da 14 TL’den 140 TL’ye kadar değişiyor, inanılır gibi değil.

Aktif Karbon Tozu

Aktif Karbon Tozu

Her zaman olduğu gibi bu siyah maskeyi de evde yapabilir miyiz diye araştırdım. Ve çok güzel bir tarif çıktı ortaya. Önce bu maskenin faydalarından bahsetmek istiyorum biraz. İçerisindeki aktif karbon magnetik özelliğinden dolayı ciltteki kötü yağ, kir ve siyah noktalara yapışarak mıknatıs gibi çekiyor. Cildi hem arındırıyor hem de lekelere etki ediyor. Diğer malzemelerin etkisini de zaten ev yapımı kil maskesi tarifinden biliyorsunuz. Kil ve bal… Gelelim tarife:

Ev Yapımı Siyah Maske Malzemeler :

  • 1 tatlı kaşığı aktif karbon tozu
  • 1,5 tatlı kaşığı gri kil (sıvı bentonit ya da toz) ve/veya beyaz kil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 damla lavanta esansiyel yağı
  • 2 damla buğday yağı ( kuru ciltler için tercihe bağlı)
  • 2 damla çay ağacı esansiyel yağı (yağlı/sivilceli ciltler için tercihe bağlı)

siyahmaske2

Malzemeleri seramik ya da cam bir kaba alın. Aktif karbonu solumamaya dikkat ederek bal ve yağlar ile karıştırın. Sürülebilir macun gibi bir karışım olması için gerekirse bir kaç damla su ekleyin. Maskeniz hazır.

siyahmaske6

Maskeyi bir fırça yardımıyla ya da parmak uçlarınızla göz ve dudaklar hariç tüm yüzünüze tabaka halinde sürün. 15/20 dakika sonra kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayın.

İçindeki aktif karbon her ne kadar çok etkili olsa da ev yapımı siyah maskenin ayda bir kereden fazla uygulanması özellikle hassas ciltleri yorar gibi geliyor bana. Ama gözenekleri temizlemesi açısından gerçekten etkili bir tarif, denemeye değer…

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu