Göz Altı Morlukları İçin 6 Doğal Tedavi Yöntemi

Göz Altı Morlukları İçin 6 Doğal Tedavi Yöntemi

Göz altı morlukları için 6 doğal tedavi yöntemi: Hemen hemen her kadının en yaygın ortak problemidir göz altı morlukları. Çevre koşulları, yaşa bağlı değişimler, şiddetli yorgunluk ve uykusuzluk hatta bazen de yapı gereği gözlerimizin altında çökme ve morluklar oluşuyor. Bu durumu saklamak çoğu  zaman çok zor tabi. Çeşitli kapatıcılarla çözmeye çalışıyoruz. Ancak sorunun köküne inerek bu morluklarla baş etmek daha kolay sanki…

Gözlerin altında oluşan morlukların ana sebeplerini sorgulamak gerekiyor aslında. Bunun ilk adımı sağlığımız hakkında bir değerlendirme yapmak olacaktır. Böbrek hastalığı, solunum ve kardiyovasküler sistemler bozukluğu gibi. Eğer böyle bir şüpheniz varsa öncelikli olarak mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Sağlıkla ilgili problemler tamamen ortadan kaldırıldığında,

Sıralayabileceğimiz nedenler:

 1. Doğuştan gelen özellikler
 2. Kronik yorgunluk
 3. Uykusuzluk ve düzensiz uyku sorunu
 4. Stres
 5. Vitamin eksikliği
 6. Soğuğa duyarlılık
 7. Aşırı alkol kullanımı

Soğuğun cilt üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için düzenli olarak takviye vitaminler içmeyi birinci kural olarak kabul edebilirsiniz. Ayrıca uyku düzeninize de dikkat edin, uykunun yalnızca süresi  değil kalitesi de çok önemli. Bu sorunun bir nedeni de doğrudan beslenme şekliyle hatta özellikle sıvı tüketimiyle ilgili. Vücudun ihtiyacı olan günlük su miktarını mutlaka karşılamak gerekiyor. Hatta uzmanlara göre içtiğimiz her fincan kahveye karşılık 2 bardak daha su içmemiz gerekiyormuş. Bu da çay ve kahve tüketimini azaltmak su miktarını da arttırmak demek oluyor. Bütün bunlara rağmen hala az da olsa göz altı morluklarınız varsa bunları dışarıdan bazı takviyelerle en aza indirmeniz, hatta kendinize uygun en doğru yöntemi bulursanız tamamen yok etmeniz mümkün.

göz altı morlukları

Göz Altı Morlukları İçin 6 Doğal Tedavi Yöntemi:

 1. Çay poşeti kürü: Ilık birer paket süzen poşet çayı gözlerinizde 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu gözlerdeki şişliği hafifletecek ve gözlerin altındaki kararmayı tamamen ortadan kaldıracaktır. Ancak çok uzun süre bekletirseniz aman dikkat, morluklardan kurtulayım derken göz çevrenizi bu sefer de sarartmayın.
  Göz altı morlukları

  Göz altı morlukları için çay

 2. Çiğ patates kürü: Haşlanmış ya da tamamen çiğ patates dilimlerini gece yatmadan önce gözlerinizde bekletin. Patatesteki nişasta morluklar için birebirdir.
  Göz altı morlukları

  Göz altı morlukları için patates

 3. Süt kürü: Süte batırılmış pamuk diskleri aynı çay poşetleri gibi göz kapaklarınızın üzerinde bekletin. Gözlerinizdeki şişlik ve morluk için hızlı bir yöntem.
 4. Maydanoz ve doğal yağ kürü: İnce kıyılmış yarım bağ maydanozu 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ile karıştırın. Bu karışımı kaşık yardımıyla bir tülbente yayın ve 15 dakika kadar gözlerinize uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
 5. Bal kabağı ve yeşil çay kürü: Haşlanmış bal kabağı parçalarını bir tülbent ya da gazlı bez içine yerleştirin ve kapalı gözler üzerine on beş dakika boyunca uygulayın. Daha sonra yüzünüzü önceden demleyip soğuttuğunuz yeşil çay ile yıkayın.
 6. Salatalık dilimleri kürü: Taze dilimlenmiş salatalıkları göz kapaklarınıza yerleştirin ve 10 dakika kadar bekletin. Sanırım en çok bilinen yöntem bu ve oldukça da etkili.
  Göz altı morlukları için salatalık

  Göz altı morlukları için salatalık

Bütün bunlardan önce yazının başında da belirttiğim gibi eğer sağlıkla ilgili bir problemimiz yoksa mutlaka uyku düzenine ve bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Göz altı morlukları için de içten yapılan destek her zaman için dıştan yapılan destekten daha önemli ve öncelikli. Ve en önemlisi de stresten uzak durmak… Pırıl pırıl bir cilt ve aydınlık göz altları için ruhumuzu aydınlatan kişiler olsun hep hayatımızda…

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]j.com

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu