Taurin Nedir? | Faydaları Nelerdir? | Nasıl Tüketilir?

Taurin Nedir?

Taurin Nedir? | Faydaları Nelerdir? | Nasıl Tüketilir?

Taurin Nedir? Birçok enerji içeceğinde bir bileşen olarak “Taurin” e rastlıyoruz. Özellikle sporcu beslenmesi ile ilgili okuduğum tüm makalelerde günlük taurin ihtiyacından ve vücut için ne kadar önemli olduğundan bahsediliyor. Hatta bir yerlerde boğa sperminden elde edildiğini bile okumuştum. Demek ki o meşhur enerji içeceği de adını buradan aldı diye düşünmüştüm. Neyse ki bilinenin tersine, bu aminoasit boğa idrarından veya boğa sperminden elde edilmiyormuş. Adı, osz ya da boğa anlamına gelen Latince taurus kelimesinden geliyormuş. Şimdi biraz da vücudumuz için pek önemli bu aminoasit ile ilgili öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum:

Güvenli mi?  Taurin, nörolojik gelişimi destekleyen ve kandaki su ve mineral seviyesini düzenleyen bir aminoasittir. Özellikle beyinde, gözlerde, kalpte ve kaslarda yoğunlaşır. Çoğu diğer aminoasitlerin aksine, vücutta proteinler oluşturmak için kullanılmaz. “Koşullu olarak gerekli” bir aminoasit olarak sınıflandırılır. Taurinin de antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Taurin doğal olarak et, balık ve anne sütünde bulunur. Vücudumuz az miktarda taurin üretse de genellikle beslenme takviyesi olarak kullanılır. Aynı zamanda çok güvenlidir ve makul dozlarda alındığında bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bazı çalışmalar, taurin takviyesinin atletik performansı artırabileceğini göstermiştir ki bu da birçok enerji maddesinde taurinin neden kullanıldığını açıklayabilir. Diğer çalışmalar, kafeinle kombine edilen taurinin zihinsel performansı geliştirdiğini ancak bu bulgunun tartışmalı olduğunu düşündürmektedir. Bir günde 3.000 miligrama kadar destekleyici taurin genellikle güvenli kabul edilir. Tabii ki kontrollü bir şekilde tüketmek kaydıyla. Kaldı ki enerji içeceklerinde kullanılan taurin biçimi genellikle sentetik yapılıdır ve hayvanlardan elde edilmez. Ağır veya uzun süreli taurin kullanımının etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Enerji içeceklerinde, yüksek miktarda kafein veya şeker gibi yüksek miktarda diğer bileşenlerin bulunduğunu da unutmamak gerekir. Çok fazla kafein, kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu artırabilir, uyku düzeninizi bozabilir ve sinirlilik yaratabilir.

Taurin Nedir?

 

Taurin Nedir ? Faydaları ve Vücutta Görevleri Nelerdir?

  • Hücrelerinizde uygun hidrasyon ve elektrolit dengesinin korunması
  • Sindirimde önemli bir rol oynayan safra tuzları oluşturmak
  • Hücrelerin içinde kalsiyum gibi minerallerin düzenlenmesi
  • Merkezi sinir sistemi ve gözlerin genel işlevini desteklemek
  • Bağışıklık sistemi sağlığını ve antioksidan fonksiyonunu düzenleme

“Koşullu olarak gerekli” bir aminoasit olduğu için, sağlıklı bir birey, bu temel günlük işlevler için gereken minimum miktarı üretebilir. Bununla birlikte, nadir durumlarda daha yüksek miktarlar gerekebilir. Bu durumda da taurin “gerekli” bir besin maddesi haline gelir. Buna kalp ya da böbrek yetmezliği olan ya da uzun süre damar içi olarak beslenen prematüre bebekleri de dahildir. Taurin vücutta birçok önemli rol oynamaktadır. Çok nadir olmasına rağmen, eksikliği birkaç ciddi sağlık sorunuyla bağlantılı olabilir. Taurin, kan şekeri kontrolünü düzenleyerek diyabete karşı fayda sağlayabilir. Yüksek kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve kalp rahatsızlığı için çeşitli risk faktörlerini iyileştirebilir. Taurin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Araştırmalar, yüksek taurin seviyeleri oluştuğunda, kalp hastalığından ölümlerin önemli ölçüde azaldığını ayrıca kolesterol ve kan basıncının da azaltıldığını gösteriyor. Taurin, kan damarı duvarlarındaki kan akışına direnci azaltarak yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca beyindeki sinir uyarılarını en aza indirebilir ve kan basıncını artırır.

Bütün bunlara ek olarak taurinin kaslarımız, gözlerimiz, işitmemiz gibi vücudun çeşitli diğer işlevlerini artırabildiği, epilepsi gibi rahatsızlıklara yardımcı olabildiği ve karaciğer hücrelerini serbest radikallere ve toksin hasarına karşı koruyabildiği anlatılmakta. Ancak taurin takviyeleri ile ilgili doğrudan bir sorun olmamasına rağmen, Avrupa’daki sporcuların ölümleri, taurin ve kafein içeren enerji içecekleriyle ilişkilendirilmiş. Bu, bazı ülkelerin, taurin satışını yasaklamasına veya sınırlamasına neden olmuş.

Bununla birlikte, bunun nedeni, sporcuların aldığı büyük miktarda kafein veya başka bazı maddelerden kaynaklanıyor olabilir. Pek çok aminoaside dayalı takviyede olduğu gibi, böbrek problemi olan kişilerde de sorunlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir kişi tarafından makul miktarda tüketildiğinde, taurinin bilinen hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur.Günde 500-3,000 mg taurin ilavesinin etkili, ucuz ve güvenli olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla taurin son derece faydalı bir aminoasit ancak yüksek doz kafein ile tüketilmediği sürece. Dolayısıyla günlük ihtiyaç duyulan miktarı enerji içecekleriyle değil de beslenme takviyesi olarak güvenilir markaların kapsülleri ile karşılamamız daha mantıklı…

Sevgiyle kalın ?

Kaynak:

mayoclinic.org

authoritynutrition.com

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu