Ev Yapımı Leke Giderici Krem | Tüm Cilt Tipleri İçin

Ev Yapımı Leke Giderici Krem

Ev Yapımı Leke Giderici Krem | Tüm Cilt Tipleri İçin

Ev Yapımı Leke Giderici Krem : Sanırım geçen yaz biraz fazla güneşte kaldım. Yüzümün bir tarafında ton farkları oluştu. Onarıcı krem ve zeytinyağı posasını zaten dönüşümlü olarak kullanıyorum. İkisinin de etkisi muazzam. Ancak onarıcı kremimin bittiği günlerdi. Hava karlı. Eczaneye gidip malzeme almaya değil ekmek almaya bile çıkamıyoruz. Evdeki kremlere bakarken dolapta şu meşhur arnica montana” krem gözüme çarptı. Hani şu çürükler ve ağrılar için kullandığımız. İçinde ne varmış bunun diye bir bakayım dedim. İlk gözüme çarpan at kestanesi oldu. At kestanesinin cilde doğal botox etkisi yaptığını zaten biliyorum. Kremin esas etken maddesi adını da aldığı arnica-montana bitkisi. O gece yatmadan önce bütün yüzüme nemlendirici olarak bu kremden sürdüm. Verdiği his ve ferahlık çok güzeldi. Sabah kalktığımda -belki de psikolojik bilemiyorum çünkü kremlerle aklımı bozmuş durumdayım- yüzüm sanki daha bir aydınlık, daha bir ışıltılı geldi bana.

Hemen nette uzun uzun araştırmalara başladım. Bitkiler ve ilaçlar konusunda uzman olan bir arkadaşıma kremin içeriğini anlatan prospektüsün resmini gönderdim. Araştırmalarımdan sonra ise bu kreme bazı ilaveler yaparak gece ve gündüz kremi olarak kullanmaya başladım. Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve yüzümdeki ton farkı gözle görülür şekilde kaybolmaya başladı. Hatta benden asla vazgeçmeyen küçük bir kaç leke ile de artık vedalaştık. Kremin tarifini vermeden önce arnica-montana kremin içeriğinden ve faydalarından bahsetmek istiyorum biraz. Öyle tahmin ediyorum ki çoğunuzun evinde zaten var olan ve sıklıkla kullandığınız bir krem. Bir nevi madecassol gibi bir şey.

Arnica Krem

Arnica Krem

Arnica-Montana bitkisi nedir? Nerelerde kullanılır?

Arnica montana, ağrı, sancı ve yaralanmaları gidermek için doğada bulunan en faydalı bitkilerden biri. Arnica’nın ana kullanım alanları çürük, şişme, ağrı kesici, artrit ve yaralanmalar. Aynı zamanda böcek ısırığı, artrit, kas ve kıkırdak ağrısı, çatlamış dudaklar ve akne için cilde uygulanır. Ağırlıklı olarak Sibirya ve orta Avrupa’da yetişen bir bitki. Parfüm ve kozmetik alanında kullanımı yaygındır. Arnika’daki aktif kimyasallar şişmeyi azaltabilir, ağrıyı azaltabilir ve antibiyotik görevi görebilir.

Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Bunlar, kremin içindeki etken madde olan ve adını aldığı arnica-montana bitkisinin faydaları. Bu kremin içinde ayrıca, yeşil çay, çinko ve at kestanesi de var. Çinko ve at kestanesinin faydaları başka bir yazının konusu olacak ama cilt için son derece etkili ve gerekli olduklarından emin olabilirsiniz.

Arnica-montana Çiçeği

Arnica-montana Çiçeği

Bu kadar faydasını öğrendikten sonra bu kremle bir şeyler yapmak şart olmuştu. Markanın reklamını yapıyormuş gibi olmayayım. Piyasada aynı etken maddeye sahip başka kremler de var. Onları da kullanabilirsiniz. Önemli olan içeriği. Benim elimin altında bu marka vardı ben onu kullandım. Gelelim leke giderici krem tarifine.

Ev Yapımı Leke Giderici Krem Malzemeler:

  • 1 tüp arnica-montana krem (75 gr.)
  • 10 damla buğday yağı
  • 10 damla portakal yağı

Hazırlanışı:

Kremi porselen ya da cam bir kaba sıkıp yağları ekleyin. Plastik ya da tahta bir karıştırıcı ile karıştırın. Kapağı kapalı olarak oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Direk olarak ışık ya da güneşe maruz kalmamasına dikkat edin.

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki arnica-montana ihtiva eden her hangi bir kremi tek başına da rahatlıkla yüzünüzde kullanabilirsiniz. Bu krem bana biraz koyu kıvamlı geldi. Cilde tutunan, hemen emilmeyen bir yapısı vardı. Bu nedenle içine biraz doğal yağlardan ekleyerek yumuşatmak istedim. Hücre yenileyici özelliğinden dolayı buğday yağı, antiseptik ve iltihap kurutucu özelliğinden dolayı da portakal yağı tercih ettim. Öyle sanıyorum ki bu tercihler isabetli olmuş çünkü portakal ya da limon yağının lekeler üzerinde zaten büyük etkisi var. Bir de bu kremle birleşince müthiş bir ev yapımı leke giderici krem çıktı ortaya. Söz konusu marka ile yapınca yağlarla beraber 30/35 liralık bir maliyeti var bu kremin. Hem gece hem gündüz kullanınca 1 ay kadar gidiyor. Göz çevreme de sürüyorum rahatlıkla, sanki gözlerimdeki şişliği alıyor gibi geliyor bana. Benim cildim karma, annemin ise kuru. Annem de denedi ve kuru ciltte de işe yaradığını test etmiş olduk. Hadi kendimi zaten kobay olarak kullanıyorum, annemi de dahil ettim iyice bu işlere. Allahtan hep güzel sonuçlar alıyoruz.

Eğer denerseniz mutlaka yorum bırakın. Sizlerde nasıl bir sonuç verecek çok merak ediyorum.

Sevgiyle kalın 💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu