Buğday Tohumu Yağı ve Cilt İçin Faydaları

Buğday tohumu yağı

Buğday Tohumu Yağı ve Cilt İçin Faydaları

Yaşamın kaynağı olan buğday ve tohumunun yağı… Bu yağı cilt bakım rutininize dahil ederek besleyici ve yaşlanmaya meydan okuyan bir formül elde edebilirsiniz. İster bu yağı takviye olarak  yemek tariflerinize ekleyin isterseniz de topikal yani yüzeysel olarak kullanın hiç fark etmez. Buğday tohumu yağı , cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmekten tutun da cildin yaşlanmasına karşı güçlerini artırmaya kadar çeşitli avantajlar sağlar.

Sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmanın en etkili yoludur doğal yağlar. Bu yağ, buğdayın merkezinde bulunan buğdayın “kalbi” olarak düşünülen buğday tohumundan üretilir. Buğdayın çimlenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için buğday bitkisini besler. Buğday tohumu yağı, buğday çekirdeğinin en besleyici bileşenidir. Protein, B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, demir ve kalsiyum gibi 23 farklı besin içerir. Bu sebeple cildi nemlendirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. 

buğday tohumu yağı1

Buğday Tohumu Yağı ve Cilt İçin Faydaları:

Buğday tohumu yağı cilt tarafından kolaylıkla emilir ve etkili bir nemlendirici  haline gelir. Buğday tohum yağı, cildinize uygulandığında, A vitamini, D vitamini, B vitaminleri, antioksidanlar ve yağ asitleri cildin içine işler ve bir nevi tedavi görevi görür. Sadece kuru veya yıpranmış cildi nemlendirmek ve iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda lekeleri de tedavi etmeye yardımcı olur. Buğday tohumu yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır, bu da cilt hasarını azaltmaya, serbest radikalleri kontrol etmeye, sağlıklı kolajen oluşumunu desteklemeye hatta cilt tonunu korumaya yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır:

Çok güçlü kokusu nedeniyle, bu yağı, tatlı badem yağı ya da zeytin yağı gibi yine cilt için faydalı olan diğer yağlarla karıştırarak kullanmak gerekiyor. Herhangi bir tercih ettiğiniz yağa % 10-15 oranında buğday tohumu yağı ekleyin. Evde hazırladığınız krem ve maske tariflerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle leke giderici krem tarifinde kullanmanızı öneririm. Ayrıca içten de destek sağlamak amacıyla sebze ve salatalar üzerinde ya da yemeklere katarak da kullanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Yoğun ve ağır kokusu rahatsız edebilir. Bu yüzden başka bir yağ ile inceltmeden kullanmayın. Koku beni rahatsız etmez diyorsanız direk kullanım en yüksek faydayı sağlayacaktır. Ben şahsen rahatsız olmuyorum. Ne de olsa kaşlarımıza sarımsak sürmüşlüğümüz var. Buğday veya glüten alerjisi olanlar bu yağı kullanmaktan kaçının. Son olarak, buzdolabında 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edilebilir.

Sevgiyle kalın 💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu