Pirinç Suyu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Pirinç Suyu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Pirinç Suyu ile cilt beyazlatma: Asyalı kadınların asırlardır cilt ve saç bakımlarında kullandıkları pirinç suyunu, son zamanlarda özellikle cilt beyazlatma tariflerinde görür olduk. Kaldı ki bu formül sadece cilt beyazlatmak için değil bir çok şekilde kullanılmakta. Ananemin pilav yapmadan önce pirinci beklettiği suyu dökmeyip ellerine sürdüğünü hatırlıyorum mesela. Pirinç suyu hazırlamanın farklı yöntemleri var aslında. İlk olarak onlardan bahsedelim. En bilindik yöntem pirinci yıkadıktan sonra kalan beyaz, sütümsü, nişastalı su. Diğer bir yöntem ise bebeklere hazırlanan pirinç suyu gibi pirinci su ile tamamen kaynaşıncaya kadar kısık ateşte pişirmek. Bu yöntem özellikle ishal tedavisi için yapılan pirinç lapası ile aynı. Türk mutfağında ne kadar sıklıkla pirinç pilavı yaptığımızı düşününce, bundan sonra pirinci yıkadığımız suyu kesinlikle atmıyoruz. Neden diyecek olursanız pirinç suyu B, C, E vitaminleri ve mineralleri ile cildimizi sıkıştırmaya ve yüzümüzdeki açık gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor. Sadece cilt için değil saçlar için de çok faydalı…

Pirinç Suyu Faydaları:

Cilt tonunu düzenler, rengini açar: 

Cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Cildin tonunda gözle görülür bir açılma sağlar. Sabah akşam tonik olarak pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerini tedavi eder:

Cildinizde oluşan lekelerin üzerine tonik olarak uygulayın. Düzenli kullanımda lekelerin zamanla azaldığını göreceksiniz.

Sivilce tedavisinde etkilidir:

Aynı şekilde düzenli olarak kullanıldığında sivilcelerin azalmasına ve tekrarlanmamasına yardımcı olur.

Egzamayı tedavi eder:

Nişastalı yapısı egzama tedavisinde oldukça etkilidir. Pirincini su ile kaynatın.  Suyunu süzün ve soğutun. Egzamalı bölgeye uygulayın. Düzenli uygulama egzamayı tedavi edecektir.

Parlak ve gür saçlar için:

Uzun ipeksi parlak saçları elde etmek için saç maskesi olarak pirinç suyunu mutlaka deneyin. Saçınıza ve kafa derinize pirinç suyunu masaj yaparak yedirin. 20 dakika kadar bekletin ve durulayın. Daha sonra şampuan ve saç kremini uygulayın.

Pirinç Suyu

Pirinci beklettiğiniz suyu kullanacaksınız hava almayan bir kapta buz dolabında 4-5 gün kadar bekletebilirsiniz. Bunu tonik olarak kullanmanızı ve 5 günün sonunda kalanı saç bakım kürü olarak değerlendirmenizi tavsiye ederim. Pirinci kaynatarak elde edeceğiniz su ise daha koyu kıvamlı olacağından içine kil gibi ilavelerle maske olarak kullanılabilir. İlerleyen zamanlarda bu tarz bir saç maskesi tarifi paylaşacağım burada. Diğer cilt bakımı yazıları içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 🍀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu