Kefir İle Saç Uzatan ve Güçlendiren Maske Tarifi

Kefir İle Saç Uzatan ve Güçlendiren Maske Tarifi

Kefir ile daha güçlü saçlar: Evde yapılan güzellik ve bakım tariflerinde iş dönüp dolaşıp bir şekilde Asya’ya geliyor. Sanırım Asyalı kadınlardan öğrenilecek çok şey var. Kefir de bunlardan biri. Orta Asya kadınların saç bakımında fazlasıyla kullandıkları geleneksel bir içecek. Neyse ki biz de kefiri bolca kullanıyoruz ama saçınıza sürmek daha önce aklınıza hiç geldi mi bilmiyorum. Kefirden faydalanmak için en kolay yol, muhteşem saçların sırrı olan bir saç maskesi yapmak.

Kefir Nedir?

Yoğurt gibi fermente bir süt ürünüdür. Genel yapısı ve lezzeti hafif ekşimiş ayrana benzer. Protein, vitaminler, mineraller, enzimler ve amino asitler bakımından zengindir. Bu doğal ürün, milyarlarca canlı ve yararlı bakteri içermektedir. En güçlü probiyotik ve antioksidandır.

Saç için Faydaları:

Tek başına bile kefir, kafa derisinin hücreleri üzerinde olumlu etkiler sağlamakta. Saç foliküllerini uyarıyor, saç yapısını geliştiriyor ve güçlendiriyor. Saçları besleyen ve güçlendiren protein, kalsiyum, maya, laktobasil, vitamin B ve E içeriyor. Bu muazzam süt ürünü saç dökülmesine ve kafa derisinin kuruluğunu önlemeye de yardımcı oluyor. Saça uygulandığında saç üzerinde ince bir tabaka oluşturup saçı şampuan ve saç şekillendirici ürünlerin olası zararlarından koruyor.

İçeriği:

Kefir, içeriğindeki organik asitler nedeniyle yağlı saçlar için eşsiz bir bakım kürüdür . İçerdiği riboflavin sayesinde zayıf, yorgun, cansız saçlar için mükemmel bir koruma, niasin sayesinde ise yeni saç üretimini harekete geçiricidir. B12 vitamini saç uzamasını arttırır. Ayrıca gri ve beyaz  saçlar için doğal bir çözümdür. Kepek ve kırık uçlardan kurtulmanıza yardımcı olur ve saç dökülmesini önler. Biotin hasar görmüş, zayıf ve kırılgan saçları onarır ve güçlendirir. Kolin foliküllere kan akışı sağlar ve saç büyümesini hızlandırır. Kalsiyum saça hacim ve yoğunluk kazandırır. Potasyum dengeli nem seviyesini etkili bir şekilde kontrol eder. Ayrıca, hücrelerin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur. Fosfor, buklelere daha esneklik kazandırır ve parlar. İyot, saç dökülmesini önleyerek kökleri güçlendirir.

Kefir

Kefir

Kefir Maskesi Uygularken Bunu Dikkate Alın:

Doğal bir renk açıcı olması nedeniyle kefir, yapay renkli pigmentleri de açar. Eğer saçınızı boyuyorsanız, kefir maskesi uyguladığınızda saçınızın rengi kısmen solabilir. Sanırım kefirin sağladığı bu kadar faydanın yanında tek dezavantajı bu. Sarı tonlar için sorun olmayacak bir durum aslında. Ancak eğer saçınızda boya yoksa kefirin sağladığı doğal ışıltıya da bayılacaksınız. Yine de saçımıza sürdüğümüz bütün kimyasalları düşünecek olursak (krem, şekillendirici vs.) bu kadar fayda ile beraber biraz renk solması kesinlikle kabul edilebilir bence.

Kefir ile Saç Uzatan ve Güçlendiren Maske Tarifi:

Malzemeler:
  • bir çay kaşığı yaş maya
  • 2 çorba kaşığı soğan suyu
  • bir bardak kefir

1 soğanı rondodan geçirin ve bir tülbent ile suyunu sıkın. Soğan suyunun içinde mayayı eritin ve daha sonra kefiri ekleyin. Karışımı saç üzerine uygulayın ve 30 dakika bekletin. Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Haftada birkaç kez tekrarlayın. Soğan suyunun kokusundan rahatsız olursanız tariften çıkarabilirsiniz ancak şampuandan sonra kokudan eser kalmıyor. Ayrıca soğanın da sağlıklı saç büyümesinde büyük rolü var. Hem kepeği önlüyor hem de kafa derisi kuruluğundan kaynaklanan kaşıntıyı azaltıyor. Bence yarım saatliğine kokuya katlanılabilir. Son olarak küçük bir sır: Soğan olmaksızın maya ile kefir karışımını cildinize maske olarak da uygulayabilirsiniz. Bu arada bol bol kefir içmeyi de ihmal etmeyin. Sadece dıştan değil içten destek de çok önemli biliyorsunuz.

Sevgiyle kalın 💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu