Cilt Elastikiyeti Nasıl Korunur? | 5 Sihirli Öneri

Cilt Elastikiyeti Nasıl Korunur?

Cilt Elastikiyeti Nasıl Korunur? | 5 Sihirli Öneri

35 yaşını aşmış ya da aşmak üzere olan ve cilt sağlığına önem veren bütün kadınların kafasındaki ortak soru: Cilt elastikiyeti nasıl korunur ve arttırılır? Cildimiz de vücudumuz ve organlarımız gibi zamanla ve yer çekimi ile bir mücadele içerisinde ve biz genellikle onu bu mücadelede yalnız bırakıyoruz. Hiçbir desteği, silahı olmayan yenilmeye mahkum bir savaşçı gibi… Ve ne yazık ki bir gün aynaya baktığımızda bu savaşı kaybettiğimizi görüyoruz. Hayat akıp giderken sanki cildimiz de 20 li yaşlarımızdaki gibi sağlıklı ve ışıl ışıl kalacak sanıyoruz. Bu noktadan sonra da saçma bir arayış başlıyor. Kolajen takviyeleri, dolgu işlemleri, vitamin enjeksiyonları…. Elbette bu işlemlerin de oldukça başarılı sonuçlar verdiği doğru. Ancak zamanında alınacak önlemlerle bu tarz işlemlere daha geç başvursak güzel olmaz mı?

Cilt Elastikiyeti Nasıl Korunur?

Yaşınız kaç olursa olsun cildimiz için hala yapılabilecek bir şeyler var. Hem çok basit hem de ucuz yöntemler. Bilinçli her kadının mümkün olan en erken yaşta uygulamaya başlaması, ancak cilt elastikiyetini kaybetmeye başlamış olsa bile yine de zararın neresinden dönersek kardır diyebileceğimiz yöntemler bunlar.

  • Bol su içmek
  • Sağlıklı beslenme
  • Kaliteli uyku
  • Cildi temiz tutmak
  • Dışarıdan doğru takviye

1- Bol ve Doğru Miktarda Su İçmek

Vücudumuzun ¾ ü sudan oluşmakta. Cildimizin ise suya ne kadar ihtiyacı olduğu da tartışılamaz bir geçek. Ben cildimizi hep toprağa benzetmişimdir. Ne kadar susuz kalırsa o kadar kuruyup çatlıyor. Elastikiyetini kaybediyor. Kurak toprak gibi sanki… Bu yüzden her konuda mucize olan suyu , hayatımıza daha fazla dahil etmemiz için bir neden daha.

Günlük içilmesi gereken doğru su miktarı nedir ? Nasıl hesaplanır ?

Günlük içmemiz gerek su miktarı kişiden kişiye göre değişiyor. Ne kadar çok içersem o kadar iyi diye bir şey yok açıkçası. Yani azmettim ben bugün 5 lt. su içeceğim diye bir olaya girmeyin sakın. Oksijen zehirlenmesi diye bir şey var maazallah.

Aslında pratik bir hesaplama var bununla ilgili. Kısaca kişinin vücut ağırlığının ortalama %3 ü gibi bir miktar. Örneğin ben içmem gereken su miktarını bulmak için kilomu 0,03 ile çarpıyorum sonuç  2,16 çıkıyor. Bu demektir ki günde ortalama 2 ila 2,5 lt arası su tüketmeliyim. Siz de cilt elastikiyeti ve sağlığınızı korumak adına kendiniz için doğru su miktarını bu yöntemle bulabilirisiniz.

Eğer kilonuzda dönem dönem büyük farklar oluyorsa ya da rejim yapıyorsanız bu hesaplamayı arada güncelleyin. Ve su içmeyi unutuyorsanız telefonunuza su içme hatırlatıcısı bir uygulama yüklemenizi tavsiye ederim. Ben de bu tarz bir uygulama kullanıyorum, bu hesaplamayı sizin yerinize yapıyor ve su iç su iç diye resmen sizi dürtüyor.

2- Sağlıklı Beslenmek

Cildimiz yediklerimizin vitrini gibi. Sivilce problemi olan kişilerin aşırı yağlı beslenmekten kaçınmaları gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun tam tersi olarak da ne kadar sağlıklı beslenirsek cildimiz o kadar sağlıklı ve ışıl ışıl bir hal alıyor. Beslenmenin cilt üzerindeki öneminden hatta gençleştirici özelliği olan besinlerden Hyaluronik asit içeren antiaging besinler  yazımda bahsetmiştim. Hala okumayan varsa okuyun mutlaka. Tavuğun derisine bakış açınız değişecek ?

3- Kaliteli Uyku

Uykunuzun süresi kadar kalitesinin de cilt ve cilt elastikiyeti üzerinde direkt etkisi olduğunu biliyorsunuzdur mutlaka. Günde ortalama 8 saat uykunun yanı sıra tamamen karanlık bir ortamda uyumak çok önemli. Uzmanların söylediğine göre gençlik hormonu olarak bilinen melatonin hormonunu vücudumuz tamamen karanlıkta gece 22.00 ve 03.00 saatleri arasında salgılıyormuş. Geceleri hafif ışıkta uyumak gibi bir alışkanlığınız varsa vazgeçmenin zamanı geldi demektir. Tabii bir de doğru saatte uyumak da çok önemli.

4- Cildi Temiz Tutmak

Bordoruju takip edenler cilt temizliğinin öneminden ne kadar çok bahsettiğimi bilirler. Burada bahsettiğim basit makyaj temizliği değil. Makyajı temizlemek zaten en birinci kural. Makyaj yapmış olun olmayın hergün düzenli olarak sabah akşam günlük cilt temizliği, en az haftada bir kere ise derin temizlik şart. Sabah akşam gül suyu ile temizlenmiş bir cilt memnuniyetini parlayarak gösterecektir size. Haftalık temizlik için ise en kısa yoldan Kahve maskesini tavsiye edebilirim.

5- Dışarıdan doğru takviye

Bol su içtik, sağlıklı beslendik, kaliteli uyuduk ve cildimizi hep temiz tuttuk. Yine de cildim elastikiyetini kaybetti biraz müdahale olsa iyi olur diyorsanız mutlaka bir dermatologa danışın. Güzellik salonu adı altında merdiven altı müdahaleler yapan yerlerden uzak durun. Vücudunuzun kabul etmeyeceği sentetik karışımlardan ve dolgu malzemelerinden de. Cildin orta tabakasını (dermis) harekete geçiren ve kolajen üretimini arttıran dokunuşlar en mantıklısı bana göre. Altın iğne, altın ütü gibi. Bu yöntemler her ne kadar acılı olsa da oldukça etkili ve sağlıklı yöntemler.

Son tavsiye, işinin ehli, güvenebileceğiniz bir uzmana emanet edin kendinizi ve cildinizi.

Sağlık ve sevgiyle kalın 💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu