D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE KARŞI YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE KARŞI YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖN

Son birkaç yüz yıla kadar (ozon tabakası bize ters köşe yapana kadar desek daha doğru olur sanırım) tüm insanlık tarihi boyunca insanlar güneşten faydalandılar. Bu, gıdalardan elde edilmesi gerçekten mümkün olmayan bir faydaydı, çünkü çoğu gıdada herhangi bir D vitamini seviyesi yoktu. Fen dersinden hatırlarsınız bitkiler ve bazı organizmalar fotosentez için güneş ışığını kullanıyorlar ama güneş ışığı bizim için aynı şekilde çalışmıyor, misal fotosentez yapamıyoruz, yine de bizim için de aynı derecede önemli. Önemli ama biz napıyoruz? Güneşin sadece zararlı yanlarına kafayı takıyoruz kanser riski vs. gibi..

Uzmanlara göre “Güneşten ya da yapay kaynaklardan ultraviyole-B ışığına maruz kaldığımızda, vücudumuz cildimizde fotokotik D3 vitamini ya da kolekalsiferol oluşturur. Yağlı balık, yumurta ve et gibi besin kaynakları da D3 sağlar. Bununla birlikte, D vitamini vücuda girdiğinde, daha sonra kan dolaşımından karaciğere taşınır ve prohormon kalsidiole dönüştürülür. Kalsidiol daha sonra bağışıklık sistemindeki böbrekler veya organizmalar tarafından kalatinole dönüştürülür. Kalatinol bir hormon olarak dolaşır ve kandaki (kalsiyum dahil) mineral konsantrasyonunu düzenler.” Bunlar uzman kişi sözleri, yani işin doktorcası 🙂 Hepimizin anlayacağı şekilde söylersek d vitamini =sağlık.

D vitamini ihtiyacımız ne kadar?

İnsanlarda D vitamini ihtiyacı , günlük hedef vitamin ihtiyaçlarımız listesindeki basit bir vitaminden çok daha fazlası. Bu vitamin hormonal bir haberci olduğu için özellikle anneler için kesinlikle gerekli. Günümüzde hormon problemleriyle karşı karşıya kalan pek çok kadında – PKO‘dan infertiliteye, hatta depresyona kadar- D vitamini eksikliği, bulmacanın büyük bir parçası. Birçok çalışma, hastalık direncini arttırmak için bu eksikliğin üzerinde durmakta. İronik bir şekilde, güneşten bedava faydalanmak mümkünken , şaşırtıcı derecede eksikliğini yaşıyoruz. D vitamini eksikliği ise beraberinde çeşitli bağışıklık ve hormon hastalıklarını getiriyor. Belli ki bu durumun dışarıda nasıl ve ne kadar zaman geçirdiğimizle de ciddi bir bağlantısı var.
Sonuçta doktorlar bu eksikliğinin en yaygın ve tehlikeli vitamin eksikliği olduğunu ileri sürüyorlar. Bir kişinin alması gereken D vitamini miktarı kişiye göre değişiyor ve kan testi, doğru dozu oral yoldan alıp almadığınızı söylemenin tek yolu. (eğer güneşten alıyorsanız zaten vücut bunu oldukça iyi şekilde düzenliyormuş).
D Vitamini

Bu önemli vitamini depolamak için en doğru yol nedir?

D vitamini nasıl elde edilirse edilsin, karaciğerle ilişkisi hep aynı şekilde oluyor. Güneş ışığının diğer faydaları nedeniyle mümkünse güneşten almak gerekiyor. Güneşe maruz kalmanın mümkün olmadığı durumlarda ise oral takviye olarak desteklenmesi gerekiyor. Kapsül halinde almak yerine öncelikle D vitamini içeren gıdaları tercih etmeliyiz bence.

D vitamini içeren besinler:

 • Ton balığı
 • Somon
 • Uskumru
 • Palamut
 • Tatlı patates
 • Balık yağı
 • Mantar
 • İstiridye
 • Karaciğer
 • Yumurta sarısı
 • Isırgan otu
 • Yulaf
 • Maydanoz
 • Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt
 • Tereyağı

Yeterli D Vitaminini Nasıl Alabilirsiniz?

Öncelikle güneşte güvenli zaman geçirin, sabah ya da akşam üstü yürüyüşleri yapın ya da ne bileyim en azından günde belli bir süre balkon keyfi yapın ? Bu zaman zarfında yüz ve kolların açık şekilde ve en az yarım saat geçmesine özen gösterin, ancak güneş yanıklarını, erken yaşlanma ve kanser riskini önlemek için gerekli tedbirleri mutlaka alın. Uzun süre güneşe maruz kalma durumunda mutlaka güneş koruyucu, şapka ve uygun kıyafetler kullanın. Ev yapımı doğal güneş kremi tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Beslenme ve yaşam tarzınızı dengeleyin, belirli aralıklarla seviyelerinizi ölçtürün. Gerekirse, doktor gözetiminde bir takviye kullanın. Yeterince magnezyum aldığınızdan emin olun!

Ve, sevgiyle kalın ☀

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu