KETOJENİK DİYET FAYDALI MI, ZARARLI MI ?

KETOJENİK DİYET FAYDALI MI, ZARARLI MI ?

Ketojenik Diyet Nedir? Hepimizin her zaman için vermesi gereken bir 4-5 kg. fazlası var ne yazık ki. Hal böyle olunca sürekli bir diyet yapma telaşında oluyoruz. Ve her gün yeni ve değişik isimli diyet türleri çıkıyor karşımıza. Amaç kilo vermek olsa da ben her zaman sağlıklı beslenme ve yeterli egzersiz ile doğru ve ideal kiloda olacağımıza inananlardanım. Ancak son dönemde sosyal medyada ve bloglarda sıkça rastladığım ketojenik diyet denen bir şey var. Merak ettim ve biraz araştırdım bunu. Nedir ne değildir, faydalı mı yoksa kilo verelim derken kendimize zarar mı veririz bir anlamak gerek, değil mi?

KETOJENİK DİYET NEDİR:

Ketojenik diyet , vücudun enerji olarak kullanılmak üzere karaciğerde keton ürettiği düşük karbonhidratlı bir diyet olarak bilinir. Düşük karbonhidrat diyeti, düşük karbonhidrat yüksek yağ (LCHF), olarak da adlandırılır. Karbonhidrat değeri yüksek bir şey yediğinizde, vücudumuz glikoz ve insülin üretecektir. Glikoz, vücudumuzun enerji üretmesini ve kullanmasını sağlayan en basit moleküldür. İnsülin, kan dolaşımımızdaki glikozu vücudun etrafına alarak işlemek için üretilir. Glikoz birincil enerji olarak kullanıldığından, yağlara ihtiyaç olmaz ve bu nedenle yağlar depolanır. Tipik olarak normal, yüksek karbonhidratlı bir diyette vücut, glikozu ana enerji formu olarak kullanacaktır. Karbonhidrat alımını azalttığımızda, vücut ketoz olarak bilinen bir duruma geçer. Ketoz, gıda alımı düşük olduğunda vücudumuzun hayatta kalmasına yardımcı olan doğal bir süreçtir. Bu durumda, karaciğerdeki yağların parçalanmasıyla ketonlar üretilir. Doğru uygulanan bir keto diyetinin nihai hedefi, vücudumuzu bu metabolik duruma zorlamaktır. ” Diyor bazı beslenme uzmanları…
Bunu, kalori azaltarak değil de karbonhidratları azaltarak yapıyoruz kısacası. Yani ekmeği kesiyor ve Canan Hocaya sevgilerimizi gönderiyoruz.

Ketojenik diyet
Vücudumuzun yediklerimize verdiği tepkiler inanılmaz. Yağlarla aşırı yüklediğimizde ? ve karbonhidratları kestiğimizde, birincil enerji kaynağı olarak ketonları yakmaya başlıyormuş. Dengeli keton seviyelerinin sağlık, kilo kaybı, fiziksel ve zihinsel performans üzerinde çok olumlu etkileri oluyormuş. Bunlar keton diyetini faydalı bulan beslenme uzmanlarının görüşleri.

KETON DİYETİ ZARARLI MI?

Bazı doktorlar ve beslenme uzmanları ısrarla ketojenik diyetin zararlı olduğunun üzerinde duruyorlar gördüğüm kadarıyla. Epilepsi tedavisinde bile son çare olarak başvurulan bir beslenme yöntemi olduğunu söylüyorlar. Zararlı olması noktasında ise en dikkat çekici olanlar;

  • Su ve elektrolit dengesinde bozulmalara sebep olması,
  • Sıvı alımının sınırlandırılması nedeniyle böbrek taşlarına neden olması,
  • Kalsiyum atımını hızlandırdığı için osteoporosize neden olması,
  • Hiperürisemi ve guta benzer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olması,
  • Posa alımının azlığı nedeniyle kabızlık,
  • Saç dökülmesi,
  • Adet düzensizliği,
  • Hipoglisemi

Kaldı ki yeni nesil uzmanlar kontrol altında yapılan ketojenik diyetin zararının değil yararının olacağını iddia ediyorlar hatta ve hatta zararlı olduğu savının artık geçerli olmadığını, bu tarz araştırma sonuçlarının çok eskide kaldığını söylüyorlar.

Atalarımızın beslenme prensibi:

Bu konuda bana en mantıklı gelen yorum ise aysetolga.com dan (yazının tamamı için linke tıklayabilirsiniz) :

Yıllar öncesinde büyükanneler, büyükbabaları düşündüğümüzde geçmişte onların tüm yıl boyunca korunması için salamura edilmiş ya da fümelenmiş etleri peynirleri kullanıyorlardı.

O zor şartlarda yaşayan, ovaları, dağları geçen insanların yanında genellikle kurutulmuş, dövülmüş etler vardı. Bu etler diğer gıdaların yokluğunda pratik ve besleyici bir besin kaynağı olarak tüketilen yağ ve protein deposuydu. Çok yaşlı büyükannenizle, büyükbabanızla sohbet ettiğinizde size anlatıyor olabilir, onlar çocukken yılbaşı ya da bayram hediyesi bir tane portakal bile olabiliyormuş. Günümüz şartlarında çok da gerçekçi gelmese de pek çok hasta her sabah şifa olsun diye 12- 15 tane portakalı sıkıp bir bardak dolusu portakal suyu içiyorlar. Bizim büyükannelerin, büyükbabaların kış diyetleri nişasta ve karbonhidrat bakımından oldukça fakirmiş. Karbonhidrat alımını azaltıldığında da doğal olarak insülin hormonu az salgılanıyormuş.

İnsülin hormonu bize bolluk zamanı içinde olduğumuzu anlatıyor, kilo alımını uyarıyor ve kışa hazırlık için kolesterol üretimini artırıyor. Ketojenik diyetlerin uygulanmasını öneren kişiler de zaten insan metabolizmasının duruma, mevsime kendisini uyarabilme özelliğini hesaba katıyor, kiloyu düşürmek, kolesterol ve diğer metabolik denge değerlerini normalize edebilmek için kullanıyor.

Uzun sözün kısası eğer ketojenik beslenme şeklini benimsemek istiyorsak bunu mutlaka doktor kontrolünde, bilinçli ve dengeli bir şekilde yapmalıyız. Benim okuduklarımdan anladığım bu. Ketojenik diyet faydalı mı, zararlı mı diye düşünmekten çok daha önemlisi, bize dayatılan ölçülerde olmak mı yoksa sağlıklı olmak mı?

Sağlık ve sevgiyle kalın 💕

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu