Internetten Güvenli Alışveriş için 6 Önemli Tavsiye

Internetten Güvenli Alışveriş için 6 Önemli Tavsiye

Internetten güvenli alışveriş için 6 önemli tavsiye : Teknoloji çağını yaşadığımız günümüzde internet üzerinden alışveriş birçok insan için hayatı kolaylaştıran vakit kazandıran hatta olmazsa olmaz haline gelen bir alışkanlık haline gelse de sanal ortamda finansal bilgilerini paylaşmayı ya da bir kıyafeti üzerinde görmeden, denemeden satın almayı tabu olarak görenlerin sayısı da azımsanamayacak seviyede.

İnternet üzerinden alışveriş etmek tehlikeli mi? Gerçekten kredi kartı bilgileriniz çalınabilir mi? Ya da satın aldığınız ürün istediğiniz kriterlerde değilse paranız boşa gider mi?

internetten güvenli alışveriş

Zamanın çok kıymetli olduğu, insanların uzun çalışma saatleri sonrası kendilerine ayıracak vakitlerinin daraldığı, aşırı kalabalık şehir hayatı ve yoğun trafiğin alışverişe gitmekten caydırdığı şehir insanı için, bir tıkla istediği her şeyi kapısına getirtebilmek hayatı kolaylaştıran büyük bir lüks.

Diğer yandan normal şartlarda erişiminizin olmadığı marka veya ürünlere ulaşabilmek adına da büyük bir kolaylık. Düşünsenize; evinizin konforunda ayaklarınızı uzatıp kahvenizi yudumlarken elinizdeki akıllı telefon ile Çin’den ya da Amerika’dan bir şeyler satın alabiliyorsunuz. Mucize gibi…

Sanal ortamdan alışveriş, bu avantajlarının yanı sıra bazı risk ve çekinceler de barındırmıyor değil… Hangi siteden almalıyım? Nasıl ödemeliyim? Ürünüm kaç günde teslim edilecek? Teslimat gecikirse ne yapabilirim? Gelen ürün istediğim özelliklerde olmazsa ne yaparım? Ürün kırık bozuk ya da defolu ise ne olacak? İade edersem paramı kaç günde geri alabilirim? Ürünü değiştirmeye kalkarsam doğru ürünü gönderirler mi? Aklımıza takılan sorular uzayıp gidiyor.

İşte tüm bu sorular nedeniyle yıllardır yapmakta olduğum internet üzerinden alışveriş deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

online-alisveris

Internetten Güvenli Alışveriş için 6 Önemli Tavsiye

Yıllardır kıyafetten elektronik eşyaya, kitaptan mobilyaya birçok ihtiyacımı internet üzerinden karşılıyorum😄 Tabi yıllar içinde yaşadığım tecrübeler doğrultusunda birtakım kriterler de oluşturdum:

1-Daima bilinirliği yüksek, tanınmış sitelerden alış veriş yapmaya çalışın.

Bu tür reklama yatırım yapan büyük firmaların sahibi ya da ortağı olduğu bilinen sitelerin kendi iç prosedürleri, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaçlarken mağduriyetleri de en aza indirgemek üzerine kuruludur. Bu tip tanınmış siteler için oluşabilecek kötü imaj büyük risk teşkil edeceğinden sizi memnun edebilmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Yapılan araştırmalar, aldığı hizmet ya da üründen memnun kalmayan insanların bu durumu çevrelerindeki en az dokuz kişiye anlatarak hizmet veya ürünü satın aldıkları firmayı kötülediklerini göstermiştir. Yani bir memnuniyetsiz müşteri aslında 10 potansiyel memnuniyetsiz müşteri anlamına geliyor.

internetten güvenli alışveriş

“Tabir-i caizse” büyük alışveriş siteleri, sürümleri ve rekabet güçleri çok olduğu için bir çok ürünü diğer siteler göre daha uygun fiyatlarla satışa sunabilmekteler ve bu durum da cebini düşünen alıcılar için avantajlı bir durum oluşturmakta. Tabi ki bu durum internetten güvenli alışveriş için her zaman geçerli bir kural değil.

Ön araştırma yapmak şart:

2-Siz siz olun internet üzerinden almayı planladığınız ürünün fiyatını almadan önce mutlaka araştırın. Bunun için açılmış fiyat mukayesesi yapan siteleri kullanabilir ya da arama motorunuz üzerinden çıkan sonuçları tek tek inceleyebilirsiniz. Tercih sizin.

3-Eğer alışveriş yapmayı planladığınız site, o site çatısı altında toplanmış farklı satıcılar tarafından oluşturuluyorsa bu durumda satış şartlarını iyi incelemeli ve her sitede bulunması zorunlu olan Mesafeli Satış Sözleşmesi, satış ve iade şartları gibi dokümanter bilgileri dikkatli şekilde okumalısınız. Bu tip sitelerde çatı site alışveriş ile ilgili ne kadar sorumluluk almakta mutlaka bilmelisiniz. Bazı siteler siz ürününüzü teslim alıp onay verene kadar ödemenizi havuzunda tutup onayınız sonrasında satıcıya aktararak hatalı ürün almanız durumunda yaşayacağınız riski en aza indirmeye çalışırken, bazı siteler de sadece satışa aracılık etmekle yetinmekte.

Internetten güvenli alışveriş yapabilmek için bir başka kural ise sitenin kendisinden değil de sitede satış yapan bir mağazadan alışveriş yapmanız gerektiği durumlarda satıcının ulaşılabilirliğini mutlaka test etmeniz gerekliliği. Adres ve telefon bilgileri mevcut mu? Telefonu ulaşılabilir durumda mı? Telefondan yahut site üzerinden ürünle ilgili sorduğunuz sorulara hızlı yanıt veriyor mu? Tüm bunlar satıcının güvenilirliğini etkileyen faktörler bana göre. Özellikle kişiye özel ürünler alırken (ki bu tip ürünlerin iadesi mümkün değildir) satıcıyla irtibata geçmeyi ihmal etmeyin derim. Satıcıyla görüşmeniz, ne istediğinizi tam olarak anlatabilmeniz ve onun sizi anladığından emin olabilmeniz önemlidir. Böylece bir kerede doğru ürüne ulaşma olanağınızı garantilemiş olursunuz.

Biraz şüpheden zarar gelmez:

4-Alışveriş yapmayı planladığınız siteyi hiç bilmiyorsanız ya da daha önceden bu siteden hiç alışveriş yapmadıysanız sitenin iletişim bilgilerini teyit etmenizi tavsiye ederim. Adres ve telefon bilgilerini mutlaka kontrol edin, iade koşullarını mutlaka sorun. Sitesinde açık adresini ya da telefonunu vermekten kaçınan ya da buna gerek duymayan firmalar bende daima şüphe oluşturmuştur. Hatta internet üzerinden satış yapan sitelerle ilgili yasal mevzuata uyup uymadığını sorgulamak dahi isteyebilirsiniz.

5-Sanal mağazalarda gönlünüzce dolaşıp kıyafet mi almaya karar verdiniz? Bunun için de birkaç önerim var:

İnternet üzerinden almaya karar verdiğiniz kıyafeti yakından görme inceleme ve deneme şansınız olmadığı için naçizane tavsiyem tanınmış markaların indirimde olan ürünlerini tercih etmeniz yönünde. Bu tip markalar hem herhangi bir problem yaşamanız halinde ürünlerinin arkasında durmakta hem de siz ürün kalitesi ile ilgili (kumaş, dikiş, kullanılan diğer malzeme vb.) en azından belirli bir kalite standardının yakalandığından emin olabilmektesiniz. Eğer mutlaka denemeliyim, denemeden kesinlikle almam diyorsanız markanın size yakın bir mağazasında istediğiniz ürünü deneyip internet üzerinden satın almak gibi bir alternatifiniz de mevcut. “Aldığım ürün hemen benim olmalı kargo süresinin bekleyecek tahammülüm yok” diyenler için bazı markalar mağazadan teslim alma seçeneği de sunmaktalar. Sabırsız olanlar için bu imkan da önemli bir kriter olabilir bence.

Gelelim güvenlik meselesine:

6-Art niyetli yazılımlar ve kişiler olduğu sürece kişisel ve finansal bilgilerinize izniniz olmaksızın ulaşılması, kart bilgilerinize sizden habersiz ulaşılarak hesaplarınıza girilmesi riski her zaman mevcut fakat bu riskin önüne geçmek de elinizde.

internetten güvenli alışveriş

Ödeme esnasında sizi internetten güvenli alışveriş e yönlendiren siteleri seçmeniz halinde ödemeyi doğrudan bankanız tarafından açılan ekran üzerinden ve telefonunuza gelen onay kodu ile doğrulama yaparak gerçekleştirdiğinizden, bu riski bertaraf etmiş oluyorsunuz. Yani başka bir deyişle, kimseye kart numaranızı şifrenizi ya da kartınızın arkasındaki o meşhur 3 rakamlı güvenlik kodunu vermenize gerek kalmıyor.

Yine sanal ortamda alışveriş için özel olarak geliştirilmiş ödeme uygulamalarını ya da bankanıza başvurarak edinebileceğiniz sanal kartı kullanmak da diğer seçenekler arasında.

Eğer tüm bunlar sizi tatmin etmiyorsa kapıda ödeme kolaylığı sağlayan siteleri tercih etmenizi öneririm. Bu uygulama ile ürününüzü teslim eden kargo firması tarafından küçük bir komisyon karşılığında tahsil edilen ödemeniz satıcı kuruluşa aktarılmakta. Siz de ürününüz elinize ulaştıktan sonra ödeme yapmanın huzurunu yaşamaktasınız. Ben şahsen mecbur kalmadıkça havale ya da EFT yolu ile ödemeyi tercih etmiyorum, ama bu yöntemle yaptığım ödemelerde de bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Bazı firmalar bu yolla yapılan ödemelerde fiyat indirimi dahi sağlıyor.

Bu kadar sözden sonra geriye söylenecek tek şey kaldı.

Herkese iyi alışverişler dilerim, umarım aradığınızı bulursunuz.

Sevgiyle kalın💕

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu