Fermente Gıdaların Faydaları ve Evde Yapımı

Fermente Gıdaların Faydaları ve Evde Yapımı

Fermente Gıdaların Faydaları ve Evde Yapımı : Hepimizin evlerimizde tükettiği sağlığa çok faydalı olan ve uzmanlar tarafından tüketimi ısrarla önerilen gıdalar arasında başı çekmekte fermente gıdalar dediğimiz grup. Peki nedir bu fermantasyon?  Neden faydalıdır? Ya da nasıl yapılır? Hiç merak ettiniz mi?

İşte size fermente gıdalar hakkında faydasının dokunacağını düşündüğüm birkaç bilgi.

Fermantasyon, Türkçe adı ile mayalanma, mikroorganizmalar ya da mantarlar tarafından organik bileşenlerin (bitkisel ya da hayvansal) parçalanması sureti ile yapılarının değiştirilmesi anlamına geliyor en basit tanımıyla. Bu işi becerebilen mikroorganizmalar ise oksijensiz ortamda yaşayıp enerji üretebilenler genellikle.

Fermente Gıdalar4

İnsanlık tarihine bakıldığında 9 bin yılı aşkın süredir fermente gıdaların tüketilmekte olduğu, eski çağlardan beri fermantasyonun soğutma ve pişirme yöntemleri ile gıdaları muhafaza etmeye alternatif olarak kullanılan pratik bir yol olarak kullanıldığı görülüyor. İlk çağlarda meyvelerden elde ettikleri suları ağaç kovuklarında saklayan insanlar, zamanla tatlarının değiştiğini, güzelleştiğini içenleri daha mutlu ettiğini fark etmişler. İşte böyle başlamış fermantasyonun hikayesi.

Fermente gıdalar nelerdir?

Hiçbirimizin evinden eksik olmayan yoğurt bile fermente bir gıda aslında. Zaten bu yüzden yoğurt mayalamak tabirini kullanıyoruz. Başka neler mi var listede?

 • Kefir
 • Sirke
 • Turşular
 • Kombu (Kombucha)  Çayı
 • Fermente Et Ürünleri
 • Kımız
 • Şarap ve Bira gibi alkollü içecekler
 • Boza
 • Tarhana
 • Soya sosu
 • Lakerda (Tuzlanmış çiğ balık)

Bilinen fermente gıdaların başlıcaları.

Fermente Gıdalar1

 

 

Gördüğünüz gibi et, süt, sebze, meyve, tahıllar aklınıza ne gelirse mayalanabiliyor ve mayalandığında tadı da görüntüsü de faydaları da bir başka oluyor.

Fermente gıdaların faydaları :

Bana göre fermantasyonun en önemli faydası tamamen doğal yollarla korunan gıdalar tüketmemize imkan sağlıyor olması. Günümüzde yoğunlukla tüketmek zorunda kaldığımız  işlenmiş gıdalar ne olduklarını dahi bilmediğimiz bizim için sadece bir “E” harfi ve numaradan ibaret olan bir sürü koruyucu ile tüketime hazır hale geliyor. Gıda koruyucu ve katkı maddelerinin zararları ile ilgili sayfa sayfa haberler de yapılsa bölüm bölüm belgeseller de çekilse de maalesef gıda sektörü bu bileşenleri kullanmaktan vazgeçemiyor çünkü gıda ürünlerinde uzun raf ömrü sağlamanın en kolay yolu bu. Tabi fermantasyonu saymazsak.

Bunun faydasının yanı sıra mayalanma işlemi ile bakteriler besin maddelerini parçalamaya başladığından fermente besinlerin sindirilmesi ve bu gıdalardaki besin maddelerinin sindirim sistemimiz tarafından emilmesi kolay hale geliyor.

Fermantasyona uğrayan gıdaların besin maddeleri açısından zenginleşmesi de olası bir durum çünkü fermantasyon, yapısı gereği B vitamini, laktik asit ve esansiyel amino asitler gibi bir çok faydalı bileşenin oluşmasına neden olabiliyor. Bu da fermente gıdaların faydaları ‘nın başında gelmekte.

Fermente Gıdalar Turşu

 

Ve tabi ki kısaca sindirim sistemimizdeki yararlı bakteriler olarak tanımlayabileceğimiz probiotiklerin çoğalması ve gelişmesi için de faydalı. Bu faydalı bakteriler, işlenmiş gıda tüketimi, antibiyotik kullanımı, stres gibi faktörler nedeniyle zamanla azalabiliyor. Bu da beraberinde bazı sindirim sistemi problemlerini getiriyor. Mayalanmış gıdalar işe bu bakterilerin gelişimini olumlu etkiliyor.

Tıp dünyası hastalıkların tedavisi konusunda mayalanmış gıdaların etkilerini araştırmaya devam ededursun, içerdikleri yoğun miktarda tuz ve şeker sebebiyle tansiyon ve diyabet hastalarının dikkatli ve ölçülü tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Sonuç olarak:

Bin yıllardır insanoğlu yiyeceklerini saklamak, yazın bereketinden kış aylarından da faydalanmak için evde turşu kuruyor, sirke, yoğurt, kefir, boza yapıyor. Hazır yiyeceklerin zararları konusunda bilinçlendiğimiz şu günlerde biraz zahmete girip mümkün olduğu kadar bunları evde kendimiz yapmamız hem bizim hem de cebimizin sağlığı açısından büyük avantaj.

Sevgi ve sağlıkla kalın 💕🌿

 

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu