Kozmetikte Bu 6 Toksik Madde ‘den mutlaka uzak durun!

Kozmetikte bu toksik maddelerden uzak durun

Kozmetikte Bu 6 Toksik Madde ‘den mutlaka uzak durun!

Kişisel bakım ürünlerinde kaçınılması gereken 6 toksik madde: Gündelik hayatta elimizin altında bulunan kişisel bakım ürünleri hangi toksik madde’leri barındırıyor ve bunların zararları neler hiç düşündünüz mü?
Her ne kadar tam kapsamlı bir liste olmasa da yine yol gösterici olacağını düşünüyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra kendinize bir güzellik yapın ve evdeki kişisel bakım ürünlerinizi gözden geçirin. Bu bileşenlerden birine veya daha fazlasına sahip iseler hemen çöpe atmanızı ve aynı ürünün doğal olanına yönelmenizi tavsiye ederim.

Kişisel bakım ürünlerinde kaçınılması gereken 6 toksik madde:

1. Kokular-Parfümler

Biliyorsunuz şirketler ticari ve taklit edilme kaygısı nedeniyle kokularını oluşturan kimyasalları açıklamak zorunda değiller. Ancak koku kimyasallarının birçoğu, alerjen ve ayrıca hormon ve endokrin bozucuları olarak bilinen petrokimyasallardan üretiliyor. Bu toksik bileşenler anlamadığımız bir sürü koku veya parfüm terimleri altında gizlenebiliyor ve etikette listelenmiyorlar. Bu yüzden özellikle dikkat edilmesi gereken ürünler genellikle parfüm içerir: Oda spreyleri ve kokulu mumlar gibi..

Parfüm, vücut spreyi ve bazı kolonya çeşitleri
Şampuan ve saç kremleri
Saç bakım ürünleri
Duş jelleri, el sabunu ve bar sabunlar
Güneş koruyucuları, banyo köpükleri
Yüz yıkama jelleri
Makyaj temizleyiciler
Cilt bakım ürünleri ve temizleyiciler
Losyonlar

2. Petrol ürünleri

Petrolyum, vazelin, mineral yağı… bunların hepsi aynı içeriğin farklı isimleri. Genellikle cilde “iyileştirici” etiketli losyonlarda ve balsamlarda bulunan petrol jeli aslında petrol endüstrisinin oldukça rafine bir yan ürünü. Petrol şirketleri, petrol kulelerinin altındaki çamuru değerlendirerek rafine edip cilt koruyucu olarak satıyorlar. Bir petrol endüstrisi türevi olarak, petrol çevre dostu veya sürdürülebilir değil ve aynı zamanda cilt dostu da değil tabiki. Araştırmacılar, “mineral yağ hidrokarbonların insan vücudunun en büyük kirleticisi olduğunu” gösteren güçlü kanıtlar olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bu toksik madde kadınların vücut yağında ve anne sütünde de birikmekte. Hidrokarbonlar ve toksinler bir yana, petrol cilt üzerinde hava geçirmeyen bir tabaka oluşturuyor. Bu katman cildin doğal nemini bloke ederken aynı zamanda cildin yenilenmesine de engel oluyor. (iç ses- yani petrolün cilt bakımında kullanılması fikri hangi aklı evvelin başının altından çıkmış olabilir ki zaten.)

3. Ftalatlar

Kişisel bakım ürünlerinde, kokularını ve esnekliklerini arttırmak için kullanılan bir düzineden fazla ftalat bulunuyor. Uzmanlara göre bazı ftalatların zararlı olup olmadıklarını gösteren çok az çalışma varmış. Ancak ftalatlarla bağlantılı olabilecek en önemli sağlık sorunlarından bazılarının şunlar olduğu söyleniyor:

Otizm
DEHB
Nörolojik bozukluklar
Kanserler ve meme kanseri
Gelişimsel ve üreme toksisitesi
Sperm hasarı
Erkeklerde değişmiş genital gelişim
Kısırlık
Testis disgenezi
Obezite
Astım ve alerjiler
Fibroidler (bunlar rahimde meydana gelebilir)
Üreme sistemi bozulması
Endokrin sisteminde bozulma

Ftalatların sıklıkla bulunduğu ürünler:

Koku ve parfümler (koku içeren ürünler için yukarıdaki listeye bakınız)
Saç spreyi ve saç bakım ürünleri
Tırnak cilası
Makyaj malzemeleri

"<yoastmark

Kozmetikte en tehlikeli 6 toksik madde

4. Parabenler

Yaygın olarak kullanılan bu koruyucu hemen hemen hepimizin vücudunda var ne yazık ki.. Parabenler östrojeni taklit ediyor ve hormon bozukluğuna neden oluyor. Hatta bazı parabenlerin meme kanserine ve üreme ve gelişme sorunlarına neden olabileceği söyleniyor

Araştırmacılar, 2019 yılında Çevre Bilimi ve Kirliliği Araştırma Uluslararası’da bir araştırma yayınladılar ve kanserli kadınların% 23’ünden fazlasının hastalıklı endometriyal dokuda paraben olduğunu, kontrol grubunda sadece% 2 olduğunu buldular.
Ayrıca, Uluslararası Hijyen ve Çevre Sağlığı Dergisi’nde yapılan 2019 tarihli bir araştırma, parabenlerin doğum sonuçları üzerindeki etkisini inceledi. Paraben maruziyeti olan hamile kadınlardan doğan kız bebeklerin doğum ağırlıkları anlamlı derecede düşüktü.

Parabenlerin yaygın olarak bulunduğu ürünler:

Deodorantlar
Şampuanlar
Sıvı Sabunlar
Makyaj Malzemeleri
Saç Bakım Ürünleri
Güneş Koruyucuları

5. Alüminyum

Bilim adamları alüminyumun cilt yoluyla nasıl emildiğini hala çözebilmiş değiller. Bildiğiniz gibi Alzheimer hastalarının beyninde alüminyum bulunuyor ve yapılan araştırmalara göre alüminyumun, beyin fonksiyon bozukluğuna, Parkinson hastalığına ve bazı nörolojik hastalıklara da neden olduğu düşünülüyor. Araştırmalar alüminyum ve spesifik beyin bozuklukları arasında bir bağlantı kanıtlamamış olsa da, beyne toksik etkisi olduğu biliniyor. Alüminyumun da meme kanserinde rol oynadığından şüpheleniliyor.

Yaygın olarak alüminyum içeren ürünler şunlardır:

Terlemeyi önleyici deodorantlar
Ruj
Diş Macunu
Makyaj malzemeleri
Tırnak cilası

6. PFOAS, PFC’ler ve Teflon Kimyasalları

Yiyecek, su ve kozmetik ürünlerimizde binlerce florlanmış kimyasal bulunuyor. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, florlanmış bileşenlerin (PFC’ler, PFAS’lar ve aşamalı PFOA’lar gibi) ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri:

Kanserli tümörler
Böbrek hastalığı
Karaciğer dejenerasyonu
Rahim polipleri
Karaciğer hasarı
Bağışıklık sistemi hasarı
Üreme sistemi hasarı

Bu kimyasalların cilt yoluyla iyi emilmediği düşünülür, ancak göz ve dudak bölgesine uygulandığında emilimi çok fazla, vücuda girme olasılığı daha yüksektir. Ne yazık ki PFAS’lar en çok göz ürünlerinde kullanılır ve dudak ürünlerinde bile bulunur. Kozmetikte bir düzineden fazla PFAS bulunur, bu yüzden hepsini listelemek imkansızdır. Bununla birlikte, bir ürünün içindekiler listesinde “floro” harfleri varsa, o zaman perflorlanmış bir kimyasaldır.

Perflorlu kimyasallar içerebilecek bazı kozmetik ürünler şunlardır:

Göz farı
Bronzlaştırıcı / highlighter
Kaş kalemi
Göz kalemi
Maskara
Ruj ve dudak kalemi
Yüz nemlendiriciler
Allık
Göz kremi
Güneş koruyucu
Şampuan
Tıraş kremi

Bu listeye her geçen gün yenileri ekleniyor elbette. Bunlar en sık rastladıklarımız. 1 yıl aradan sonra tekrar paylaşım yapmaya karar verince bu sitenin yayın amacına uygun olan bir başlangıç yapmak istedim açıkçası. Yıllardır uzak durmaya çalıştığımız bu 6 toksik madde ve evde alternatiflerini kendimiz yapmaya çalıştığımız kişisel bakım ürünleri.. Zaman içerisinde bu konudaki bilincin artmış olduğunu görmek çok sevindirici ancak ben de arada sırada hazır ürün tuzağına düşüyorum ne yalan söyleyeyim. Her ne kadar yüzde yüz doğal bir hayat yaşayamasak da yapabildiğimiz kadar bu zararlılardan uzak durmak, imkanımız el verdiğince evde kendimiz hazırlamak ve kullanmak en azından güzel bir başlangıç hepimiz için. Bilenler zaten biliyor ama bilmeyenler buraya tıklayarak bir kaç ev yapımı kişisel bakım tarifine ulaşabilirler.

Sitenin en uzun yazılarından biri oldu sanırım, daha fazla uzatmiyim ben artık 😄

Sevgi ve sağlıkla kalın 🍀💋