Yüz yogası nedir? Zararlı mıdır yoksa faydalı mıdır?

Yüz yogası nedir?

Yüz yogası nedir? Zararlı mıdır yoksa faydalı mıdır?

Yüz Yogası Nedir?  Bu aralar yüz yogası trend olmuş durumda. Kim bilir, Defne Samyeli’nin estetik müdahale olmaksızın bu kadar genç görünmesinin sebebi gerçekten de yüz yogasıdır. Belki de sadece genetiktir ya da estetik müdahale vardır. Çok sağlam bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre bu genç görünmenin sırrını yüz yogası olarak kabul ederek konuyu bir süredir araştırıyorum. Siz de mutlaka rastlamışsınızdır instagramda ya da youtubeda. Sayısız yüz yogası videosu ve yüz yogileri var. Hatta bazılarının hatırı sayılır bir takip kitlesi var. Hangisi iyidir, hangisi sonuç verir diye bakarken bu konuda bazı farklı görüşlere rastladım.

Öncelikle -45 yaşımda olmama rağmen- ne mutlu bana ki gözümün çevresindeki birkaç kaz ayağı dışında bir deformasyon şikâyetim olmadığını söyleyebilirim. Benimkisi çoğunlukla genetik ve biraz da doğru bakım kaynaklı. Ama yıllar geçiyor ve yer çekimi diye bir gerçek de var tabi. Yüzümüz 20’li yaşlardaki formunu koruyamıyor maalesef. Defne Samyeli’nin yüz yogası yaptığını açıklaması ve başka bir arkadaşımın kaş arası çizgilerinden yüz yogası sayesinde kurtulduğunu söylemesi üzerine konuyu araştırmak bana farz oldu.

Yüz yogası faydalı mı?

Bu konuda da (her konuda olduğu gibi) uzman olan olmayan, bilen bilmeyen herkes görüş olarak ikiye ayrılmış durumda. Yüz yogisi olan youtuberlar doğal olarak ve şiddetle hiçbir yan etkisinin olmadığını, yüz yogasının yüz kaslarını çalıştırarak yüzde rahatlama ve sıkılaşma sağladığını savunuyorlar. Hatta ve hatta düzenli yüz egzersizi ile -doğru uygulandığı taktirde- yüzün formunun (daha kuvvetli çene hattı gibi, jawline etkisi de deniyor buna) değişebileceğini bile iddia edenler var. Ve bunları before/after fotolar ile destekliyorlar. Bu konuda bana göre en dikkate değer iki youtuber Zeynep Şensoy ve Melis Koçal.

Yüz Yogası before-after

Yüz Yogası before-after (Kaynak Pinterest)

Yüz yogası zararlı mı?

Bazı uzman ya da bilirkişiler ise tekniğin doğru uygulanmadığı taktirde olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylüyorlar. Nazolabial çizgilere yönelik bir egzersiz yaparken buldog etkisi denilen yanak sarkmaları oluşması gibi.. Yani kaş yaparken göz çıkartmak da var işin ucunda.

Bir diğer kesim uzmanlar da yüz kaslarının ekstra çalışmaya ihtiyacı olmadığında ısrarcılar. Günlük rutinde gülerek, konuşarak ya da çeşitli mimikler ile kasların zaten yeterince çalıştığını ve bunları yine kasları çalıştırarak tersine çevirmenin mümkün olmadığını savunuyorlar.

Tam da uzmanların farklı görüşlerini sıralamışken paylaşmak istediğim bir şey var. En az 10 yıl önce Azeri bir hanımefendi bir kadın programına katılmıştı, Derya Baykal’dı sanırım. O zamanlar 50’li yaşlarının başında olan annemde hafif hafif gıdı sarkması başlamıştı ve bu kişinin tavsiye ettiği gıdı toparlama hareketlerini “kendince” yapmaya başladı. Gökyüzüne öpücük atmak, gıdıyı sıkıp bırakmak gibi. Toparlanmak bir yana resmen süreci hızlandırdığını fark edince hemen bıraktı tabi. Ama buradaki en önemli detay hareketlerin zararlı ya da en iyi ihtimalle faydasız olması değil, hareketlerin belli bir sistematiğe bağlı olmadan rast gele ve bilinçsizce yapılması bence.

Yüz Yogası Hareketleri

Yüz Yogası Hareketleri (Kaynak Pinterest)

Siz de benim gibi kararsız mı kaldınız?

Bir de süreklilik konusu var doğal olarak. Zaten normalde de bir egzersiz programına başladığımız zaman düzenli olarak devam etmezsek sonuç almamız beklenemez değil mi? Ya da uzun süre spor yapan insanların bıraktıkları zaman vücutlarında oluşan deformasyonları biliyorsunuzdur.

Bence yüz yogasında da aynı şey geçerli.

  • Yapmaya başlandı mı düzenli ve sistemli olarak devam edilmeli. Bir gün yap üç gün bırak şeklinde bir yaklaşım fayda vermez bana göre.
  • Doğru kişiden, doğru yönergelerle ve doğru hareketlerle ilerlenmeli.
  • Bir gün şu youtuber olmadı öbür gün bu youtuber’ın hareketlerini yapayım derseniz başınıza iş alırsınız. Önde gelen youtuberların çoğunu izledim. Temelde mantık aynı olsa da hepsinin kendine özel programları var ve bir önceki bir sonrakini destekler nitelikte. Farklı farklı programları takip etmek faydadan çok zarar getirebilir.
  • Yüz kaslarını çalıştırmak ne kadar faydalı olur bilemiyorum. Ama yüzün rahatlaması ve gevşemesi çok faydalı elbette. O yüzden çizgi ya da yüz formunu şekillendirme egzersizlerinden önce daha hafif olan rahatlatmaya yönelik yüz yogası hareketlerine yönelebilirsiniz.

Süreklilik mantığı benim için çok önemli olduğundan bu tarz işlere ben hiç kalkışmıyorum açıkçası. Devamını getiremeyip kaş yaparken göz çıkarırım diye korkuyorum. Ama yine de bu araştırmalarım sırasında keşfettiğim ve uygulayanların ısrarla çok memnun olduklarını söyledikleri birkaç youtube videosu tavsiye edebilirim sizlere. Biri Zeynep Şensoy’un başlangıç seviyesi, diğeri ise dünyaca ünlü Fumiko Takatsu’dan 5 temel yüz egzersizi. Eğer başlamaya karar verirseniz en azından nereden başlamanız gerektiği konusunda belki yol gösterici olur sizlere.

Sağlıkla kalın 🍀

Berna Yenigün

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu