Aldatma Yolun Sonu mudur? Nedenleri Nelerdir?

Aldatma yolun sonu mudur?

Aldatma Yolun Sonu mudur? Nedenleri Nelerdir?

Aldatma bir ilişkide yaşanabilecek en sarsıcı yıkımdır; hiç ummadığınız bir anda her şey yerle bir olur. Bu yıkımın etkileri ise uzun süre artarak devam eder. Aldatılanın tüm benliğini, aklını, fikrini “neden bu benim başıma geldi? ” sorusu kemirir durur.

Aldatmanın kendi içinde çok farklı dinamikleri bulunmaktadır. İster aldatan ister aldatılan olun; “neden bunu yaşıyorum?” sorusunun yıkıcı gücüne teslim olmadan önce bu nedenler üzerinde düşünmek, size yol gösterici olabilir.

ALDATMA ve DUYGUSAL NEDENLERİ:

İlişkide yaşanan sorunlar, iletişim bozukluğu ve duygusal tatminsizlik nedeniyle kendini yalnız, mutsuz ve sevgisiz hisseden eş bu eksikliklerin giderilmesi beklentisi içine girer. Bu beklentiyi eşinin karşılamaması durumunda dışarıdan gelecek uyaranlara açık olur. Eşinden beklediği duygusal yakınlığı görmemeye devam ettikçe eşine karşı kırgınlık, kızgınlık ve sonunda öfke duymaya başlar ve beklentilerini karşılamak için kendisi dışarıda arayışa geçer.

Eşlerinden daha zengin ya da daha yüksek statüdeki biriyle birlikte olmayı arzulamaları kadınlara özgü bir aldatma nedenidir. Gerçekten başka birine âşık olmak ve ego tatmini de aldatmanın duygusal nedenlerindendir.

ALDATMA ve DAVRANIŞSAL NEDENLERİ:

Aldatma ilişkiyi bitirme yolu olarak seçilebilir. Kişi ilişkiyi bitirmeyi karşı tarafa açıkça söylemeye cesaret edemediği ya da söylese de ayrılma isteğinin dirençle karşılanacağını düşündüğü durumlarda çıkış yolu olarak aldatmayı seçebilir. Genellikle erkeklerde görülen arkadaş etkisi ya da özenti. Çevresinde eşlerini aldatan ve “çapkın” sıfatıyla pohpohlanan arkadaşların varlığı kişiyi aldatmaya teşvik edebilir.

Monotonluktan kaçış, değişiklik arayışı, hayatında yeni bir heyecan yaratma isteği, eşten ve davranışlardan sıkılma, bunalma sonucunda nefes alma ihtiyacı. Bu durumda aldatma tıpkı alkol, uyuşturucu, alışveriş bağımlılarında olduğu gibi “hızlı bir düzelme” ve rahatlama arayışının sonucunda ortaya çıkabilir.

Aldatmanın nasıl bir duygu olduğunun ya da eşi dışındaki biriyle cinsel ilişkinin nasıl olacağının merak edilmesi aldatmanın çıkış noktası olabilir ve bunun yanı sıra aldatma babadan oğula geçen bir davranış olabilir. Rol model olarak aldığı babası annesini aldatan oğul da eşini aldatabilir. Tek eşli bir yaşam tarzının benimsenmemesi, eşini kıskandırma isteği, intikam ve cezalandırma isteğiyle harekete geçmek de aldatmanın davranışsal nedenlerindendir.

Aldatmanın nedenleri

ALDATMA ve CİNSEL NEDENLERİ:

Birbiriyle çatışan duygu ve düşüncelerimizin yarattığı dengesizlik bizi huzursuz eder ve bir tür bilişsel uyumsuzluk yaşarız. Bu dengesizliği ortadan kaldırarak huzursuzluğumuzu gidermek için çatışmayı sonlandırmamız gerekir. Bunun için çatışan duygu ve düşüncelerimizi birbiriyle uyumlu hale getirmeye, aralarında neden sonuç ilişkisi kurmaya çalışırız. Diğer bir değişle; kendi kendimizi kandırır, kendi yalanımıza inanırız. Ama unutmayın ki tüm bunları bilincimizin kontrolü dışında, farkında bile olmadan yaparız. Bilişsel uyumsuzluğu hayatın birçok alanında, pek çok konuda yaşayabiliriz ancak davranışlarımızın özsaygımızla çatıştığı durumlarda çok daha belirgin bir biçimde yaşarız.

  • Cinsel aldatma da bunların başında gelir…
  • Cinsel tatminsizlik ve cinsel sorunlar yüzünden başka bir ya da birden çok partnere ihtiyaç duyma,
  • Cinsel hayatı renklendirme ya da cinsel fantezileri gerçekleştirme arzusu,
  • Hastalık ya da hamilelik nedeniyle eşle cinsel ilişkide bulunmama,
  • Doğumdan sonra eşin cinsel çekiciliğinin önüne geçen anne imgesi nedeniyle cinsel olarak eşten uzaklaşma,
  • Erkeğin ileri yaşlarda halen cinsel güçlerinin olduğunu kanıtlama ihtiyacı,
  • Seks bağımlılığı,
  • Ortam ve koşullarla kendiliğinden gelişen bir cinsel ilişki fırsatını kullanma,
  • İlaç ya da alkolün etkisiyle herhangi biriyle cinsel ilişkide bulunma,
  • Bazı kişilerde, bir partnerle herhangi bir bağlılık duymadan cinsel ilişkide bulunmak özgürlük duygusu ve gerçek hayattan kopuş olarak algılanarak haz verir ve bu haz duygusu aldatmayı alışkanlık haline getirebilir.

ALDATMA YOLUN SONU MUDUR?

Zaman zaman duygular akıl ve mantığı devre dışı bırakarak niyette olmayan yolculuklara çıkabilir. Hiç planda yokken yapılan bu yolculuk eşlerin hayatını geri dönülmez bir şekilde değiştirebilir. Kimi durumlarda yaşanan pişmanlıklar, üzüntüler ve hayal kırıklıkları enkazı altında kalan eşlerin kurtulabilmesi ancak bir terapistin yardım eliyle mümkün olabilir. Böylece eşler, yollarına birlikte ya da ayrı ayrı devam etme kararını sağlıklı bir şekilde verebilirler.

Aldatma

KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ!!

Aldatma sonucunda mutlaka ilişkinin ya da evliliğin sonlandırılması gerekmez. İlk yapılması gereken yaşananlarda her iki tarafın rolünün ve sorumluluğunun ne olduğunun ortaya konulması ve sorunların üstesinden gelinmeye çalışılması olmalıdır ki bunun için de mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Yani İstanbulluların “Köprüden önce son çıkış” tabiri gibi, boşanmadan önceki son çıkış da evlilik terapisi almak olmalıdır. Çünkü aldatma bir yol kazasıdır. Aldatma öncesi, süreci ve sonrasındaki sorunlar, bir uzman aracılığıyla çözüme kavuşturularak ilişkinin kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde devam etmeye başlamasının sağlandığı çok sık görülmektedir.

“Ayrılık, tüm çabayı harcadıktan sonra yapılacak hiçbir şey kalmamışsa gidilecek en son yol olmalıdır.”

Yolun sonuna henüz gelmemiş olmanız dileğiyle…

Duygu Çilingir

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Yaşam kategorisinden daha fazla içerik için tıklayın.

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı