Kolajen İçeren Besinler | Cilt İçin En Faydalı 11 Besin

Kolajen İçeren Besinler | Cilt İçin En Faydalı 11 Besin

Kolajen içeren besinler: Biliyoruz ki doğru ve sağlıklı beslenme cildimizin görünümünde ve gençliğinde şaşırtıcı derecede büyük bir rol oynuyor ve hepsi vücudumuzdaki kolajen üretimine bağlı. Kolajen, cildin yapısını, esnekliğini, gerginliğini sağlayan bir protein ama yaşlandıkça kolajen üretimi azalıyor, cildimiz gerginliğini ve esnekliğini kaybediyor. Öncelikle bilmemiz gereken şey vücudumuzdaki kolajen tip 1, 2 ve 3’ten oluşuyor. Bu nedenle, son zamanlarda sıklıkla rastladığımız toz, ya da tablet formunda pazarlanan kolajen takviyeleri vücutta doğru amaca hizmet ediyor mu yani doğru tip kolajen mi içeriyorlar? Bunu net olarak anlamamız gerekiyor.

Eğer dışarıdan takviye olarak kolajen kullanıyorsanız ya da kullanma niyetiniz varsa içeriğini detaylıca incelemenizi öneririm. Ama bu sitede her zaman olduğu gibi bu yazının temel konusu da kolajeni takviye olarak değil, doğal yollarla nasıl arttırırız olacak…

Dışarıdan takviye mi yoksa doğru beslenme mi?

Beslenmenin yaşlanma üzerindeki etkilerine istinaden yapılan araştırmalarda, meyve ve sebzelerin aynı hyalüronik asit gibi cilt sağlığını iyileştirmede en güvenli ve en sağlıklı yaklaşım olduğu sonucuna varılmış. Ayrıca -ne yazık ki- gıda ya da vitamin-protein takviyelerin ülkemizde reçetesiz, denetimsiz hatta belgesiz pazarlandığını düşünecek olursak, kolajeni arttırmak için takviye yerine kolajen içeren besinler i tercih etmemiz daha isabetli ve güvenli olacaktır.

Kolajen açısından zengin veya kolajen üretimini artıran besinlere yönelmek, cildimiz için ihtiyacımız olan yapı taşlarını (amino asitler) oluşturmamızda çok daha etkili ve sağlıklı bir yöntem.

Kolajen içeren besinler:

 

1. Balık ve kabuklu deniz ürünleri:

Kolajen içeren besinler - Balık

İskelet ve bağ dokusu olarak balık ve kabuklu deniz ürünleri kolajen bakımından çok zengin ancak….  Balığın etinden ziyade derisinin hemen altındaki yağ dokusu, baş kısmı hatta pullarını bile yiyebiliyorsak işte o zaman balıktan gelen muhteşem kolajene ulaşmış oluyoruz.

2. Yumurta beyazı:

Kolajen içeren besinler - Yumurta

Yumurta beyazı kolajen üretimi için gerekli amino asitlerden biri olan proline sahip. Tabii yumurtayı doğala en yakın formunda tüketmek şartıyla. Haşlanmış ya da omlet olarak yumurta, günlük beslenme rutininde mutlaka bulunması gerekenlerden.

3. Kolajen içeren besinler – Tavuk:

Kolajen içeren besinler - Tavuk

Tavukta çok fazla kemik ve bağ dokusu olduğu malum. Bu nedenle hazır kolajen takviyelerinin birçoğu tavuktan elde edilmekte. Mümkün olduğu kadar organik üretilen tavuk tercih etmekte fayda var.

4. Turunçgiller:

Turunçgillerdeki C vitamini, vücudun kolajen öncüsü olan pro-kolajen üretiminde önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, yeterli C vitamini almak bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra kolajen üretimini tetiklemesi açısından da çok önemli.

5. Kırmızı Meyveler ve Tropik Meyveler:

Başta çilek olmak üzere ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler hem C vitamini hem de cilt yıkımıyla savaşan antioksidanlar bakımından oldukça zengin. Ayrıca kivi, ananas, mango, avokado ve guava gibi tropikal meyveler de kolajen üretimini tetiklediği için mutlaka günlük beslenme rutinine dahil edilmeli.

6. Yeşil yapraklı sebzeler:

Ispanak, karalahana, pazı ve diğer salata yeşillikleri renklerini antioksidan özelliğiyle bilinen klorofilden alıyor. Uzmanlara göre “Bazı çalışmalar, klorofil tüketmenin ciltteki kolajen öncüsünü artırdığını göstermiştir.”

7. Kolajen içeren besinler -Sarımsak:

Şifa kaynağı sarımsak da bu listenin olmazsa olmazı. Yine uzmanlara göre “Sarımsak, kolajenin sentezlenmesine ve parçalanmasını önlemeye yardımcı olan eser bir mineral olan kükürt bakımından yüksektir.” Tabii tam bu noktada ne kadar tüketildiği önem kazanıyor. Eğer sarımsak seviyorsanız ve genel olarak tüketmeye alışkınsanız aynen devam edin. Ancak sadece kolajen artırımı için aşırı sarımsak tüketimi tansiyon üzerindeki etkisi nedeniyle sıkıntıya neden olabilir, unutmayın.

8. Kemik suyu:

Kolajen içeren besinler - Kemik suyu

Ağır ateşte ve uzun uzun kaynatılmış dana kemiği hatta dana paçanın ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Bilimsel çalışmalara göre kemik suyu “kalsiyum, magnezyum, fosfor, kolajen, glukozamin, kondroitin, amino asitler ve diğer birçok besin maddesi içeriyor.”

9. Kolajen içeren besinler -Fasulye:

Kolajen içeren besinler - Faulye

Fasulye, kolajen sentezi için gerekli amino asitleri içeren yüksek proteinli bir besindir. Ayrıca kolajen üretimi için gerekli bir başka besin olan bakır açısından da zengindir.

10. Domates:

Gizli bir C vitamini deposu olan orta boy bir domates, kolajen üretimi için gerekli olan tetikleyicilerin neredeyse yüzde 30’unu içerir. Domates ayrıca büyük miktarda likopen (cilt desteği için güçlü bir antioksidan) içerir.

11. Kaju fıstığı:

Bütün çiğ tohumlar gibi kaju fıstığı da şifa deposu. Kajuda da yüksek miktarda kolajen üretimi için gerekli olan çinko ve bakır mevcut.

Yapılan çalışmalara göre, kolajen içeren besinler doğrultusunda beslenen kadınlarda 12 hafta sonra çizgi ve kırışıklıkların görünümünde yüzde 13’lük bir azalma gözlemlenmiş. Tabii unutmamak gerek ki, kolajene sadece pürüzsüz ve elastik bir cilt için ihtiyaç duymuyoruz. Kolajen eklem ağrısı, kas sistemi ve sindirim için de gerekli olan bir protein. Aşırı şeker ve rafine karbonhidrat tüketiminin, kolajen üretimini olumsuz yönde etkilediği de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Yaşla beraber vücutta üretimi azaldığı için bazı tetikleyicileri devreye sokmak gerekiyor illaki. Ve mümkün olduğu kadar doğal yollardan, beslenme ile desteklemek ve ambalajdan uzak durmak en mantıklısı…

Sağlıkla kalın 🍀

Kaynakça: healthline