Saç Uzatma Yöntemleri ve Saç Uzatma Serumu Tarifi

Saç uzatma yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri ve Saç Uzatma Serumu Tarifi

Saç uzatma yöntemleri: Sağlıklı bir insanın saçları ayda ortalama 1 cm. uzar diyor uzmanlar. Ancak hamilelik ve sonrası, dengesiz beslenme, sigara-alkol kullanımı, mecburi olan/olmayan bazı ilaç kullanımları, hava kirliliği, yanlış şampuan seçimi, saçların aşırı işlem görmesi gibi bir çok nedenden dolayı saçlarımız ya dökülüyor ya da geç uzuyor. Eğer ortada herhangi bir belirgin sağlık probleminiz yoksa bu yazıdaki bazı saç uzatma yöntemleri ve yazının sonundaki saç uzatma serumu işinize yarayabilir.

Saç uzatma yöntemleri nelerdir?

 

1. Sağlıklı beslenmek:

Saç uzatmada sağlıklı beslenme

Saçların sağlıklı ve hızlı uzaması için en gerekli yapı taşlarından biri protein. Yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olmalısınız. Et, balık ve kemik suyu gibi protein kaynakları, saç uzamasında önemli bir unsur olan demir bakımından çok zengin. Bu gıdalar sağlıklı hormonları teşvik etmeye yardımcı olan gerekli yağları da içeriyor. Vegan beslenenler de alternatif protein kaynaklarına yönelebilirler.

2. Vitamin almak:

Bazı vitaminlerin saç uzamasını hızlandırdığı bilinen bir gerçek, özellikle de C vitamini ve Biotin (B7). Saç ve cilde gerekli olan kolajen üretimi için C vitamini olmazsa olmazların başında geliyor. Kolajen içeren besinler yazımda detaylıca bahsetmiştim. Ayrıca vücut C vitamini üretemediğinden, besinlerden veya takviye olarak alınması gereken tek vitamin. Biotin ise (ve diğer b-vitaminleri) vücutta daha hızlı ve daha güçlü kıl büyümesini tetikliyor.

Sağlıklı beslenme ve doğru vitamin alımına rağmen yine de saçlar uzamıyorsa kapsamlı bir hormon testi yaptırıp herhangi bir düzensizlik olup olmadığını anlamakta fayda var.

3. Saç uzatmada faydalı bitkilerden yararlanmak:

 • Isırgan otu: Demir, A, C ve K vitaminleri ile potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Genellikle doğal saç ürünlerinde kullanılır ve saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Atkuyruğu: Kafa derisini besler, saç telini güçlendirir.
 • Aloe Vera Jel: Kafa derisini besler ve yatıştırır.

 

4. Faydalı uçucu yağlardan yararlanmak:

Saç uzatmada faydalı yağlar

 • Misk Adaçayı
 • Biberiye
 • Lavanta

 

Saç uzatma serumu Malzemeler:

 • 1 su bardağı kaynar içme suyu
 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağı
 • 2 çorba kaşığı at Kuyruğu yaprağı (isteğe bağlı)
 • 2 Yemek kaşığı doğal aloe vera jeli
 • 10 damla misk adaçayı esansiyel yağı
 • 10 damla biberiye esansiyel yağı
 • 10 damla lavanta esansiyel yağı

 

Saç uzatma serumu hazırlanışı:

Kurutulmuş ısırgan ve at kuyruğu yapraklarını kaynattığınız içme suyuna ilave edin. Otlar suda en az 10 dakika ya da su soğuyana kadar beklesin. Su soğuduktan sonra süzün ve bitki özütlü bu suyu bir sprey şişesine aktarın. Aloe vera ve uçucu yağları ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu saç uzatma serumu buzdolabında 3 aya kadar saklanabilir.

Kullanımı:

Her gün saç diplerine bolca sıkarak kafa derinize masaj yapın. İçindeki aloe vera jeli sayesinde kafa derinizin rahatladığını, otlar ve yağlar sayesinde de saç tellerinizin güçlendiğini ve artık daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz. Bu küre en az 3 ay devam etmenizde fayda var.

Bu arada kullandığınız şampuanı da gözden geçirip toksik madde içermediğinden emin olmanızı hatta mümkünse doğal olanlardan tercih etmenizi tavsiye ederim. Saç bakımı ile ilgili daha fazla tarife ulaşmak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 🍀