Evlilik Terapisi Nedir? Çiftler Terapiye Neden İhtiyaç Duyar?

Evlilik terapisi nedir

Evlilik Terapisi Nedir? Çiftler Terapiye Neden İhtiyaç Duyar?

Evlilik terapisi nedir? : Evlilik terapisi, ilişkileri için endişe eden, ilişkilerinin kalitesini artırmak isteyen belki de ayrılığı düşünen çiftlere yardımcı olur. Evlilik terapisinde yapılan, bir anlamda iletişim kurmayı öğretmektir. Problem çözme ve çok fazla incitmeden nasıl tartışmayı yönetebileceğinizi öğrenme gibi becerileri oluşturmaya, ilişkiyi yeniden kurmaya yardım eder. Terapi süreci; zor sorunlarla mücadele ederken bile eşlerin ilerleme rotası içinde olmalarını sağlar ve ilişkinin çıkmaza girmesini engeller.

EVLİLİK TERAPİSİ KAÇ SEANS SÜRER?

Genellikle haftada bir veya iki haftada bir uygulanır. Seans olarak yaklaşık 50 dk. olarak yapılır. Ortalama 10 ile 20 seans arasında değişebilir. İhtiyaca bağlı olarak daha uzun da sürebilir. Evlilik terapisi, çiftler bir karara, çözüme varıncaya dek devam edebilir. 

EŞİNİZ TERAPİSTE GİTMEK İSTEMEZSE NE YAPMALISINIZ?

Evlilik terapisi nedir

“İlişkimizde sorun var, düzeltmek için ne yapabiliriz” vb. şekilde eşlerin ortak kararı ile başladığında çok daha iyi ilerlenir. Bazen de ilişkideki çatışmanın sonucu olarak eşlerden biri terapiye gelmeyi reddeder. Ortam sağlamken, suçlayıcı ifadeler kullanmadan, çatışmada kendi rolünüzün de ne olduğu ve değişmede kendinize düşen sorumluluğu almaya hazır olduğunuzu açıklayarak işbirliğine çekecek tarzda konuşmaya çalışmalısınız. Eğer tüm çabalarınıza rağmen eşiniz terapiye gitmeyi reddediyorsa kendi başınıza bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki tek başına problemli bir evliliği düzeltmek zordur ama en azından bir uzmandan destek alarak ilişkide yaşanan sorunlarda kendi rolünüzü görebilirsiniz. Çözüm için neler yapabileceğiniz, eşinize nasıl yaklaşacağınız konusunda bilgilenebilir ve belki terapiye ikna etmeyi terapistin desteğiyle başarabilirsiniz.

EVLİLİK TERAPİSİ CİNSEL SORUNLARDA DA ETKİLİ MİDİR?

Evlilik terapisi nedir

Cinsel sorunların tedavilerinde de evlilik terapisi gerekmektedir. Çünkü cinsellik ve evliliğin diğer bölümleri birbiri ile ilişkilidir. Bazen evlilikteki sorunlar cinsel yaşamı etkilerken, bazen de cinsel sorunlar evliliğin bütününü etkiler. Eşlerin cinsel sorunu evliliğin diğer alanlarından bağımsız bir problem gibi görünse de sorunu çözerken eşlerin aralarında uyum ve işbirliğinin olması gerekir ve bu iletişim de evlilik terapisi ile sağlanır.

EVLİLİK TERAPİSİNE HANGİ NOKTADA  BAŞVURMAK GEREKİR?

Hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik terapisi almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmez. Çift ilişkilerini daha da geliştirmek veya çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla terapi alabilir yada ilişki geliştirme programlarına katılabilirsiniz.

Çözüme kavuşmayan  sık tartışmalar, olumlu duyguların kaybı, arkadaşlık, cinsel anlamda canlılığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleridir. Önemsenmeme, içe çekilme, şiddet ve bağlantının tümüyle kopuk olması söz konusuysa eğer evliliğin büyük bir problem içinde olduğunu ve boşanma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Evlilik çatışmasından söz etmek için resmi olarak evli olmak şart değildir. Uzun dönemli ciddi ilişkilerde de evlilik terapisine ihtiyaç duyulabilir.

EVLİLİK VE İLİŞKİ TERAPİSİNİN ARTILARI NELERDİR?

Evlilik terapisi nedir

– Eşlerden birinin yalnız başınayken konuşmaya çekindiği mevzular evlilik terapisi içerisinde diğer eş tarafından ortaya atılabilir.

-İki tarafında katılmasıyla evlilik terapisti çiftin konularına daha hakim olabilir.

-Evlilik terapisti; danışanını yalnız dinlemekten öte, birbiriyle olan ilişkilerini de gözlemleyebilir ve bu konuda geri bildirimler verebilir.

-Evlilik terapisi süresince meydana gelen değişim daha uzun süre etkili olabilir. Çözüm sürecine birlikte katılan çiftler alınan kararları uygulama konusunda daha yüksek motivasyona sahip olurlar.

-Çiftlerin yalnız olarak bireysel terapi almalarından daha ekonomiktir.

Unutmayın,

“Gerçekçi olmayan hedefler ve kötü iletişim, evliliği çökertebilir..”

İletişim kazasına kurban gitmemeniz dileğiyle…

Duygu Çilingir

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı