Farkındalık Nedir? Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Farkındalık nedir

Farkındalık Nedir? Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Farkındalık, içinde bulunduğunuz anı, yargılamadan ve tüm duyularımızla farkına varmak; akışta olmaktır. İster tek bir ana odaklanarak, doğaya dikkat ederek ve nefesinizi fark ederek günlük yaşamda farkındalık pratiği yapın ister düzenli olarak farkındalık meditasyonu yapın. Hayatımıza dahil olan pandemi gerçeği ile keşfettiğimiz- en azından benim için öyle oldu- bir bilinç seviyesi kısaca. Son derece de faydalı…

En basit haliyle farkındalığın faydaları arasında stres ve kaygı yönetimini, iyileştirilmiş ağrı toleransını ve hem fiziksel hem de mental olarak daha sağlıklı bir bünyeyi sayabiliriz.

Farkındalık pratiği yapmak stresi azaltmanın, etrafınızdakilerle bağ kurmanın ve genel halinizi iyileştirmenin basit bir yolu. Farkındalık meditasyonu oldukça etkili bir teknik, ancak farkındalığı günlük rutininize dahil etmenin başka birçok basit yolu var. 

FARKINDALIK NEDİR?

Yargıya varmadan, tam şu anda ve tam olarak “ne hissettiğimizi” fark etmektir. Anın içindeki deneyimlerimize sanki dışarıdan bakıyormuşcasına bir merakla tanık olma durumu ve bu deneyime katılma isteği.

Farkındalık birkaç temel unsur içeriyor:

  • İç veya dış uyaranların gözlemlenmesi
  • Şimdiki ana dair konsantrasyon
  • Kabul

Farkındalık nasıl uygulanır?

Farkındalık nedir

Farkındalığın katı kurallarla çevrilmiş belli bir uygulama metodu yok elbette. Öyle tahmin ediyorum ki sizler de aslında çoğu zaman bu durumun içerisinde buluyorsunuz kendinizi.

Evde ya da sokakta yeni pişmiş ekmeğin kokusunu fark etmek, kaygılandığınız ya da öfkelendiğinizde bunun ayırdında olmak, dingin bir ruh halindeyken doğayı dinlemek, yas ya da hüzün halindeyken yargılamadan hislerinizle yüzleşmek ve kabullenmek gibi.. Doğanın doğa, bizimse insan olduğumuzu fark etmek ve yargılamadan kabullenmek…

Kısacası farkındalık -bana göre-  “fark et, yargılama, kabul et ve tadını çıkar” döngüsünden oluşuyor. Ve bunu hayatınızın tam ortasına oturttuğunuz zaman “bilinçli farkındalık” durumuna yaklaşıyorsunuz ki ben bunu biraz da Tasavvuftaki “hayret makamına erme”ye benzetiyorum.

“Farkındalık, başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu ve yaptığınız seçimleri etkiler.” – Bauer Wu

Farkındalık nedir

Nasıl uygulanacağıyla ilgili örneklere gelecek olursak:

  • Tek bir odak noktanız olsun: Aynı anda birden fazla şeye odaklanmaktan kaçının. Çocuğunuzla vakit geçiriyorsanız telefona bakmayın mesela, yürüyüş yaparken müzik değil doğayı dinleyin. O anda ne yapıyorsanız tek odak noktanız o olsun. Aynı anda tek bir konuya odaklanmak, hem farkındalığınızı hem de performansınızı arttıracaktır.
  • Çevrenizde olup bitene dikkat edin: Kuş cıvıltılarını dinleyin ya da teninize çarptığında bir esintinin nasıl hissettirdiğini düşünerek farkındalık ile şimdiki ana odaklanın. Pencereden dışarı baktığınızda ağaçların nasıl sallandığına ya da sokaktaki insanların hareketlerine dikkat edin.
  • Nefesinizi fark edin: Hiç düşündünüz mü nasıl kusursuz bir sistem işliyor biz nefes alıp verirken. Bir gün içerisinde kaç kere nefesinizi izliyorsunuz, hem nefes alışı hem nefes verişi hem de ikisinin arasındaki o kısacık duraksamayı? Günde sadece 5 dakika nefese odaklanmak, nefes alış-verişleri saymak bile hem endişe seviyenizi düşürecek hem de bilinçli farkındalık oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Sözün özü, anı fark etmek ve andaki odağa konsantre olmak hayatınızda çok şeyi değiştirebilir.  Bütün kaygı vericilerden sıyrılıp, dünü-yarını unutmak, bugünü ve bu anı farkında olmak… Sonuçta her şey olacağına varıyor…

Sevgi ve farkındalıkla kalın…

Yaşam kategorisinden daha fazla içerik için tıklayın.

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu