Maske Kullanımı Nasıl Olmalı? Doğru Maske Nasıl Seçilir?

Maske kullanımı

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı? Doğru Maske Nasıl Seçilir?

Maske kullanımı neden bu kadar önemli? Uzmanların Covid-19 ile ilgili hemfikir olduğu tek konu hastalığın damlacık aktarımı ile bulaşması ve bunun ancak maske kullanımı ile minimize edilebileceği. “Maskeler, büyük damlacıkların nefes verildikten sonra başkalarına bulaşmasını engelleyerek yayılma riskini en aza indiren bir bariyer görevi görür. Ayrıca soluduğunuz havadaki partiküllere karşı da  korunma sağlar. Ancak maske kullanımının esas amacı, takanın etrafa yayması muhtemel virüsten diğerlerini korumaktır.” diyor uzmanlar. Mesela Cerrahları düşünün. Maske takmalarının nedeni, ağızlarındaki ve burundaki mikropların ameliyat yarasına temasını engellemektir. Kısacası eğer herkes maske takarsa hem kendilerini hem de daha önemlisi etraflarındaki herkesi korumuş olur.

Doğru maske seçimi nasıl yapılır?

Maske kullanımı

Uzmanlar, etkili bir maskenin çok katmanlı cerrahi maskeler gibi iki veya daha fazla katmana sahip olması gerektiğini söylüyor. Öncelikle ülkemizde satılan maskelerin “ÜTS” ye yani Ürün Takip Sistemine kayıtlı olmaları gerekiyor.

  • Maske alırken, ÜTS kaydının olup olmadığını marka bilgisi sorgulama ekranından yapabilirsiniz.
  • Basit ama etkili çakmak üfleme testini uygulayarak maskenin geçirgenliğini kontrol edebilirsiniz. Maske takılı haldeyken çakmağa üfleyin, sönmüyor hatta alev kıpırdamıyorsa maske gerçekten koruyor demektir.
  • Burun teli maskenin yüzünüze tam oturmasını sağlar ve hava çıkışını engeller. Mutlaka telli maske tercih etmelisiniz.

 

Maske seçimi: 3 katlı Meltblown Cerrahi Maske

  • Kumaş maske tercih ediyorsanız sadece maske amacıyla dokunmuş, gevşek dokuları olmayan ve yüksek ısıda yıkanabilir olanları tercih etmelisiniz.
  • Çocuklar için özel ölçüde maskeler tercih etmelisiniz. Yetişkinler için üretilmiş olanlar bol geleceğinden koruyucu olmayacaktır.

Maske kullanımı nasıl olmalı?

Maske kullanımı

Maskenin takılma şekli çok önemli. Özellikle kamuya açık alanlarda maskesiz hatta daha kötüsü maskeyi dirseğine takan, ya da yüzüne takıp çeneye indiren, daha da kötüsü sadece ağzını maske ile kapatıp burnunu açıkta bırakan insanlarla sıkça karşılaşıyoruz. Maske, buruna ve ağıza doğru bir şekilde takıldığı ve kişinin kamusal alanda ya da sosyal mesafenin en aza düştüğü kalabalık ortamlarda bulunduğu tüm süre boyunca dirsek ya da çenede değil yüzde durduğu zaman etkilidir.  

Aşağıdaki Türk Tabipler Birliğinin ilgili dökümanında konu gayet açık bir şekilde belirtilmiş.

Genel olarak hastaların maske kullanımına ilişkin öneriler:

Eldeki kanıtlar:
Enflüanza, enflüanza benzeri hastalık ve insan koronavirüsleri (COVID-19 hariç) üzerine yapılan çalışmalar, tıbbi maske kullanımının semptomatik enfeksiyonlu bir kişiden kaynaklanan damlacıkların başka birisine bulaşmasını (kaynakta kontrol) ve çevrenin bu damlacıklarla maruz kalacağı potansiyel kontaminasayonu önleyebileceğine ilişkin kanıtlar sunmaktadır.(54,55)Hanelerdeki sağlıklı kişilerin, özellikle hasta bir kişiyle aynı evi paylaşanların ya da toplantılara katılanların tıbbi maske kullanmasının bulaşıyı önleyebilecek bir önlem olarak yararına işaret eden kanıtlar sınırlıdır.(41, 56-61)

Gözlem verilerinin yanlı olabilmesi de dikkate alınarak belirtilirse, gözleme dayalı bu araştırmaların son dönemde yapılan meta analizi, kullanılıp atılan ameliyat maskelerinin ya da yeniden kullanılabilir 12-16 katlı pamuklu kumaştan maskelerin hanelerdeki sağlıklı kişileri ve vaka temaslı olanları koruyabileceğini göstermektedir. (42)

Bu, maskelerin (tıbbi ya da olmayan) sağlıklı kişiler tarafından daha geniş anlamda toplumda kullanılmasına ilişkin dolaylı bir kanıt olarak görülebilir. Ancak bu araştırmalar söz konusu kişilerin enfeksiyon kapmaları için hane içindeki enfeksiyonlu bir kişiye çok yakın olmaları ya da fiziksel mesafe kuralının uygulanamayacağı kalabalık ortamlarda bulunmaları gerekir. –

Söz konusu olan sağlık ve insan hayatıysa, Covid-19’un hem Ülkemizde hem de Dünyada pik yaptığı şu dönemde mümkün olduğu kadar izole kalmak en doğrusu. Ancak ne kadar izole olsak da zaruri ihtiyaçlar ya da iş nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kalıyoruz. Maske kullanımı ile ilgili tercihlerimizin  sosyal bir sorumluluk olduğunu hiç unutmamamız dileğiyle..

Sağlıkla kalın,

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu