Bağışıklık Güçlendirici En Etkili 16 Besin | Covid-19

Bağışıklık güçlendirici besinler

Bağışıklık Güçlendirici En Etkili 16 Besin | Covid-19

Bağışıklık güçlendirici besinler: Çok sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz şüphesiz. Covid nasıl bulaşır, ilaç tedavisi etkili mi, kimler risk altında, kendimizi nasıl koruruz derken bir de şimdi Covid aslında koca bir yalan diyen doktorlar ve akıl karıştıran açıklamaları ile yüz yüze kaldık. Öyle ya da böyle güçlü bir bağışıklık sistemi bize her konuda kalkan. İster covid olsun isterse basit bir mevsimsel grip bize içeriden en etkili desteği verecek olan yine kendimiziz. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile elbette..

Bağışıklık güçlendirici besinler:

1.MÜRVER MEYVESİ

Bağışıklık güçlendirici besinler

Kadim halkların bir numaralı ilacı olan bu meyve tam bir antioksidan deposu ve özellikle vücuttaki iltihapla mücadelede çok etkili. Laboratuvar çalışmalarında, bu meyveden elde edilen özütün bazı tip grip virüslerini engellediği görülmüş. 

2.DÜĞME MANTAR

Bağışıklık güçlendirici besinler

Mineral, selenyum, B vitaminleri, riboflavin ve niasin bakımından oldukça zengin. Mesela selenyum seviyeniz düşükse, daha şiddetli grip olma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca riboflavin ve niasin, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli.

3.KABUKLU DENİZ MAHSULLERİ

Kabuklu deniz mahsulleri (ıstakoz, istiridye, midye, karides, yengeç gibi) yoğun miktarda çinko içerdiklerinden virüsle mücadelede oldukça etkili besinlerdir. Çinkonun en bilinen başlıca özelliği ise beyaz kan hücrelerini oluşturmaya ve etkinleştirmeye yardımcı olmasıdır. Ayrıca, yaraları iyileştirme gibi bir özelliği de var çinkonun. 

4.BUĞDAY RUŞEYMİ

Buğday ruşeymi,  buğday bitkisini besleyen buğday tohumunun bir parçası hatta kalbi ve besin değeri açısından çok zengin. Çinko, antioksidan ve B vitamini deposu. Yemeklerinize, çorbalarınıza ekleyebilir hatta unlu tariflerde, normal unun bir kısmını buğday ruşeymi ile değiştirebilirsiniz.

5.YOĞURT

Bağışıklık güçlendirici besinler - yoğurt

Beslenme geleneğimizin baş rol oyuncusu yoğurtla ne kadar övünsek az kalır. Yoğurttaki mevcut Probiyotikler, soğuk algınlığının şiddetini azaltıyor ve bağırsak florasını düzenliyor.

6.ISPANAK

Ispanak

Ispanağın en önemli ancak az bilinen özelliği vücudumuzun yeni hücreler yapmasına ve DNA’yı onarmasına yardımcı olan folat içermesi. Aynı zamanda lif, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve daha fazlasına sahip. Bütün yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi maksimum fayda için çiğ veya hafif pişmiş olarak yemekte fayda var.

7.ÇAY

Beyaz, yeşil veya siyah hiç fark etmez. Her biri virüslerle savaşan polifenol ve flavonoid içeriyor. Bu antioksidanlar, hücreye zarar veren serbest radikalleri yok ediyor.

8.BROKOLİ

A ve C vitaminleri ile antioksidan çeşidi olan glutatyon içerir. Çok az pişmiş olarak (mümkünse buharda) yemenizde fayda var.

9.SARIMSAK

Bağışıklık güçlendirici besinler

Sarımsak sevmeyen ya da faydasını bilmeyen yoktur sanırım. Yemeğin lezzetini arttırmaktan çok daha fazlasını yapıyor sarımsak.. Çiğ sarımsak, bakteriler, virüsler ve mantarlarla savaşma yeteneği sayesinde cilt enfeksiyonlarını yenmeye yardımcı olur. Ayrıca tansiyon, kolesterol, sindirim sistemi sorunları gibi sayısız derde deva…

10.TAVUK SUYUNA ÇORBA

Bağışıklık güçlendirici besinler

Anne çorbası deyip geçmemek lazım. Tavuk suyuna çorbanın virüslere karşı etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Bu çorba, vücudumuzu grip virüsünden koruyan karnosin adı verilen bir kimyasal içeriyormuş. Hasta olduktan sonra ne kadar etkili ise öncesinde de o kadar koruyucu etkiye sahip..

11.NAR VE NAR SUYU

Eski Mısırlılar, narı, enfeksiyonları tedavi etmek için kullanırlarmış. Şahane bir antioksidan olan nar ve nar suyu vücudumuzun bakteri ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüs türleriyle savaşmasına yardımcı oluyor.

12.ZENCEFİL

Asya mutfağının vaz geçilmezi olan zencefil, özellikle çay ile tüketildiğinde mide bulantısını hafifletiyor. Ayrıca iyi bir antioksidan kaynağı. Unutmayın, antioksidanları doğrudan meyve ve sebzelerden aldığımızda vücudumuzda en iyi sonucu veriyor.

13.SOĞAN

Aynı sarımsak gibi soğan da mucize bir antioksidan. Çiğ tüketilebildiği içinse kullanım alanları çok geniş. Saç dökülmesinden kansere kadar faydalı olduğu bilinen bir gerçek.

14.KEMİK SUYUNA ÇORBA

Bağışıklık güçlendirici besinler

Kemik suyu, hücre yenilenmesini hızlandıran kolajen, glukozamin ve kondroitin içerdiği için bağışıklık sistemi üzerinde de çok etkili. Ayrıca kıkırdak yapısını onardığı için sakatlık ve yaralanmalarda da çok hızlı bir iyileşme sağlıyor.

15.NARENCİYE

C vitamini, virüslerle savaşta tartışmasız komutan pozisyonunda. Ayrıca vücutta depolanan bir vitamin olmadığından mutlaka günlük meyve tüketimine dahil edilmesi gerekiyor.

16. BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ D VİTAMİNİ


Araştırmalar, düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin soğuk algınlığı veya grip olma olasılığının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle günlük beslenmede D vitamini bakımından zengin besinlere yönelmek virüsle mücadelede en önemli şartlardan biri.

D Vitamini içeren besinler:

 • Ton balığı
 • Somon
 • Uskumru
 • Palamut
 • Tatlı patates
 • Balık yağı
 • Mantar
 • İstiridye
 • Karaciğer
 • Yumurta sarısı
 • Isırgan otu
 • Yulaf
 • Maydanoz
 • Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt
 • Tereyağı

En az C vitamini kadar öncelikli olması gereken bir vitamin D vitamini. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fark ettiyseniz bağışıklık güçlendirici besinler listesinin tamamı doğal besinlerden oluşuyor. Tüm bu besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi durumunda dışarıdan herhangi bir takviyeye de gerek kalmıyor. Ayrıca olumlu düşüncenin yaratım gücünü de unutmamak gerek. Yediğinizin faydalı olduğunu düşünerek yemek, faydasını en az ikiye katlayacaktır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi ile sağlıkla kalmanız dileğiyle..

Berna Yenigün
[email protected]

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Yöneticisi, BordoRuj.com Kurucusu