Kaygı İle Baş Etme Yöntemleri | Pandemi Süreci

Kaygı ile baş etme yöntemleri

Kaygı İle Baş Etme Yöntemleri | Pandemi Süreci

Kaygı ile baş etme yöntemleri – pandemi sürecinde yeni hayat: Hayatımızın seyrinde bizleri içine çeken olağanüstü durumlar bazen karmaşık hisler barındırıyor iç dünyamızda…

Hayatı derinden etkileyen, oldukça olumsuz ve travmatik sonuçları olan pandemi süreci kişilerin hayatında ciddi değişiklere yol açtı. Ev, iş ve okul hayatının iç içe geçmesi alışık olduğumuz ilişkisel sınırların değişmesi anlamına geldi ve bu değişim kuşkusuz aile yaşantısını ve gündelik pratiklerimizi yeniden yapılandırmamızı gerektirdi. Yeni sorumluluklar ve rollerimizle birlikte toplumun her kesimi salgından bir şekilde etkilendi. Kimileri için zorlayıcı ve sıkıntılı geçerken kimileri süreci avantaj olarak görüp, sükunetle hayatının anlamını sorgulamak için fırsata dönüştürdü. Koşuşturmaca bir hayatın içinde kaybolup gitmişken, aile bireyleri bir arada zaman geçiremiyorken adeta buna mecbur kalındı. Bu süreç sağlıklı bir nefesin, sevdiklerinize dokunabilmenin ve daha da önemlisi bizi biz yapan değerlerimizi hatırlattı.

Peki tüm dünyanın etkilendiği ve bizim dışımızda gelişen bu durumun kontrolünü sağlamak ve üstesinden gelebilmek için mücadele edip bu süreci en az hasarla nasıl atlatabiliriz? İçinde bulunduğumuz duruma karşı kaygı ile baş etme yöntemlerimiz neler olmalı?

Kaygı ile baş etme yöntemleri ve pandemi sürecinde yeni normale adaptasyon:

Kaygı ile baş etme yöntemleri

Karantina sürecinde eşlerin birbirlerine maruz kalmalarından dolayı aile içi ilişkiler de zedelenerek bundan payını aldı. Sorunların fazla büyümeden hızla çözülmesi, toplum sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu noktada evlilik terapisinin önemini ve hangi durumlarda ihtiyaç duyulduğunu daha önceki yazımda anlatmıştım. Ancak çiftlerin ve ailelerin terapi aşamasına gelmeden uygulayabileceği bazı kolay yöntemler de var:

  • Bu dönemde radikal kararlar almaktan kaçınmalısınız. Depresif ve yüksek kaygının hakim olduğu bir ruh halinde sağlıklı kararlar alamayabilirsiniz.
  • Ailece vakit geçirmeye fırsat bulmuşken sosyal medya detoksu yapmanızı önerebilirim. Hem corona virüsüyle ilgili doğru olmayan pek çok habere maruz kalmaktan, hem de birlikte vakit geçirmenin önünde bir engel teşkil ettiğinden cihaz kullanımına kısıtlama getirmeniz yerinde olacaktır.
  • Bütün gün birlikte vakit geçirmek tavsiye edilen bir durum değildir ancak her bireyin kendine ayırması gereken özel vakitleri olması gerekir. Kişilerin belli saatlerde kendilerini iyi hissettiren ve dinlendiren aktivitelerle meşgul olmaları psikolojik anlamda daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır. Aile içi birliktelik tabi ki çok önemlidir. Örneğin; birlikte yemek yemek, beraber oyunlar oynamak, yeni aktiviteler deneyimlemek ve eğlenceli filmler izleyip, kitaplar okumak aile bağlarınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır.
  • Bu süreçte evdeki rol dağılımının sağlıklı şekilde yapılması adil bir davranış olacaktır. Tüm yükün tek kişinin üzerinde olması hem fiziksel hem de psikolojik yıpranmaya sebep olabilir.
  • Hareketsiz kalmamak için ailece ev içi egzersizler, gevşeme ve nefes çalışmaları yapılması, hem beraber kaliteli vakit geçirme anlamında hem de sağlıklı kalmak için faydalı olacaktır.
  • Karantina sürecinde yaşanan stres zaman zaman kişiler arası gerginliğin artmasına sebep olabilir. Anne babalar çocuklarının kendilerini rol model aldıklarını unutarak onların yanında tartışabilirler. Böyle bir durumda sakin kalabilmek, süreci sevgi ve saygıyla yönetebilmek, çocuklarla duygu ve düşünceleri hakkında konuşmak ve süreci onlara doğru bir şekilde anlatmak oldukça önemlidir.

 

Unutulmamalıdır ki; zor zamanlar ilke ve değerlerimizin açığa çıktığı imkanlardır. Bu bir afettir. Afetler de travmatiktir. Bu ve benzeri durumlarda kötü hissetmek insan olmanın bir parçasıdır. Travmatik yaşantılar ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkilese de doğru başa çıkma yöntemlerini uygulayabildiğimiz sürece kazanan bizler olacağız. 

Sevgilerimle,

Duygu Çilingir

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı