Kıskançlık Mikroskoptan Bakar Sevgi İse Teleskoptan

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık Mikroskoptan Bakar Sevgi İse Teleskoptan

Kıskançlık, ilişkilerin en büyük düşmanı ve çiftlerin arasındaki en büyük sorunlar arasındadır. Şüphe, kurgu ya da mevcut rekabetin farkında olmaktan doğan bir ruh halidir. Kıskançlığı tetikleyen şey kişinin kimliği ve onun benlik algısıyla bağlantılıdır. Kadında da erkekte de kıskançlık hayatı yaşanmaz kılar ve bu bir davranış bozukluğudur. Ülkemizdeki bir bilimsel araştırmada eşe uygulanan şiddetin %70’i kıskançlık nedeniyle olduğu ortaya konmuştur.

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık doğuştan gelen bir davranış değildir, ergenlikten başlayan ve yaşlılığa kadar süren bir süreçtir. Kıskançlığın kökleri: Kişinin kendisini güçlü, bağımsız ve arzulanır hissetme talebine karşın, sevgi ve erotizm dolu yönelimlerden mahrum kaldığı, çaresiz ve küçük düşmüş hissettiği bir döneme verdiği gecikmeli bir tepkidir.

Eşler arası kıskançlığın nedenleri;

 • kişinin kendine güven sorunu
 • aşağılama
 • bazı kişilik özellikleri
 • değersiz hissetme
 • başkalarıyla karşılaştırma
 • eşin şüphelendiren davranışları
 • karşı tarafın sevgisini ifade etmede eksiklikleri
 • terk edilmeyle ilgili aşırı korkular
 • karşısındakiyle kendini sürekli kıyaslama
 • diğer insanları tehdit olarak algılama
 • şizofreni gibi bazı bozukluklara neden olan hastalıklar
 • aşırı alkol alma ve uyuşturucu madde kullanma ile ilişkilidir.

 

Evliliklerde kıskançlık; sorun yaratan meselenin duygusunun kendisi değil, kişinin bu duyguya nasıl tepki verdiği ve duygusunu nasıl yönettiğidir. Sevgi, güven, fedakarlık ve bağlılık gibi eşler arası iletişimi en çok etkileyen duygulardan birisidir. En çok da kıskanılan eşi etkiler ve evlilik ilişkisini hiç farkına varmadan yavaş yavaş zehirler. Bu nedenle kıskançlık duygusu akıllıca yönetilmelidir.

Kişinin günlük yaşamını etkileyecek şekilde sıkıntı oluşturması, yersiz şüphe ve alınganlıklara yol açıyorsa ve diğer insanların yaşam alanlarını kısıtlamaya kadar gidiyorsa yaşanan durumun ruhsal bir sorun olabileceği mutlaka dikkate alınmalıdır. Kıskançlığın en çok görüldüğü ruhsal sorunlar arasında paranoid kişilik bozukluğu bulunmaktadır.

Ne yapmalı?

Aynı zamanda kıskançlık, yapılan somut bir davranışa dayanmadığı sürece ve duyguları zedelemediği müddetçe ilişkiyi besleyip zenginleştirici bir rol oynar. Az miktarda kıskançlık evlilikte eşler arası bağı güçlendirir ve ilişkiyi diri tutar. Fakat kıskançlığın yarattığı sorunların büyümemesi için kesinlikle açık iletişim şarttır. Sevdiğiniz insana sevgiyle yaklaştığınızda ve iyi davranışlar sergilediğinizde o da size aynı şekilde yaklaşacaktır belki de kıskançlığı doğuran nedenler ortadan kalkacaktır.

Olumsuz duygularla baş etmenin yolu, onların yerini olumlu duygularla doldurmaktır.

Sevgi, yakınlık ve şefkat gibi…

 

DUYGU ÇİLİNGİR

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

İlgili yazı: Evlilik Terapisi Nedir?

Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı