Yemek Tarifleri ve Ortak Sorun | Tarif Aynı ama Lezzeti Farklı

Yemek tarifleri

Yemek Tarifleri ve Ortak Sorun | Tarif Aynı ama Lezzeti Farklı

Yemek tarifleri ve ortak sorun; tarif aynı ama lezzeti farklı, neden? Hepimizin yaşadığı bir soruna değineyim bugün. Bizi çok cezbeden bir tarife rastlıyoruz, ya da bir yemeğin lezzetine doyamıyoruz ama uygulamaya kalktığımızda istediğimiz sonucu alamıyoruz. Gerçekten çok tatsız! Ayrıca, hem zaman, hem emek, hem de para kaybı. Peki neden böyle oluyor? Orijinalini yapanlar mı çok yetenekli, yoksa biz mi beceremiyoruz? İkisi de değil!

İyi bir tarife sadık kaldığımız ve bazı noktalara dikkat ettiğimiz sürece başarı şansımız çok yüksek aslında.

Yemek tarifleri ve daha lezzetli yemek yapabilmenin yolları:

Bunun için bazı değişmez ve çok önemli kurallar var tabii ki;

 1. Öncelikle, seçeceğimiz malzemelerin olabildiğince kaliteli ve taze olması gerekiyor. Mutlaka organik olması gerekmez ama en azından üreticisinden emin olmakta fayda var.
 2. Satın alırken, ürünlerin olgunluk, boyut veya şekil gibi özelliklerinin kullanılacak tarife uygun düşmesi de bir başka önemli kural. Yeşil muz/olgun muz, ince bulgur/iri bulgur veya közlemelik tombul patlıcan/kebaplık kemer patlıcan gibi…
 3. Yukarıdaki kurallara ek olarak, ürünlerin mümkünse yerli üretim olması da önemli. Çünkü böylece, gıdaların uzak bölgelerden bize ulaşana kadar bozulmaması için uygulanan kimyasal katkıları, hem sağlık açısından, hem de yemeğin lezzetini bozmamasını açısından, bertaraf etmiş oluyoruz. Hem de karbon ayak izini azaltıyoruz.
 4. Tarif seçimi ise bir başka çok önemli konu. Kendinize uygun, malzemelerini doğru temin edebileceğiniz, mutfağınıza ve sizin pişirme alışkanlıklarınıza uygun tarifler seçmek daima başarılı sonuçlar verecektir.
 5. Seçilen tarifin hangi sıralama ve zamanlamaya göre uygulanacağının iyi organize edilmesini ise asla göz ardı etmemek gerekiyor. Bunun için, profesyonel mutfaklarda ‘mise en place’ denilen, malzemelerin önceden hazır hale getirilmesi, işlem sıralamasının baştan planlanması, pişirme aşamasında olabilecek birçok aksaklığı önleyecek, ve bu da elbette lezzete olumlu olarak yansıyacaktır.
 6. Pişirme sırasında mutfak düzeninin önemli olduğu kadar kullanılacak mutfak gereçlerinin seçimi de çok önemli. Fakat uygun gereç, pahalı gereç anlamına gelmiyor. Mutfağınızdaki araç gerecin az ve öz ama doğru olması yeterli. Örnek olarak, pişecek yemeğin miktarına uygun büyüklükte ve materyalde tencere seçmek, doğrama, soyma, fileto çıkarma gibi işlemler için uygun ve keskin bıçaklar kullanmak hem işinizi kolaylaştırır, hem de lezzet kaybını önler.
 7. Belli başlı kuralların sonuncusu ise, pişirdiğiniz yemeğin, türüne göre, en az bekleme süresi ile en taze şekilde sofraya konmasının lezzet açısından kesinlikle büyük fark yaratacağıdır.

Son olarak da, ızgara sebze veya salatalarınıza çok yakışacak kolay bir sos tarifi ile yazımı noktalayayım;

YOĞURT SOS TARİFİ:

Yoğurt sos by Sevinç Uzcan

 • 1 bardak yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı hardal
 • Yarım limonun suyu
 • Çeyrek demet taze nane
 • Çeyrek demet maydanoz
 • 1 küçük salatalık
 • Çeyrek demet taze fesleğen

Nane ve maydanozun yapraklarını, fesleğen dışındaki bütün malzemelerle birlikte incecik olacak şekilde blender’dan geçirin ve bir kâseye alın. Kararmaması için son aşamaya bıraktığımız taze fesleğen yapraklarını yıkayın ve ince ince doğradıktan sonra kâsedeki karışıma ilave edin.

Sosunuz hazırdır, afiyet olsun.

Sevinç Uzcan

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı

Bize Instagramdan ulaşmak için tıklayın

 

Etiketler »
, ,
Sevinç Uzcan
[email protected]

Gastronomi ve İyi Yaşam Yazarı