Lohusa depresyonu

Lohusa Depresyonu | Endişeden Yaratılan Yaşam ve Annelik

Lohusa depresyonu: Anne olmak, görmeden önce bir ruhu sevmek ve bilmektir. Hayatta kalmak için tamamen size bağlı bir yaşam sürdüren bir canlıyı içinizde büyütmektir. Uykusuz geçen geceler, hamilelik sancıları, acıları, doğum sonrası izleri ve yaraları…
Kişiliği ve öncelikleri değiştiren bir olgudur anne olmak. Kendisinden bir insan çıkarmak hiç bir manada kolay değildir. Fiziksel değişiklikler olduğu gibi ruhsal değişimlere de hazır olmak gerekir.
Hamilelik dönemi bir anne adayı için sevinç, heyecan, mutluluk gibi duyguların yanı sıra zaman zaman korku, endişe gibi duyguları da getiren, inişli çıkışlı duygu durumlarına neden olan bir dönemdir. Bu nedenle de hamilelikteki hormonal değişikliklerin de etkisiyle anne adaylarının bir kısmında depresyona kadar varan duygu-durum değişiklikleri görülebilir.  Peki, annelerin doğum sonrası dönemlerde sık yaşadıkları “annelik hüznü” ile daha az yaşanan “doğum sonrası çöküntü” ya da lohusalık depresyonu hakkında neler biliyoruz?

Lohusa Depresyonu mu, Annelik Hüznü mü?

Lohusa depresyonu

Doğum sonrası dönem doğumu takip eden ilk 4 haftadır. Gebelik ve doğum doğal bir döngü gibi gözükse de, kadın için stres etkenidir ve her kadın kaygı yaşar. Bu dönem kadın için en hassas dönemlerdendir. Yapılan araştırmalarda kadınların doğumdan sonra beyin yapısında serotoninin azaldığı, dopaminin arttığına dair bulgular mevcuttur. Aynı zamanda östrojen ve progesteron da düşer. Buna bağlı olarak annede ağlama nöbetleri, güçsüzlük, halsizlik, sıkıntı, uyku bozuklukları, sinirlilik, bebeğe karşı ilgisizlik, yorgunluk, dikkat azlığı, aşırı endişe, iştah sorunları ve bebekle ilgili aşırı kaygı oluşabilir.
Hamilelik sonrası dönem, yeni doğum yapmış kadınların %80’inde görülür. Yakınmalar 3-10 gün arasında başlar ve genellikle 2. haftanın sonunda azalır. Annelik hüznü yaşayan kadınların %20’sinde çöküntü gelişebilir. Doğum sonrası çöküntü ise kadınların %10-15’inde görülür. Annelik hüznüne göre daha ağır bir tablodur. Hamilelik sonrası depresyon doğumdan sonra ilk üç ayda görülebilir veya daha sonrada ortaya çıkabilir. Doğum sonrası çöküntü yaşayan kadınlar annelik rolüne ilişkin;

 • Kaygı
 • Suçluluk duygusu
 • Yetersizlik duygusu
 • Ölüm korkusu

gibi duyguları çok sık yaşarlar. Daha sonraki gebeliklerde doğum sonrası çöküntü yaşandıysa bu oran artar. Annelik bunalımı; aile hayatı, anne-çocuk ilişkisi ve çocuk gelişimi açısından olumsuz bir süreç oluşturur. Bebeğin sağlıklı gelişiminde ilk 6 ay önemlidir. Doğumdan sonraki 6 ay çocuğun anne sütü ile beslenmesi önerilir. Psikolojik olarak çöküntüde olan bir annenin çocuğunu yalnızca anne sütü ile beslemesi beklenemez. Çöküntü yaşayan annelerin çocuklarıyla daha az oyun oynadıkları ve çocuklarda davranış sorunları görülmesi oranı oldukça fazladır.

Neler Yapabiliriz?

Lohusa depresyonu

Doğum sonrasında anne fiziksel ve psikolojik olarak güçsüz düşer. Bu dönemde annenin yalnız kalmaması önemlidir. Anne bireysel ve grup terapilerine yönlendirilebilir. Yaşadığı çöküntü şiddeti yüksekse doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanabilir.

Ve tüm bu zor dönemlere rağmen anne olmak, her ne kadar güç ve meşakkatli olsa da insana derin mutluluklar veren, yaşama sevinci aşılayan ve bütün bu güzel duyguların toplamından oluşup, sonsuzluğu kucaklayan tarifi imkansız, yaşanan ve yaşatan her şey demektir.

DUYGU ÇİLİNGİR
Sosyolog & Aile Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Duygu Çilingir
Duygu Çilingir
[email protected]

Sosyolog- Aile, Evlilik ve İlişki Danışmanı

16 Yorum
 • Avatar
  Derya
  13:56, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Lohusa depresyonunu herhalde en yorgun yaşıyanlardan biriyim ama insan bu durumu yaşarken ne oldugunu bilemiyor oyuzden bu tarz uzmanlardan yazılar okumak insana çok iyi geliyor tesekkur ederim duygu hanım kendi adıma

 • Avatar
  Elvan
  14:04, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Hamilelik sonrası depresyonunu çoğu anne ve yakınları anlayamıyor malesef.Bu durum eşler arasında büyük sorun teşkil ediyor aslında.Yazida bu çok güzel bir şekil de açıklanmış, emeğine sağlık Duygucum. Her yeni annenin ve anne adayının bilmesi gereken bir konu.

 • Avatar
  Seda
  14:06, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Merhabalar çok doğru ve güzel bir yazı tebrik ederim iyi ki varsiniz

 • Avatar
  Lale
  14:23, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Kesinlikle o dönemde yaşadıklarımı anlatan bir yazı kaleminize sağlık.

  • Avatar
   Aliye
   14:59, 14 Aralık 2020 Cevapla

   Emeğinize sağlık.farkındalık oluşturan konu.

   • Avatar
    Betül
    18:46, 14 Aralık 2020 Cevapla

    Annelik hamilelikten baslayan cok hassas bir süreç, lohusalik depresyonunu anlatan cok guzel bir yazi, bebeklik ve erken cocukluk dönemi hakkinda da makaleler bekliyoruz sosyolog duygu hanimdan, takipdeyiz:))

 • Avatar
  Merve
  14:57, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Her annenin yaşadığı durumlara değinmişsiniz çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 • Avatar
  Bahar
  15:39, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Yine muhteşem ve rahatlatıcı bir paylaşım.Terapilerinizden de hep olumlu sonuç aldık bunun içinde size çok teşekkür ederim Duygu hanım. Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum ve çok faydasını görüyorum emeğinize çok teşekkürler.

 • Avatar
  Elif
  15:58, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Kesinlikle çok faydali harika bir yazı..

 • Avatar
  Gamze
  16:12, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş

 • Avatar
  Damla Mutlu
  17:40, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Doğum sonrası hem fiziksel değişim hemde sosyal hayatın etkilenmesi nedeniyle hiç bir depresyon süreci olmasa bile destek alınması gerektiğini düşünüyorum. Dünyaya bir canlıyı getirmek, yaşanan süreç ve alınan sorumluluklar… tek başına çok zor geçecek bir dönem ve uzman desteği bu süreci daha sağlıklı geçirebilmeyi sağlar. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık 🙌🏾

 • Avatar
  Aylin
  18:01, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Duygu Hanım sizi uzun zamandır sosyal medyadan takip ediyordum çok değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için minettarız. Öğrenmenin yaşı yoktur sayenizde çok şey öğreniyroz iyiki varsınız.

  • Avatar
   İrem
   23:45, 14 Aralık 2020 Cevapla

   Tebrikler emeğinize sağlık. Bilgilendirmeler güncel ve yararlı. Teşekkür ederim..m

   • Avatar
    Melike kormaz
    08:15, 16 Aralık 2020 Cevapla

    Paylaşımlarınız için çok teşekkr ederim.

 • Avatar
  Şerifenur banu
  20:49, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Lohusa dönemini yaşayan birisi olarak birikimlerinizle bilgileniyor ve bu süreçlerde destekcimiz olduğunuz icin tesekkur edereriz.

 • Avatar
  Serpil
  23:48, 14 Aralık 2020 Cevapla

  Bilgilendirmelerinizle tüm annelerimiz daha bikinclenecektir. Teşekkür ederim

Yorum yap