Uçucu Yağlar ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

uçucu yağlar

Uçucu Yağlar ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçucu yağlar nasıl olmalı ve kullanırken nelere dikkat edilmeli: Ev yapımı güzellik tariflerinde uçucu yağlardan sıkça faydalanıyoruz. Ayrıca sadece evde yaptığımız kozmetiklerin değil bazı küçük tedavi uygulamalarının da vazgeçilmezi uçucu yağlar. Ne var ki doğala yönelme çabamız bu noktada da ticari kaygılara kurban gidebiliyor. Piyasada güvenilir olan/olmayan bir çok markaya ait uçucu yağlar mevcut. Maalesef ki güvenilir olmayanlar uygun fiyatları nedeniyle çok tercih edilmekte ve çok tercih edilen olmak da güvenilirlik referansı gibi algılanmakta.

Öncelikle uçucu yağların nasıl elde edildiğini bilirsek ne kadar kıymetli olduklarını anlamamız ve piyasada dolaşan ucuz uçucu yağların aslında ne olduklarını tahmin edebilmemiz daha kolay olacaktır. Yaptığı ürünleri bizzat deneyimlediğim, ilmine ve titizliğine son derece güvendiğim Akağaç Sabun Markasının Kurucusu Sevgili Gamze’den bizi bu konuda aydınlatmasını rica ettim. Meraklıları instagram sayfasına buradan ulaşabilirler. 

Uçucu yağlar nasıl elde edilir? Gamze anlatıyor:

Ev yapımı kozmetikler için vazgeçilmez olan uçucu yağları satın alırken veya kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var;

Saf uçucu yağlar bitkilerin yaşam güçlerini içerirler aslında. Doğal olarak elde edilirler ve kullanırken dikkat ve bilgi gerektirirler. Uçucu yağlar ilgilenilen yağa göre bitkilerin farklı kısımlarından elde edilirler; çiçeklerinden, taç yapraklarından, gövdelerinden, meyve kabuklarından, reçine veya köklerinden.. Damıtma, sıkma, çözücü ayrıştırması, efloraj ve süper kritik karbondioksit (co2) çözeltisini içeren farklı ayrıştırma yöntemleri vardır. Bu işlemler kullanılan bitkiye bağlıdır. Portakal, limon, bergamot, greyfurt kabukları sıkılarak elde edilir.
Lavanta, adaçayı, papatya gibi bitkiler ve çiçekler ise damıtılır. Saf uçucu yağların elde edilmesi için çok büyük miktarda bitki kullanılır.

Satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev tipi kozmetiklerimizi hazırlamak için kullanacağımız sabit ve uçucu yağları satın alırken dikkatli olmalıyız!
Bu çok değerli yağlar elde edilebilirlikleri ve elde edilme yöntemleri ile fiyat açışından büyük farklılıklar gösterirler. Çok ucuz ve her biri aynı fiyatta olamaz. Pek çok aktar ve benzer tedarikçilerde lavanta ile gül yağının aynı fiyatta olduğunu görebilirsiniz. Bu mümkün olsa güzel olurdu ancak değil. Bunların pek çoğu maalesef kimyasal yolla elde edilen sentetik aromalardır.

Her zaman kendinden damlalıklı, koyu amber renkli şişede, dolu olarak paketlenmiş saf uçucu yağları satın alın. Yağın etiketinde;

  • bitkinin hangi kısmının kullanıldığı
  • hangi ülkede yetiştiği
  • Latince isminin olup olmadığına dikkat edin.
  • Satıcının yağın analizini verip veremediğini sorun “gerçek, kaliteli” uçucu yağı satın aldığınızdan emin olun.

Evde kendimiz ve ailemiz için yaptığımız cilt bakım ürünlerinden en üstün faydayı sağlayabilmek ve kendimiz için uygun yağları satın alarak oluşturacağımız kilerimiz için ilk etapta küçük oranda yağlar satın almak, sevdiğimiz ve hem ruhumuza hem cildimize iyi gelecek yağı bulmamız açısından kolaylık olabilir.

Gerçek ve saf uçucu yağlar kullanıldığı bitkinin konsantre hali ve özüdür. Bu nedenle kullanırken dikkat gerektirir. Yağları gözümüze sıçratmamak, seyreltilmemiş şekilde cildimize sürmememiz gerekir.
Saf uçucu yağlar ahşap yüzeylere ve kumaşlara zarar verir, bu nedenle ahşap mobilyaların üstüne koymamak ve uygun depolamak gerekir. Eğer cildinize sıçrayacak olursa, cildinizi veya gözlerinizi zeytinyağı ya da tatlı badem yağı gibi sıvı yağlar ile silebilirsiniz. Su yağın dağılmasını kolaylaştırır bu nedenle su ile durulama yapmayın.

İşin uzmanı anlattı uçucu yağların önemini ve dikkat edilmesi gerekenleri. Sadece kendimiz yaparken değil, eğer ev yapımı kozmetik satın alıyorsak yapanın da hangi malzemeyi kullandığını sorgulamamız gerekir bence. Hangi steril şartlarda yapıldığı kadar hangi malzemenin de kullanıldığı çok önemli. Yazının başında da dediğim gibi, doğala yönelme çabamızda ticari kaygıların esiri olmayalım. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım…

Sağlık ve güzellikle kalın 🍀