Çocuklarda Kaygı Yönetimi İçin Öneriler | Covid-19

çocuklarda kaygı yönetimi

Çocuklarda Kaygı Yönetimi İçin Öneriler | Covid-19

Çocuklarda kaygı yönetimi: Bütün dünyayı etsi altına alan Covid-19  salgını sırasında evlerimize kapandığımız bugünlerde iyilik hallerimizin ve dayanıklılığımızın azaldığı dönemler yaşıyoruz insanlık olarak. Kaygılı, korkulu, tedirgin ve belirsizlikler içinde yaşarken alınan tedbirlerin gerekli ve olması gereken durumlar olduğunu bilmeliyiz. Yaşadığımız kaygı düzeyi sağlıklı olduğu sürece bizleri virüsten korumak için dikkatli davranışlar göstermemize yardımcı olacak bir aracı olduğunu unutmamalıyız. Çocuklarda da durum yetişkinlerden farklı değil. “Çocuk psikolojisi ve pandemi süreci” isimli yazımda bu konuya değinmiştim.

Çocuklarda Kaygı Yönetimi:

Çocuklara bu dönemi yaş seviyelerine göre anlayacağı dilde anlatılmalıdır. Özellikle küçük yaş grubu ve okul çağı çocukların çok fazla haberlere maruz bırakılmaması, yanlarında felaketleştirici konuşmalar yapılmamalıdır.

Covid-19 salgınından etkilenen insanlar için yardım eden pek çok kişi olduğunu, sağlık çalışanlarının, hastanelerin, devletlerin ve toplumun elinden geleni yaptığını çocuklara anlatmak, işler yoluna girmediğinde yardım edecek insanların olduğunu bilmek onları rahatlatacak ve belirsizliğin getirdiği kaygıdan da uzaklaştıracaktır.

Süreç boyunca sevdiği insanlarla online olarak iletişimin sürdürmek hem sevdiklerinin iyi olduklarını görmesi hem de ihtiyacı olan sosyal ilişkilerinin devam etmesi için iyi olacaktır.  Çocuğunuzla konuşurken mutlaka onun sorularına yer verin, ne hissettiğini sorun ve çocuğunuzu dinleyin. Kafasına takılan sorularını sormasına izin verin ve olabildiğince dürüst ve yaşına uygun bir şekilde yanıtlayın.

Hatta kendi duygu ve düşüncelerinizi de ölçülü bir biçimde konuşmanız çocuğa yalnız olmadığını da hissettirecektir. Bu tarz bir diyalog sayesinde çocuklar kaybettikleri o güven duygusunu tekrar kazanabilirler. Yaşanan yeniliklere uyum sağlayıcı, kolaylaştırabilecek çözüm yolları ve baş etme yöntemlerini çocuklarınızla beraber geliştirmek hem ebeveynlere hem de çocuklara iyi gelecektir.

Bu dönemde yapılabilecek aktiviteler:

  • Olağan duygu ve düşünceleri konuşmak, paylaşmak
  • Akşam yemekleri birlikte yemek yemek, Sohbet etmek
  • Aile saati belirleyip ailece zevk alacakları aktivitelere yönelmek
  • Kutu oyunları oynamak,
  • Müzik dinlemek, dans etmek,
  • Resim yapmak ve yapılan resimlerden sergi oluşturmak,
  • Çocukla birlikte yeni rutinler (ders çalışma saatleri, ailece oyun oynama saati vb gibi) oluşturmak
  • Eski rutinleri (yatma saati, diş fırçalama rutinleri vb gibi)  koşullara uyarlayarak devam ettirmek
  • Sinema geceleri düzenlemek, faydalı etkinlikler arasında olacaktır.

Hayatla olan bağları koparmadan yaşamın devam ettiğini göstermek hem kendinize hem çocuğa iyi gelecektir.

Sevgilerimle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı