Astrolojide Satürn ve Önemi | En Zor Derslerle Gelen Ödüller

Astrolojide Satürn

Astrolojide Satürn ve Önemi | En Zor Derslerle Gelen Ödüller

Astrolojide Satürn ve önemi: Doğum haritanızdaki Satürn konumu kendinize güvenme yolunda muhtemelen en yoğun iç savaşlarınızla karşılaşacağınız yaşam alanlarına dair içgörüler sunar. Oğlak burcunun yönetici gezegeni olan  Satürn’ün dersleri, yaşam yolunda karşınıza çıkan zorluklarda sebat etmenizi ve adım adım ustalığa doğru ilerlemenizi gerektirir. Peki ya diğer gezegenlerin Satürn ile olan konumları? Satürn diğer gezegenlerle uyum içindeyse, bu size güçlü bir müttefik verir. Ancak Satürn’ün zor yanları sınırlama veya gerginlik yaratır. Örneğin, Venüs’e bir kare, kişinin kendini izole hissetmesine ve mutlu ilişkilerin önünde pek çok engelle karşılaşmasına neden olabilir. Satürn, yarattığı kendinden şüphe bulutu nedeniyle depresyonla da bağlantılıdır. Ancak Satürn, bu gizemli yerleşik baskıların, korkuların, kayıpların, vb. üstesinden gelmek adına “ruhun karanlık gecesinde” yürümek zorunda olduğunuz için kendinize olan inancınızı oluşturur.

Astrolojide Satürn ve Doğum Haritasındaki Önemi:

Doğum haritanızda Satürn konumunun denk geldiği burcu ve denk geldiği evi bildiğinizde, bu öğretici gezegenin yaşam yolunda karşınıza ne gibi dersler çıkaracağını anlamanız daha kolay olacaktır. Ve bu göksel görev ustasının hangi niteliklere hakim olmanızı istediğini görmeye başlayacaksınız. Satürn döngüsü beraberinde zamanın baskısını ve genellikle kendi ölümlülüğümüzün ilk farkındalığını getirir. Ama ne mutlu ki aynı zamanda disiplin, odaklanma ve olayları daha net değerlendirebilme noktasında umut da vaat eder… Hala neyin mümkün olup olmadığını anlamamıza ve yolumuza devam etmek için gerekli değişiklikleri yapmamıza da fırsat tanır.

Satürn Döngüsü Nedir?

Satürn’ün doğumumuz sırasındaki konumuna tekrar geri döndüğü ilk zaman (1 döngü yaklaşık 29.5 yıl sürer)  yirmili yaşların sonlarıdır. Bu döngü, astrolojik olarak en önemli zamanlardan biridir, kendimizle ve hayattaki görevimizle yüzleşme zamanı. Bazen kim olduğumuzu daha tam keşfedemeden bazı seçimler yapmak zorunda kalırız. Satürn döngüsünde, bu seçimlerden bazılarının gerçek kaderimizle uyumlu olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer hoyrat ve tutkulu bir düşünce tarzına yatkınsak, Satürn; temelin ayaklarımızın altında çözülmesine neden olacaktır. Bu dönemler bizim için büyük bir kargaşa, stres, yeniden değerlendirme ve değişim zamanları olabilir. Bazıları içinse doğru yolda olduğunun habercisi… Ve bir sonraki döngüde ise (45-50’li yaşlar ve sonları) ekilen tohumların meyveleri, hak edişler, ödüller. Tabii eğer ders alınmışsa.

Yunan Mitolojisinde Satürn:

Gökbilimciler arasında “Güneş Sisteminin Mücevheri” olarak anılan Satürn, çıplak gözle görülebilen en uzak gezegendir. Jüpiter gibi, hidrojen ve helyumdan oluşmuştur ve Dünya’dan 578 kat daha güçlü bir manyetik alana sahiptir. Galileo ilk olarak 1600’lerin başlarında teleskopu aracılığıyla Satürn’ün halkalarını gördü. Günümüzde NASA bilim adamları, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferini incelemektedirler çünkü Titan, yaşamın desteklenmesi için Dünya ile aynı yapı taşlarından bazılarına sahiptir.

Yunan Mitolojisinde ise Satürn, doğduktan kısa bir süre sonra yavrularını yediği bilinen Zeus’un babası Tanrı Kronos’du. Hükümdarlığını kaybetme korkusu ile sergilediği bir davranıştı bu. Ancak annesi tarafından korunan Zeus, babasıyla yüzleşmek için geri döndü ve Kronos’un korkuları ölümüne neden oldu. Benzer şekilde, en çok korktuğumuz şeyi baskılarsak, sonunda bizi yok eder. Satürn, cezalandıran baba olarak tasvir edilmiştir, aynı zamanda hayatı kısaltan Azrail olarak da tasvir edilmiştir. Ölüm nihai sondur ve zamanın babası olan Satürn, yaşam görevimizi yerine getirme arayışımızda aciliyete ilham veren bir bilgedir aslında.

Astrolojide Satürn-Büyük Malefik:

“Büyük Malefik” olarak da bilinen Satürn’ün hareketleri eskiden korkuyla gözlemlenir ve astrolojik harita yorumlarında bu hareketler eksiklikler, kötü şans, büyük kayıplar veya cezalandırıcı koşullar olarak yorumlanırdı. Artık Astrolojide Satürn daha dengeli bir bakış açısıyla ele alınıyor çünkü biliyoruz ki en zor derslerinin ve deneyimlerinin çoğu en kıymetli, en zor kazanılan ödüllere götürüyor. Örneğin, kendi kendine yetebilen bir insan, Satürn ile ilgili birçok zorlayıcı açıya sahip olmasına rağmen sonunda üstesinden gelebildiği her şey için hayranlık duyulan bir insan olabilir. Ve bu insan artık, derin yoksulluktan kurtulmuş, her eğitim fırsatından yararlanmış ve belki de toplum gözünde bir çok başarıya imza atmış bir kişi olabilir. Satürn’ün armağanı, kendi yolumuza odaklanmamızı sağlayan baskıdır. Bu armağan, Oğlak burcu gibi ciddiyetle, bazı hedeflerin daha fazla iç disiplin gerektirdiğini bilmek ve baskıya rağmen odaklanabilmektir. Jüpiter, bu inancı, iyimserliği ve tüm sıkı çalışmanın karşılığını alacağına dair olan güveni dengeler fakat Satürn başarı sözü vermez, ancak gerekli adımları atarak ve dikkat dağıtıcı unsurlara ve şüphelere rağmen yola sadık kalarak, sonuç ne olursa olsun Satürn onaylı ustalığı kazanmaya başlarsınız. Sarsılmaz bir özgüvene giden yoldur bu yol.

Satürn’ün etkisi ağır ve sınırlayıcı görünebilir, ancak bu, fiziksel dünyanın doğasıdır. Ellerinizi havaya kaldırdığınızda ve bunalmış, hareketsiz, depresif olduğunuzu hissettiğinizde, başka birinin hayatınızın otoritesi olması fikri size cazip ve kolay görünebilir. Bu yetki bir patrona, ebeveyne, eşe, öğretmene, arkadaşa ve hatta kafanızın içindeki cezalandırıcı bir sese bile verilebilir. Ama unutmayın ki ancak yeterince dibe indiğinizde, kendinizi yukarı çekmeye ve kendi kendinizin patronu olmaya karar verirsiniz. Satürn’ün doğum haritanızdaki burcu ve ev konumu, bu yaşamsal fırtınaların muhtemelen nerede gerçekleşeceğini anlamanız konusunda size yol gösterecektir.

Satürn döngülerinde yolunuzun açık olması dileğiyle…

Not: Bu yazı BordoRuj Astroloji Servisi tarafından liveabout.com/astrology ‘de yayımlanan ilgili yazılardan derlenmiştir.