Çocuklarda İletişimi Güçlendirmek | 5 Sevgi Dili

Çocuklarda iletişimi güçlendirmek

Çocuklarda İletişimi Güçlendirmek | 5 Sevgi Dili

Çocuklarda iletişimi güçlendirmek: Her çocuğun duygusal deposu vardır. Bu depo çocukluk ve ergenlik dönemindeki gelişimsel olarak büyüme zorluklarını atlatmaları için duygusal güç verir. Çocuklarınızın, potansiyellerini ortaya çıkarmak, istedikleri hedefleri yakalayabilmek için duygusal depolarını dolu tutmak gerekir. Peki, bu depolarını nasıl doldurmak gerekir? Elbette sevgiyle…

Çocuklarınızın duygusal depolarını koşulsuz sevgiyle doldurmak gerekir. Sağlıklı şekilde büyüyüp yaşaması için gereken özel bir sevgiyle. Çünkü gerçek sevgi daima koşulsuzdur.

Koşulsuz sevgi; onu olduğu gibi kabul etmek demektir. Çocuğunuzun görüntüsü, becerileri, güvenirliliği, başarısı, zaafları ne olursa olsun bazı davranışları kötü olsa bile kendisini her zaman sevdiğimizi göstermemiz gerektiği anlamına gelir. Çocuğunuzdan beklentileriniz nasıl olursa olsun çocuğunuz nasıl davranırsa davransın sizin sevginizi hissetmesini sağlamaktır.

Ebeveynler çocuklarını eğitmesi ve disipline etmesi gereken, hayatlarında yol gösterici rehberdirler. Çocuklar ve ergenler sınırlara her zaman ihtiyaç duyarlar. Ancak şu da bir gerçektir ki duygusal depoları boş olan, koşulsuz sevgi verilmeyen çocukları eğitmek ve disipline etmek zordur. Sevilmeme duygusu, güvensizlik, utanca boğulma, suçluluk, korku, kaygı gibi olumsuz duygular hissettiği bir aile ortamı olduğu taktirde çevreden iyi davranışları örnek almayı içsel olarak reddedecektir.

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde yaşanan çatışmaları önlemek için çocuğunuz hangi gelişim döneminde olursa olsun çoğunuzun koşulsuz sevgi ihtiyacını karşılamanız gerekir. Çocuğunuzla sevgi dolu bir ilişki yaşayarak keyif alacak anılar biriktirmek için önce en çok hangi sevgi dilinden anlıyorsa sevginizi o dilde koşulsuz şekilde ifade etmeyle başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun sevgi dilini öğrenmek ve koşulsuz sevgi ihtiyacını karşılamak size yol gösteren bir ışık gibidir. Her çocuğun baskın bir sevgi dili vardır. Bu sayede ebeveyninin sevgisini en iyi şekilde anlar.

Her çocuğun sevgi alışı kendine özgüdür. Çocukların (hatta herkesin) duygusal sevgiyi anlayıp konuştukları beş sevgi dili vardır. Sevgi dillerinin hepsini hissetmeye ihtiyaç duyarlar fakat baskın olan sevgi dili daha çok ön plandadır. Bu sevgi dilleri ise:

    1. fiziksel temas
    2. olumlama sözleri
    3. kaliteli zaman
    4. hediyeler
    5. hizmet davranışlarıdır

Çocuklarda İletişimi Güçlendirmek İçin 5 Sevgi Dili:

1-Fiziksel temas:

Sevgi dillerinden fiziksel temas sevgiyi gösterebilecek en kolay yollardan biridir. Bu sevgi diline sahip olanlar sarılmak, öpmek, saçını okşamak, sırtını sıvazlamak, omuzuna koluna kibarca dokunmak, güreşmek, omuzda taşınmak gibi sevgi dolu dokunuşlara ihtiyaç duyarlar. Fiziksel temas ile gösterilen sevgi hem zihinsel hem bedensel olarak huzurlu olmasına aynı zamanda duygusal gelişimine olumlu yönde destek olacaktır.

2-Çocuklarda İletişimi Güçlendirmek – Olumlama sözleri:

Sevgi dillerinden olumlama sözleri çocuğunuzun ilgi alanları ve becerilerini yakından gözlemleyip bu alanlar doğrultusunda pozitif anlamda sözlü yönlendirmeler yapmaktır. Sevgi dolu notlar hazırlayarak çantasına veya çalışma masasına bırakmak, başarılarına vurgu yaparak takdir etmek, cesaretlendirici sözler söylemek, sevdiğinizi söylemeyi alışkanlık haline getirmek, aranızda özel bir sevgi sözcüğü oluşturmak gibi yöntemler olabilmektedir. Hata yaptığındaysa yardımcı olacağınızı söyleyerek niyetinin iyi olduğunu bildiğinizi gösterecek kelimelerle ifade etmektir.

3-Hizmet davranışları:

Sevgi dillerinden hizmet davranışları birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerin listesini oluşturarak beklenmedik zamanda içlerinden birini beraber yapmak, özel kahvaltılar hazırlamak, ilgilendiği spor dalında antrenmanlara yardımcı olacak egzersizler yapmak, sevdiği kek, börek gibi bazı şeyleri çocuğunuz sevdiği için ona özel olarak yapmak gibi yöntemler olabilmektedir.

4- Çocuklarda İletişimi Güçlendirmek – Kaliteli zaman:

Sevgi dillerinden kaliteli zaman, bölünmeyen-odaklanılan ilgi zaman dilimidir. Kaliteli zaman geçirirken fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlara hitap etmek gerekir. Pozitif göz teması kurmak, kaliteli sohbetler etmek, birlikte sevdiği şeyleri hazırlamak, şarkı söylemek, gülmek, sevdiği filmi beraber izlemek, kutu oyunları oynamak, birlikte yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, fotoğraf albümlerine bakmak, birlikte kitap okumak gibi aktiviteler olabilmektedir.

5-Hediyeler:

Karşı tarafa sevginin ifade edilmesinin en güzel yollarından birisi de hediyelerdir. Küçük de olsa özel hissettirecek bir hediye çantası hazırlamak, ilgi alanlarına göre hediyeler almak, daima kullanabileceği takı veya aksesuar, ismi yazılı özel tasarım hediyeler hazırlamak, sonsuza dek sürecek bir hediye mesela kendi ismini verdiği bir ağaç dikmek gibi yöntemler olabilmektedir.

Elbette bu tür davranışlara çocukların yaşlarına göre uygun tepki davranış biçimleri olacaktır. Küçük çocuklar farklı, ergenlik döneminde olan çocuklar farklı tepkiler verecektir. Fakat unutulmamalıdır ki kaç yaşında olurlarsa olsunlar ebeveynleri tarafından koşulsuz sevgiye ve bu sevginin onlara gösterilmesine ihtiyaçları vardır.

Koşulsuz sevip sevilmenin güvenini hep hissetmeniz dileğiyle,

Ümmühan Civan

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı

Bize Instagram’dan ulaşmak için tıklayın. 

Ümmühan Civan
[email protected]

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Çocuk-Ergen Danışmanı